Kategoritë

Botuesit

Autorët

Fjale e shprehje latine, Taras Begeja Shihe të plotë

Fjale e shprehje latine, Taras Begeja

Latinishtja u bë gjuha mbizotëruese në të gjithë Europën Perëndimore duke u përdorur jo vetëm në shkolla, por edhe në diplomaci deri në shek. 18. Sot, ajo vazhdon të përdoret në përgjithësi në liturgjinë kishtare. Mësohet nga grupe të veçanta në shkolla e universitete.

Info shtesë

SKU000983

Disponueshëria: Ne gjendje

$4.51

Me ulje çmimi!

-20%

$5.64

Titulli: Fjalë e shprehje latine
Gjinia: Fjalor
Autori: Taras Begeja
Shtëpia botuese: Dituria
Viti: 2004
Fq. 56
Pesha: 0.093 kg.
ISBN: 978-99927-59-41-0

Mbi librin

Latinishtja u bë gjuha mbizotëruese në të gjithë Europën Perëndimore duke u përdorur jo vetëm në shkolla, por edhe në diplomaci deri në shek. 18. Sot, ajo vazhdon të përdoret në përgjithësi në liturgjinë kishtare. Mësohet nga grupe të veçanta në shkolla e universitete. Në mjekësi, farmakologji, botanikë e biologji, termat janë kryesisht në latinisht, në jurisprudencë ka mjaft përkufizime në latinisht.

Simbole shtetesh, qytetesh, institucione, monumente, medaljone etj. kanë të gdhendura shprehje latine, pra një gjuhë e "vdekur" që vazhdon e përdoret në mbarë globin. Mjaft oratorë në fjalimet e tyre përdorin fjalë dhe shprehje latine.

Shpeshherë na tërheqin vëmendjen këta njerëz që përdorin në ligjërimin e tyre fjalë e shprehje latine. Ne i shohim e i dëgjojmë me njëfarë respekti edhe për vetë sugjestionimin që të krijon dija për kulturën, artin e mitologjinë antike. Vetë fakti që ato janë përcjellë deri në ditët tona, flasin qartë për vlerat e tyre, që u kanë rezistuar kohërave, madje edhe sot e kësaj dite përdoren e vlerësohen.