• Banner

  • I ri

Jetë imagjinare, Marcel Schwob

"Jetë imagjinare" përmban njëzet e dy portrete mito-poetike dhe letrare nga bota e antikitetit, e historisë së artit dhe nga ajo e krimit. Prej kësaj galerie të mbushur me lloj-lloj personazhesh -- nga gjysmëzotat, magjistarët, zjarrvënësit, figura të shquara të antikitetit, te poeti Cecco Angiolieri apo piktori Paolo Uccello, duke u mbyllur me piratët William Kidd , Stede-Bonnet dhe vrasësit Burke dhe Hare -- Schwob-i ekspozon një aradhë temperamentesh të gjalla, një panair të anëve më të errëta, të poshtra e të frikshme të njerëzve dhe vetë jetës.

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Jetë imagjinare

Origjinali: Vies imaginaires

Gjinia: Tregime

Autori: Marcel Schwob

Shqipëroi: Primo Shllaku

Shtëpia botuese: Pika pa Sipërfaqe

Viti: 2021

Fq. 191

Pesha: 0.205 kg

ISBN: 978-9928-185-86-0

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

"Jetë imagjinare" përmban njëzet e dy portrete mito-poetike dhe letrare nga bota e antikitetit, e historisë së artit dhe nga ajo e krimit. Prej kësaj galerie të mbushur me lloj-lloj personazhesh -- nga gjysmëzotat, magjistarët, zjarrvënësit, figura të shquara të antikitetit, te poeti Cecco Angiolieri apo piktori Paolo Uccello, duke u mbyllur me piratët William Kidd , Stede-Bonnet dhe vrasësit Burke dhe Hare -- Schwob-i ekspozon një aradhë temperamentesh të gjalla, një panair të anëve më të errëta, të poshtra e të frikshme të njerëzve dhe vetë jetës. Jehona e kësaj vepre, e mbushur me imazhe dekadente, mbërrin fuqishëm deri në ditët tona, me temat e saj të kohës mondane, mitit, dhunës dhe seksualitetit.

Me këtë libër, autori krijoi një kryevepër "sekrete", që, në njëfarë glosari biografik, i bashkohet simotrave të mëvonshme, si "Historia e përbotshme e poshtërsisë" e J. L. Borges-it dhe "Portrete të njëmendëta dhe të imagjinuara" të Alfonso Reyes-it, në panteonin e trillimit spekulativ, kryezot i të cili është ky tekst.

Pjesë nga libri

Leu andej nga mesi i shekullit të pesëmbëdhjetë, në rrugën e Parcheminerie-së, afër rrugës "Saint-Jacques", kur bënte një dimër kaq i ftohtë, sa ujqit vraponin nëpër Parisin e shtruar me dëborë. Një plakë me hundën e kuqe nën kapuçin e saj, e mori dhe e rriti. Fillimisht ajo luajti nën hajatet me Perrenette-n. Guillemette-n, Ysabeau-në dhe Jehanneton-in, të cilat vishnin fustane të shkurtra dhe lagnin doçkat e tyre të skuqura në rrekëzat e ujit për të kapur copa akulli. Por vështronte edhe ata që mashtronin kalimtarët me ca lojna tavoline që quheshin Saint-Merry. Dhe poshtë strehëve, ato rrinin e vështronin zorrët brenda kusive dhe salsiçet e gjata që i sillnin e i përsillnin, si dhe kërrabat e mëdha prej hekuri ku mishtarët varnin shpatullat dhe kofshët e rënda të mishit. Pranë "Saint-Benoît le Bétourné-së", ku ndodhen dhomat e kopistëve, ato dëgjonin sesi penat shkruanin duke e gërvishtur letrën dhe i frynin qirinjve nën hundën e nëpunësve, mbrëmjeve, përmes dritareve të vogla të dyqaneve. Tek Ura e Vogël përqeshnin gratë shamataxhesha e pastaj ia mbathnin me shkathtësi drejt sheshit "Maubert", fshiheshin në qoshet e rrugës të "Tri dyerve"; pastaj, ulur mbi buzët prej guri të shatërvanit, llafoseshin derisa vinin mjegullat e natës.

Kështu e kaloi rininë e hershme Katerina, pranë asaj plake që i mësoi të ulej para një jastëku me dantella, duke ndërthurur me durim penj nga të gjitha rrotullat. Më vonë ajo këtë e bëri zanat të saj, ndërsa Johanneton-a u bë kapuçbërëse, Perrenette-a rrobalarëse, kurse Ysabeau-ja dorashkëpunuese. Përfund Guillemette-a, më e lumtura u bë punuese salsiçesh, duke patur një fytyrë të vogël e të kuqe, e cila shkëlqente si t’ia kishin fërkuar me gjak të freskët derri. Sa i përket atyre që kishin luajtur në Saint-Merry, ata kishin filluar punë të reja; disa studionin në malin Sainte-Geneviève, kurse të tjerët përzienin letrat e bixhozit në Trou-Perrette dhe të tjerë akoma toknin mashtrapa vere Aunis-je te Pomme de Pin-i dhe përsëri ca të tjerë shamatoheshin te hoteli i Grosse Margot-së, sepse në orën e drekës i shihje te hyrja e tavernës në rrugën Fèves dhe, në orën e mesnatës ata dilnin nga dera e "Rrugës së çifutëve". Kurse Katerina, ajo thurte me grep penjtë dhe bënte dantella, kurse netëve të verës ajo dilte për ajër dhe rrinte te banka e kishës, ku lejohej të qeshje dhe të llafazanoje.

