Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 1

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 840,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 560,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur
  • I ri

Alice’s Adventures in Wonderland, Lewis Carroll

Vlerësimi 

So begins the tale of Alice, who follows a curious White Rabbit down a hole and falls into Wonderland, a fantastical place where nothing is quite as it seems: animals talk, nonsensical characters confuse, Mad Hatters throw tea parties and the Queen plays croquet. 

375,00 Lekë
300,00 Lekë Ruaj 20%
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Alice’s Adventures in Wonderland

Origjinali: Alice’s Adventures in Wonderland

Gjinia: Roman

Autori: Lewis Carroll

Shtëpia botuese: Collins Classics

Viti: 2010

Fq. 160

Pesha: 0.105 kg

ISBN: 978-0-00-735082-7

Ky libër është në gjuhën angleze

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Alice’s Adventures in Wonderland, Lewis Carroll

Alice’s Adventures in Wonderland, Lewis Carroll

So begins the tale of Alice, who follows a curious White Rabbit down a hole and falls into Wonderland, a fantastical place where nothing is quite as it seems: animals talk, nonsensical characters confuse, Mad Hatters throw tea parties and the Queen plays croquet. 

Write your review
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Penguin Books

The Course of Love, Alain de Botton

Përshtypje(t): 0

From dating to marriage, from having kids to having affairs, it follows the progress of a single ordinary relationship: tender, messy, hilarious, painful, and entirely un-Romantic. It is a love story for the modern world, chronicling the daily intimacies, the blazing rows, the endless tiny gestures that make up a life shared between two people. 

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

The Concert, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

The Chinese intend to punish their interfering little ally discreetly. But is the Sino-Albanian axis about to come adrift? This is Kadare’s surreal black comedy about the inner sanctums of political power and the mysterious causal chains that transform ordinary lives.

Çmimi 1 400,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 750,00 Lekë
More
Në gjendje

The Catcher in the Rye, The Catcher in the Rye

Përshtypje(t): 0

fter a fight with his roommate, Stradlater, Holden leaves school two days early to explore New York before returning home, interacting with teachers, prostitutes, nuns, an old girlfriend, and his sister along the way. J.D. Salinger's classic The Catcher in the Rye illustrates a teenager's dramatic struggle against death and growing up.

Çmimi 1 000,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 250,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

Cat’s Cradle, Kurt Vonnegut

Përshtypje(t): 0

Dr Felix Hoenikker, one of the founding fathers of the atomic bomb, has left a deadly legacy to the world. For he is the inventor of Ice-nine, a lethal chemical capable of freezing the entire planet. The search for its whereabouts leads to Hoenikker's three eccentric children, to a crazed dictator in the Caribbean, to madness.

Çmimi 1 056,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 320,00 Lekë
More
Në gjendje

The Sicilian, Mario Puzo

Përshtypje(t): 0

But Giuliano is a man entwined in a bloody web of violence and vendettas. In Sicily, Giuliano is a modern day Robin Hood who has defied corruption--and defied the Cosa Nostra. Now, in the land of mist-shrouded mountains and ancient ruins, Michael Corleone's fate is entwined with the dangerous legend of Salvatore Giuliano: warrior, lover, and the ultimate...

Çmimi 1 248,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 560,00 Lekë
More
Në gjendje

The Palace of Dreams, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Inside, the dreams of every citizen are collected, sorted and interpreted in order to identify the 'master-dreams' that will provide the clues to the Empire's destiny and that of its Monarch. An entire nation's consciousness is thus meticulously laid bare and at the mercy of its government...

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje

Agamemnon’s Daughter, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Agamemnon's Daughter, written in Albania in the 1980s and smuggled into France a few pages at a time, reveals a world where fear is an instrument of power, but the individual survives despite the odds.From the winner of the first Man Booker International Prize comes a searing story of love denied, then shattered under the chilling wheels of the state.

Çmimi 1 400,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 750,00 Lekë
More
Në gjendje

Song of Solomon, Toni Morrison

Përshtypje(t): 0

In 1930s America Macon learns about the tyranny of white society from his friend Guitar, though he is more concerned with escaping the familial tyranny of his own father. So while Guitar joins a terrorist group Macon goes home to the South, lured by tales of buried family treasure. 

Çmimi 1 296,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 620,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Penguin Books

10 Minutes 38 Seconds in This Strange World, Elif Shafak

Përshtypje(t): 0

For Leila, each minute after her death recalls a sensuous memory: spiced goat stew, sacrificed by her father to celebrate the birth of a yearned-for son; bubbling vats of lemon and sugar to wax women's legs while men are at prayer; the cardamom coffee she shares with a handsome student in the brothel where she works.

Çmimi 1 168,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 460,00 Lekë
More
Në gjendje

Night Boat to Tangier, Kevin Barry

Përshtypje(t): 0

This nocturnal vigil will initiate an extraordinary journey back in time to excavate their shared history of violence, romance, mutual betrayals and serial exiles, rendered with the dark humor and the hardboiled Hibernian lyricism that have made Kevin Barry one of the most striking and admired fiction writers at work today. 

Çmimi 1 200,00 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje