• Banner

Lepuri kthehet, John Updike

Por, kur ajo fton mikun e saj të jetojë me ta, një zezak i ri dhe radikal, i quajtur Skitër, harmonia e brishtë e çiftit prishet në mënyrë të pakthyeshme. “Lepuri kthehet” është i dyti nga katër romanet e John Updike, që përqendrohet te personazhi qendror, Herri “Lepur” Engstrëm. Duke rrëfyer se si Lepuri i zgjidh ose i ndërlikon më tej problemet e tij, Updike krijon një roman me rëndësi të dorës së parë.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Lepuri kthehet

Origjinali: Rabbit redux

Gjinia: Roman

Autori: John Updike 

Shqipëroi: Granit Zela

Shtëpia botuese: Albas

Viti: 2021

Fq. 496

Pesha: 0.494 kg.

ISBN: 978-9928-356-52-9

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Është viti 1969 dhe kohët po ndryshojnë. Amerika do të ulë njeriun e parë në Hënë, Lufta e Vietnamit është në kulmin e saj dhe tensioni racor është në rritje. Jeta nuk është aq e thjeshtë sa dikur, të paktën jo për “Lepur” Engstrëmin. Gruaja e ka braktisur, duke e lënë me të birin adoleshent, rrezikon të pushohet nga puna dhe nëna po i vdes. Papritur, pjesë e jetës së tij të pështjelluar bëhet Xhilli, një tetëmbëdhjetëvjeçare e arratisur, e cila nis të jetojë në shtëpi me të dhe bëhet e dashura e tij. Por, kur ajo fton mikun e saj të jetojë me ta, një zezak i ri dhe radikal, i quajtur Skitër, harmonia e brishtë e çiftit prishet në mënyrë të pakthyeshme. “Lepuri kthehet” është i dyti nga katër romanet e John Updike, që përqendrohet te personazhi qendror, Herri “Lepur” Engstrëm. Duke rrëfyer se si Lepuri i zgjidh ose i ndërlikon më tej problemet e tij, Updike krijon një roman me rëndësi të dorës së parë.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
5 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Living

Kopshti nën dritën e hënës, Corina Bomann

Lili Kaizeri ka bërë paqe me jetën e saj vetmitare, por pa probleme, si vejushë, ama kur një i panjohur i çon një violinë në dyqanin e saj të antikave në qendër të Berlinit dhe i thotë se ajo i përket, jeta e saj do të ndryshojë rrjedhë. Pse duhet të trashëgojë një objekt aq të çmuar?

Çmimi 1 300 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: EDFA Botime

Fjalor Shqip-Spanjisht, Ivzi Koçi, Kristofor Ndreu

Ky fjalor ofron:  •Rreth 20 000 fjalë dhe shprehje nga më të përdorshmet në gjuhën letrare shqipe.  • Ndihmon për të komunikuar me lehtësi në jetën e përditshme.  • Përmban terma nga më kryesoret të shkencës, artit e të profesioneve të ndryshme.  • I përshtatshëm për tu mbajtur me vete kudo.

Çmimi 1 100 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)