• Banner

Hyrje në filozofi për jofilozofët, Louis Althusser
  • Hyrje në filozofi për jofilozofët, Louis Althusser

Hyrje në filozofi për jofilozofët, Louis Althusser

1. Çfarë thonë “jofilozofët”?
2. Filozofia dhe feja
3. Abstraksioni

1 000 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Hyrje në filozofi për jofilozofët
Origjinali: Initiation à la philosophie pour les non - philosophes
Gjinia: Filozofi
Autori: Louis Althusser
Shqipëroi: Blerta Hyska
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2019
Fq. 285
Pesha: 0.296 kg.
ISBN: 978-9928-185-68-6

Përmbajtja e librit

1. Çfarë thonë “jofilozofët”?
2. Filozofia dhe feja
3. Abstraksioni
4. Abstraksioni teknik dhe abstraksioni shkencor
5. Abstraksioni filozofik
6. Miti i gjendjes natyrore
7. Çfarë është praktika?
8. Praktika e prodhimit
9. Praktika shkencore dhe idealizmi
10. Praktika shkencore dhe materializmi
11. Praktika ideologjike
12. Aparatet ideologjike të shtetit
13. Praktika politike
14. Praktika psikanalitike
15. Praktika artistike
16. Praktika filozofike
17. Ideologjia dominuese dhe filozofia
18. Laboratori teorik i filozofisë
19. Ideologjia dhe filozofia
20. Filozofia dhe shkenca e luftës së klasave
21. Një praktikë e re e filozofisë
22. Dialektika: ligje apo teza?

Detajet e librit
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Papirus

Gazetaria shqiptare ne tranzicion, Jonila Godole

(0)

Ky libër u drejtohet studiuesve të medias, studentëve të gazetarisë dhe komunikimit, gazetarëve, si dhe kujtdo që ka interes për procesin transformues të sistemit politik dhe mediatik në vend pas vitit 1990, dhe ndikimet mbi kulturën profesionale të gazetarisë shqiptare.

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Ndermjet fshatit dhe qyteterimit global, Artan Fuga, Zyhdi Dervishi

(0)

Ky libër – një sprovë për të vatërzuar në kamerën e analizës sociologjike profilet kryesore të problematikës komplekse të integrimit të të rinjve adoleshentë të fshatrave shqiptare në hapësirat socialkulturore kombëtare dhe të vendeve të tjera në rrjedhën e zhvillimeve plot dilema e sfida pas vitit 1990.

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar

Referenca: 2868

Botuesi: Plejad

Ne udhen e shqiptarizmes, Vangjel Koca

(0)

Po! E drejta e mendjes është një detyrë e çdo njeriu të lirë. Ose më mirë: ka të drejtë të mendjes ai njeri që ndjen edhe një detyrë që i përgjigjet kësaj të drejte. Brenda në shoqëri s'mund të kuptohet e drejta pa detyrë. Në një tërësi shoqërore harmonike s'ka të drejtë që të mos kundërpeshohet me një detyrë.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2546

Botuesi: Ideart

Arthur Schopenhauer, veshtrim filozofik, Christopher Janaway

(0)

Schopenhauer është më i lexuari ndër filozofët gjermanë. Ai është i njohur si mendimtar sfidues, progresist dhe personalitet me ndikim të madh te njerëzit. Ky libër jep një shpjegim të përmbledhur të sistemit të tij metafizik, duke u përqendruar tek aspektet origjinale të mendimit të tij.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Zenit Editions

Postmodernizmi, Richard Appignanesi, Chris Garratt, Ziauddin Sardar, Patrick Curry

(0)

Vepra "Postmodernizmi" duke gjurmuar vragën e rrënjët gjenealogjike të postmodernizmit në art, filozofi e histori na tërheq në një kalërim marramendës shtigjeve të strukturalizmit, semiotikës dhe të quajturit dekonstruksion, tek na e prijnë udhën vetë ikonat e postmodernizmit si Foucault, Levi – Strauss, Barthes, Derrida, Lacan e Lyotard.

Çmimi 600 Lekë
More
Ka mbaruar
chat Përshtypjet (0)