Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Pacientja "101", Nimfa Hakani
  • Pacientja "101", Nimfa Hakani

Pacientja "101", Nimfa Hakani

Vlerësimi 

Nëpër faqet e këtij libri, do t'ju kristalizohen para syve karaktere grash që pësojnë trauma të paimagjinueshme si femra gjatë jetës së tyre qoftë nga meshkuj agresivë jashtë familjes, por edhe nga anëtarë perversë të familjes, trauma për të cilat, ne si shoqëri e kemi nganjëherë të vështirë të flasim, duke ndjekur parimin se çfarë është fshehur pas dyerve në musëndër, duhet të mbetet në musëndër.

800,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pacientja "101"
Origjinali: Pacientja "101"
Gjinia: Tregime
Autori: Nimfa Hakani
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2015
Fq. 320
Pesha: 0.401 kg.
ISBN: 978-9928-205-02-5

Mbi librin

Nëpër faqet e këtij libri, do t'ju kristalizohen para syve karaktere grash që pësojnë trauma të paimagjinueshme si femra gjatë jetës së tyre qoftë nga meshkuj agresivë jashtë familjes, por edhe nga anëtarë perversë të familjes, trauma për të cilat, ne si shoqëri e kemi nganjëherë të vështirë të flasim, duke ndjekur parimin se çfarë është fshehur pas dyerve në musëndër, duhet të mbetet në musëndër.

Ndodhi të tilla, ne i konsiderojmë të ndaluara si shoqëri sado të emancipuar që jemi, sepse nuk duam të pranojmë faktin që ato ekzistojnë, që ato ndodhin, dhe që shpesh na "frikësojnë" deri në tulatje apo edhe zemërim, duke shkaktuar si kundërveprim, miopi të vetinduktuar nga ana jonë, deri dhe në mohim të ekzistencës së tyre.

Për këtë arsye i shmangemi pranimit të rastisjes së tyre në botën ku jetojmë, apo reagojmë negativisht kur këto tema tabu bëhen publike, nganjëherë në kurriz të vetvetes, të atyre që na rrethojnë, apo shpesh edhe të njerëzve që ne as nuk i njohim, ndaj të cilëve, pa kuptuar, bëhemi gjykues tepër të rreptë deri edhe në ndëshkim verbal të padrejtë.

Çdo ngjarje e përshkruar nëpër tregime të ndryshme të këtij libri, që mund të krijojë përshtypjen sikur është e lidhur me ngjarje të vërteta është një rastësi e thjeshtë. Çdo tregim në këtë përmbledhje është një trillim i pastër i imagjinatës, i inspiruar nga shkëndija ngjarjesh jetësore.

Fragment nga libri

... "Çfarë ndodhi me ne?", pyeti veten. Ndjeu një si sëmbim në kraharor. U rregullua në karrige si për të gjetur një pozicion më të rehatshëm dhe për të larguar nga vetja atë të vërtetë të hidhur që i ishte shfaqur para sysh si dhe për t'iu shmangur përgjigjes së asaj pyetjeje. Për një çast të shkurtër pa veten në një shëmbëlltyrë ku e vërteta shpalosej lakuriq dhe e pamëshirshme. Nuk i pëlqeu se çfarë pa në atë vegim të shkurtër.

Një si gurgullimë iu ngrit diku në brendësi të qenies, një gurgullimë e dalë nga ai vegim i beftë dhe, si një shprehje e subkoshiencës së tij, pëshpëriti nëpërmjet një zëri akuzues: "Ju harruat vetveten! Harruat qëllimin përse ju ishit të revoltuar në rininë tuaj. U tjetërsuat ngadalë gjatë pesë dekadave në diçka që, dikur, vetë kishit përçmuar"...

Mbi autoren

Nimfa Hakani lindi në qytetin e Elbasanit në maj të vitit 1952. Në vitin 1975 u diplomua në Universitetin e Tiranës në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike. Gjatë viteve 1977-1993 punoi përkatësisht si inxhiniere elektrike dhe më vonë si mësuese e lëndëve teknike në shkolla të mesme të Tiranës.

