• Banner

Unë jam Malala, Malala Yousafzai
  • Une jam Malala, Malala Yousafzai
  • Unë jam Malala, Malala Yousafzai

Unë jam Malala, Malala Yousafzai

Kur talebanët morën kontrollin e luginës Suat në Pakistan, një vajzë ngriti zërin e saj. Malala Yousafzai refuzoi që ta bënin të heshtte dhe luftoi për të drejtën e saj për t'u arsimuar. Në tetor të vitit 2012, kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç, Malala pothuaj e pagoi këtë gjë me jetën e saj.

1 200 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Unë jam Malala
Origjinali: l am Malala
Gjinia: Histori, kujtime
Autori: Malala Yousafzai(me Christina Lamb)
Shqipëroi: Lira Sejdini
Shtëpia botuese: Pema
Viti: 2017
Fq. 352
Pesha: 0.433 kg.
ISBN: 978-9951-721-40-0

Mbi librin

Kur talebanët morën kontrollin e luginës Suat në Pakistan, një vajzë ngriti zërin e saj. Malala Yousafzai refuzoi që ta bënin të heshtte dhe luftoi për të drejtën e saj për t'u arsimuar. Në tetor të vitit 2012, kur ishte pesëmbëdhjetë vjeç, Malala pothuaj e pagoi këtë gjë me jetën e saj.

Atë e qëlluan në kokë kur po udhëtonte me autobus nga shkolla në shtëpi, dhe pak vetë pritnin që ajo të mbijetonte. Por në fakt, shërimi heroik i Malalës e ka çuar atë në një udhëtim të jashtëzakonshëm nga një luginë e largët në Pakistanin Verior në korridoret e Shteteve të Bashkuara në Nju Jork.

Në moshën gjashtëmbëdhjetëvjeçare, ajo u shfaq si një simbol global i protestës paqësore. Një vit më vonë, ajo u bë fituesja më e re në botë e Çmimit Nobel për Paqe. E brohoritur nga Shtypi i Asociuar për "detajin që të rrëmben", "Unë jam Malala" do t'i bëjë lexuesit të besojnë në fuqinë e zërit të një njeriu të vetëm për të frymëzuar ndryshim në botë.

Komente mbi librin

"Zëri që rrëzëllin "Unë jam Malala" është zëri që vazhdon të ndeshet me sfidën e vrasësit. Është zëri i një luftëtareje trime që ende lufton për arsimimin e vajzave. Zëri i një ikone që një ditë mund të jetë në gjendje të kthehet në vendin e saj, por që edhe prej së largu simbolizon kauzën më fisnike."

Shehryar Fazli, Los Angeles Review of Books

"I jashtëzakonshëm... një tregim në vetën e parë që duhet lexuar patjetër, i rrugëtimit të Malalës përmes terrorizmit global, i prindërve të saj për arsimimin e vajzave."

Marie Claire

"Lartësia e zonjushës Yousafzai si një simbol i paqes dhe guximit është tashmë e njohur në të gjithë botën."

Salman Masud, New York Times

Mbi autoren

Malala Yousafzai – n e vunë në shënjestër talibanët dhe e qëlluan në kokë në vitin 2012. Ajo mrekullisht mbijetoi dhe vazhdon fushatën e saj për arsimimin. Në njohje të kurajës dhe advokacisë së saj, Malala fitoi në vitin 2011 Çmimin Ndërkombëtar të të Rinjve për Paqe dhe në vitin 2014 iu dha Çmimi Nobel për Paqe.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Wordsworth Classics

Shirley, Charlotte Bronte

The Shirley of the title is a woman of independent means; her friend Caroline is not. Both struggle with what a woman's role is and can be. Their male counterparts - Louis, the powerless tutor, and Robert, his cloth-manufacturing brother - also stand at odds to society's expectations. 

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Treasure Island, Robert Louis Stevenson

Upon finding a map in his parents' inn, young Jim Hawkins joins a crew on route to the Caribbean to find buried treasure. One of his crew, the charming, yet devious Long John Silver is determined to snag the booty for himself and Jim's swashbuckling voyage becomes a mutinous and murderous adventure  where his own bravery is put to the test and he...

Çmimi 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Hamlet, William Shakespeare

 As Hamlet tries to find out the truth of the situation, his troubled relationship with his mother comes to the fore, as do the paradoxes in his personality. A play of carefully crafted conflict and tragedy, Shakespeare’s intricate dialogue continues to fascinate audiences to this day.

Çmimi 375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Collins Classics

Julius Caesar, William Shakespeare

Shakespeare’s contemporaries would have spotted the playwright’s attempts to use the shift from republican to imperial Rome to highlight the political situation of the Elizabethans at the time. Featuring some of the most powerfully resonant and rousing speeches of any of Shakespeare’s plays, Julius Caesar remains one of his most well-loved historical...

Çmimi 375 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Wordsworth Classics

Bleak House, Charles Dickens

But it is his symbolic art that projects these things in a vision that embraces black comedy, cosmic farce, and tragic ruin. In a unique creative experiment, Dickens divides the narrative between his heroine, Esther Summerson, who is psychologically interesting in her own right, and an unnamed narrator whose perspective both complements and challenges hers.

Çmimi 400 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)