Kategoritë

Botuesit

Autorët

Dje, sot, neser, Sophia Loren Shihe të plotë

Dje, sot, neser, Sophia Loren

Janë fjalët e Sophia Loren – it, një prej aktoreve më të dashura e të njohura në botë, e cila deri më sot, nuk ishte rrëfyer kurrë. Por ndoshta afrimi i datëlindjes së 80 – të apo rastësia e gjetjes së një kutie me fotografi e letra, e ndryshuan këtë gjë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Karfica me trendafil, Sveva Casati Modignani

  Karfica me...


  Janë të shumtë "zogjtë grabitqarë" që i janë...

 • Rubairat, Omar Khayam

  Rubairat,...


  Rubairat janë një nga veprat poetike më të...

 • Tre shoket, Erih Maria Remark

  Tre shoket,...


  -Ja, tani nuk po troket më! Tani koha është...

Titulli: Dje, sot, nesër – Jeta ime
Origjinali: Ieri, oggi, domani
Gjinia: Autobiografi
Autori: Sophia Loren
Shqipëroi: Albana Nexhipi
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2017
Fq. 322
Pesha: 0.384 kg.
ISBN: 978-9928-228-53-6

Mbi librin

Janë fjalët e Sophia Loren – it, një prej aktoreve më të dashura e të njohura në botë, e cila deri më sot, nuk ishte rrëfyer kurrë. Por ndoshta afrimi i datëlindjes së 80 – të apo rastësia e gjetjes së një kutie me fotografi e letra, e ndryshuan këtë gjë.

Kështu lindi kjo autobiografi e mrekullueshme, e gjallë, në të cilën ajo tregon jetën e saj që nga fëmijëria si një vajzë e dobët e zeshkane, e më pas, në rininë e bukur por të pasigurt, e deri në rrugëtimin që do ta çonte këtë rioshe napoletane drejt lavdisë ndërkombëtare.

Historia e Loren – it i ngjan më shumë një përralle, bashkë me ballot, sprovat e rëndësishme dhe princat e kaltër. E megjithatë, pas divës së kinemasë, buzëqesh një grua e ndrojtur dhe e vendosur, që ka vuajtur shumë, ka punuar edhe më shumë, ka dashuruar me pasion të vërtetë e me doza të lehta ironie.

Ajo na shoqëron në qytezën e saj të shkatërruar nga lufta, në Romën e filmave të parë amerikanë, në Italinë e viteve të arta. Ajo na njeh me Marcello Mastrianni – n dhe Cary Grant – in, Charlie Chaplin – in dhe Audrey Hepburn – in, e shumë të tjerë.

Ajo buzëqesh bashkë me ne mbi tapetet e kuqe në Hollyëood, Cannes dhe Berlin. Ajo na shpie edhe pas perdeve, ku rreh zemra e saj prej bashkëshorteje, nëne, gjyshe, përreth një familjeje, të cilën e ka konsideruar gjithmonë si filmi i saj më i mirë. I shkruar me zemër, ky libër është një udhëtim entuziazmues në historinë e kinemasë, një roman plot me jetë; një ëndërr që një ditë u bë realitet.

Fragment nga libri

Çdo fazë e jetës sjell me vete trillet dhe kurthet e veta. Në moshën tridhjetëvjeçare je i ri dhe i pasigurt, dyzet je i fortë dhe shpesh i lodhur, pesëdhjetë je i mençur e ndoshta edhe disi melankolik. Dhe kur mbërrin në pragun e të tetëdhjetave, me raste të kap dëshira t'ia nisësh nga e para. Lind sërish nëpër kujtime dhedashurohesh me të ardhmen