Në vitin 1995 emigroi për në Amerikë bashkë me familjen e saj. Gjatë qëndrimit në shtetin e Nju-Jorkut përfundoi studimet pasuniversitare pranë "Mercy College"dhe zotëron diplomën Master Degree në "Science in Education" (Shkenca të Arsimit), si dhe licencën e shtetit të Nju-Jorkut për mësuesi në matematikë.

Ka punuar si mësuese e matematikës në sistemin publik të qytetit të Nju-Jorkut për 15 vjet. Aktualisht ka dalë në pension. Ka dy fëmijë të rritur dhe është gjyshe e tri mbesave dhe një nipi. Pas daljes në pension i është kushtuar krejtësisht të shkruarit, duke prekur zhanre të ndryshme, si: poezi, tregime, artikuj opinionistë për gazeta të ndryshme të internetit. Pasionin për të shkruar poezi e prozë e ka pasur që në moshën e adoleshencës.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Pacientja "101", Nimfa Hakani

Pacientja "101", Nimfa Hakani

Nëpër faqet e këtij libri, do t'ju kristalizohen para syve karaktere grash që pësojnë trauma të paimagjinueshme si femra gjatë jetës së tyre qoftë nga meshkuj agresivë jashtë familjes, por edhe nga anëtarë perversë të familjes, trauma për të cilat, ne si shoqëri e kemi nganjëherë të vështirë të flasim, duke ndjekur parimin se çfarë është fshehur pas dyerve në musëndër, duhet të mbetet në musëndër.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Toena

Marmara Hanem, Valdete Antoni

Përshtypje(t): 0

Marmara Hanëm mund të jetë një grua - ëndërr, por kurrsesi e pavërtetë. Ajo beson se mrekullitë, kur nisin, duhet të ndodhin. Jeta e saj në Stamboll nuk shënon shkëputjen nga Ama, fëmija e lindur dhe rritur në lagjen e vjetër të krishterë në kërthizë të Tiranës, nga vajza, nëna, gruaja e divorcuar, pra nga vetvetja, para mbërritjes në Stamboll, por...

Çmimi 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Toena

Zonja me te kuqe, Majlinda Nana Rama

Përshtypje(t): 0

Jasmina e romanit "Zonja me të kuqe" është rasti më flagrant i fatit të nëpërkëmbur të një gruaje, e cila nuk shihet përtej pamjes së leckosur. Për këdo ajo mund të jetë një lypëse, një varfanjake dhe as më shumë e as më pak sesa një e çmendur.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001867

Publisher: Te tjere

Farandori, Arben Orhani

Review(s): 0

"Rropa veten, nisa nga qimet, pastaj shqisat. Sytë ujqve, veshët kuajve, hundën krimbave, dhëmbët peshqve, gjuhën gjarpërinjve. Me lëkurën mbulova fëmijët lakuriq. Shtrydha gjakun dejesh, grryeva mishin, shpërndava të brendshmet nëpër pemë. Dërrmova kockat krejt, ushqeva kockat me palcë dhe mora rrugën drejt Lojës së Përjetshm

Price ALL800.00
More
In Stock

Reference: SKU001738

Publisher: Onufri

Vjedhesit e eres, Bahri Myftari

Review(s): 0

Ka shkrimtarë të cilët gjatë jetës së tyre krijuese jetojnë midis krijimit dhe publicitetit, ndërkohë disa syresh i bezdis publiciteti dhe mediat televizive, pasi iu duket sikur u vjedhin heshtjen e nevojshme, iu rrëmbejnë diçka nga thjeshtësia dhe vërtetësia e jetës.

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock

Publisher: Botimet Dudaj

Velloja e Majës, Geverina Muzhaqi

Review(s): 0

Kjo teori orientale, e adaptuar më vonë edhe nga mendimtarë të ndryshëm, ka të bëjë me bindjen se midis nesh dhe botës që na rrethon qëndron një vello që na pengon ta shohim jetën ashtu siç është në të vërtetë. 

Price ALL700.00
More
In stock