Katerina vishte një këmishë ngjyrë veje dhe një mantel të gjelbër; ishte e çmendur pas zbukurimit dhe asgjë më shumë nuk urrente sesa tatareshën e kokës, e cila tregon se ato vajza që e mbajnë, nuk janë nga shtëpi të sojme. Por asaj i pëlqenin po ashtu testonët , paratë prej argjendi dhe mbi të gjitha skudat e arit. Për këtë arsye u lidh me Casin Cholet-në, një nëpunës civil në Châtelet. Me zyrën e tij ai nuk fitonte kushedi se çfarë. Shpesh ajo darkonte së bashku me të në hotelin de la Moule, që gjendej përballë kishës së Mathurins-ve. Pas darke Casin Cholet-ja shkonte e kapte pula në skarpatet e hendeqeve të Parisit. I sillte të fshehura nën pallton e tij të madhe dhe i shiste majmë te Machecroue-ja, e veja e Arnoul-it, tregtare bukuroshe shpendësh te dera e Petit-Châtelet-së.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Motra në hije. Historia e Starit, libri i tretë

(0)

Jeton e lumtur dhe e sigurt në shtëpinë e saj në Lake District, pranë librave e me pasionin për natyrën. Por peng i disa rrethanave, Flora detyrohet të shkojë në Londër, në shtëpinë e Alisë Kepelit, një prej aktoreve më famëkeqe të shoqërisë së asaj kohe. 

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Living

Kështjella prej xhami, Jeannette Walls

(0)

Kur është esëll, babai karizmatik dhe brilant i Xhanetës, u kushton shumë kohë fëmijëve dhe madje u mëson atyre fizikën, gjeologjinë dhe se si t’i bëjnë ballë jetës pa iu trembur syri. Ama kur është i dehur, ai kthehet në një mashtrues dhe shkatërrimtar. 

Çmimi 1 080 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Kujtimet e një geishe, Arthur Golden

(0)

 Me "Kujtimet e një geishe" ne hyjmë në një botë ku pamja e jashtme ka vlera të jashtëzakonshme, ku virgjëria e një vajzë i jepet si mall ankandi atij që ofron më shumë, ku gratë sterviten të mashtrojnë burrat me të pushtetshëm dhe ku dashuria ndëshkohet si iluzion. Është një vepër letrare e papërsëritshme dhe shumë e suksesshme e stilit fiction -...

Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Aleph

Letër e shkurtër, lamtumirë e gjatë, Peter Handke

(0)

Letër e shkurtër lamtumirë e gjatë është një nga romanet më novatorë dhe zbavitës të të madhit Handke. Plot atmosferë noir dhe e ngarkuar me një ajër deliri të përgjithshëm, libri filloi me paraqitjen e një të riu gjerman pa emër, i cili sapo ka mbërritur në Amerikë, ku shpreson të gjejë paqe pas rrënimit të martesës. Nuk shkoi gjatë dhe ai zbulon se...

Çmimi 900 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dy lindje dhe dy perëndime

Një lojë me orarin e udhëtimeve, Seicho Matsumoto

(0)

Një çift i ri i gjendur i vdekur në një plazh të shkretë, një referent ministrie i akuzuar për korrupsion dhe një orar udhëtimesh në tavolinën e dikujt, në faqet e të cilit është thurur një kalkulim perfekt. Një histori nga ato që të përpijnë menjëherë, ku edhe lexuesi përfshihet  me dëshirë të ethshme të zbulojë një krim dhe një intrige.

Çmimi 720 Lekë Çmimi i zakonshëm 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Berk

Antologji e poezisë bashkëkohore greke

(0)

Poetët e përfshirë në të janë të rinj, shumica prej tyre nën dyzetë, por ata bartin me vete bagazhin e një tradite të pasur të poezisë greke, duke u bërë kështu pjesë e periudhës post-moderne të shkruar pas konsolidimit shtetëror të viteve ’70. Vëzhgimi i mprehtë e i thellë i këtyre poetëve të rinj, krahas disa prej patriarkëve të poezisë greke është i...

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: OMSCA-1

Hoteli i kujtimeve rinore, Jamie Ford

(0)

Dhe ky qëndrim u përkeqësua edhe më tepër nga komuniteti nipoamerikan për shumë kohë pas luftës. Internimi u përjetua si diçka e turpshme dhe e sikletshme. Të ishe i lidhur, ndonëse amerikan, me ata që kishin sulmuar Shtetet e Bashkuara, ishte një temë për të cilën shumë familje nuk donin të flisnin.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pema

Letra Milenës, Franz Kafka

(0)

Letrat në thelb fillojnë si një korrespondencë pune, por shumë shpejt kalojnë në "letra dashurie" pasionante. Milena Jesenska, një grua e talentuar dhe karizmatike njëzet e tri vjeçe, përkthyese e Kafkës në gjuhën çeke, ishte në gjendje ta njihte gjeniun e ndërlikuar dhe karakterin kompleks të shkrimtarit.

Çmimi 1 080 Lekë Çmimi i zakonshëm 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Pika pa Siperfaqe

Libri i çajit, Okakura Kakuzo

(0)

Taoistët rrëfejnë se në fillimin e madh të JoFillimit, Fryma dhe Materia u përballën në një dyluftim vdekjeprurës. Në fund, Perandori i Verdhë, Dielli i Qiellit, ngadhënjeu ndaj Zhu Rongut, demonit të territ dhe tokës. Në grahmën e tij të fundit, ky titan e përplasi kokën te qemeri diellor, duke e thërrmuar kubenë kaltëroshe prej nefriti. Yjet humbën...

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje
chat Përshtypjet (0)