Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
0 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
700 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
1 050 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
1 000 Lekë
More
Në gjendje
Të gjithë artikujt më të shitur
Cat’s Cradle, Kurt Vonnegut
  • Cat’s Cradle, Kurt Vonnegut

Cat’s Cradle, Kurt Vonnegut

Penguin Books

Dr Felix Hoenikker, one of the founding fathers of the atomic bomb, has left a deadly legacy to the world. For he is the inventor of Ice-nine, a lethal chemical capable of freezing the entire planet. The search for its whereabouts leads to Hoenikker's three eccentric children, to a crazed dictator in the Caribbean, to madness.

1 100 Lekë
Sasia
Artikujt e fundit në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Cat’s Cradle

Origjinali: Cat’s Cradle

Gjinia: Roman

Autori: Kurt Vonnegut

Shtëpia botuese: Penguin Books

Viti: 2011

Fq.224

Pesha: 0.150 kg

ISBN: 978-0-241-95160-6

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9780241951606
ean13
9780241951606
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Collins Classics

Animal Farm, George Orwell

The animals at Manor Farm have had enough of Farmer Jones – he’s drunk, reckless and cares little for their welfare. When the boar, Old Major, shares his revolutionary plans, the animals are convinced they can thrive on their own once the despot Jones is overthrown.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

Song of Solomon, Toni Morrison

In 1930s America Macon learns about the tyranny of white society from his friend Guitar, though he is more concerned with escaping the familial tyranny of his own father. So while Guitar joins a terrorist group Macon goes home to the South, lured by tales of buried family treasure. 
1 620 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Collins Classics

The Red Badge of Courage, Stephen Crane

 Fighting for the Union army, Henry Fleming is thrown into a bloody war where the harsh realities and horrors of battle quickly become evident. Fearful, occasionally vain, but always viewing the war with honest eyes, Henry eventually comes to thrive as a soldier in combat, and it is with a a new conscience and outlook that he matures into manhood.
375 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Vintage

Hocus Pocus, Kurt Vonnegut

Master of post-modern satire, Kurt Vonnegut patterns trajectories of sex, spite, crime and power in this kaleidoscopic novel
1 200 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Harper Collins

Sharpe's Eagle, Bernard Cornwell

The story is set in July 1809, in the midst of the Talavera Campaign during the Peninsular War. It was the first Sharpe novel published, but eighth in the series' chronological order.
400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Vintage

Mother Night, Kurt Vonnegut

Is Howard guilty? Can a black or white verdict ever be reached in a world that’s a gazillion shades of grey?
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Down and Out in Paris and London, George Orwell

By day, he tramped the streets, often passing time with 'screevers' or street artists, drunks and other hobos. At night, he stood in line for a bed in a 'spike' or doss house, where a cup of sugary tea, a hunk of stale bread and a blanket were the only sustenance and comfort on offer.
1 440 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Arrow Books

The Family, Mario Puzo

Enter the Borgias. Headed by Rodrigo Borgia, better known as Pope Alexander VI, this tight-knit family is fighting to keep its iron grip on Italy – but theirs is a lethal game, and the cost of failure is surely death.
1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

The Catcher in the Rye, J.D. Salinger

After a fight with his roommate, Stradlater, Holden leaves school two days early to explore New York before returning home, interacting with teachers, prostitutes, nuns, an old girlfriend, and his sister along the way. J.D. Salinger's classic The Catcher in the Rye illustrates a teenager's dramatic struggle against death and growing up.
1 250 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Faber and faber

The Discreet Hero, Mario Vargas Llosa

His fate is interwoven with the story of Rigoberto, a wealthy Lima insurance executive. His boss and old friend, Ismael, suddenly announces that he is marrying his housekeeper, a chola from Piura, to the consternation of his twin sons, a pair of brutal wasters. 
1 125 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

How to Stay Sane in an Age of Division, Elif Shafak

Ours is the age of contagious anxiety. We feel overwhelmed by the events around us, by injustice, by suffering, by an endless feeling of crisis. So how can we nurture the parts of ourselves that hope, trust and believe in something better? And how can we stay sane in this age of division?
810 Lekë
More
Ka mbaruar

Ugly Love, Colleen Hoover

Their arrangement could be surprisingly seamless, as long as Tate can stick to the only two rules Miles has for her.
1 400 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Nineteen Eighty-Four, George Orwell

The new notebook he’s begun to write in is definitely against the rules – in fact, the Thought Police could arrest him simply for having it. Yet, as Winston begins to write his own history, a seed of rebellion begins to grow in his heart – one that could have devastating consequences.
400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Classics

Last Witnesses, Svetlana Alexievich

With remarkable care and empathy, Alexievich gives voice to those whose stories are lost in the official narratives, uncovering a powerful, hidden history of one of the most important events of the twentieth century.Published to great acclaim in the USSR in 1985 and now available in English for the first time, this masterpiece offers a kaleidoscopic...
1 790 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Vintage

Two Years, Eight Months and Twenty- Eight Nights, Salman Rushdie

Unbeknownst to them, they are all descended from the whimsical, capricious, wanton creatures known as the jinn. Centuries ago, Dunia, a princess of the jinn, fell in love with a mortal man of reason. Together they produced an astonishing number of children, unaware of their fantastical powers, who spread across generations in the human world.
1 690 Lekë
More
Artikujt e fundit në gjendje
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000928

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Thertorja Pesë, Kurt Vonnegut

Romani "Thertorja Pesë", i autorit amerikan Kurt Vonegut, e thënë  varfër, na rrëfen historinë e Bill Pelegrinit.  Historia nis nga pjesa e fundit e Luftës së Dytë Botërore, ku Pelegrini zihet rob diku midis Luksemburgut dhe Gjermanisë.
700 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Mëngjes kampionësh, Kurt Vonnegut

Shkrimtari i dështuar Kilgor Trofta dhe biznesmeni i suksesshëm Duejn Huver takohen në një festival artistik, në një qytezë të humbur të Miduestit amerikan. Prej këtij takimi, Huveri merr shtytjen e fundit drejt çmendurisë, ndërsa Trofta kthehet në figurë qendrore të letrave në Amerikë.
800 Lekë
More
Në gjendje