Ëndërr në Pallatin e Kuq, vol. 1, Cao Xueqin

Një komunitet i madh matriarkal ku enden vasha fatlume ose të pafata, shërbëtore ose zonja, gra ose konkubina. Një atmosferë e rrallë në të cilën luhaten personazhe të lumtura ose të trishtuara, mes shfaqjesh dhe gjëegjëzash, vizitash te perandori dhe në kultet e rafinuara fetare.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Ëndërr në Pallatin e Kuq, vëllimi i parë

Origjinali: A dream of Red Mansions

Gjinia: Roman

Autori: Cao Xueqin

Shqipëroi:Diana Çuli

Viti: 2021

Fq. 720

Pesha: 1.127 kg

ISBN: 978-9928-292-71-1

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Libri "Ëndërr në Pallatin e Kuq", i njohur edhe si "Historia e Gurit", është një nga romanet më të mëdha të letërsisë kineze.

Një komunitet i madh matriarkal ku enden vasha fatlume ose të pafata, shërbëtore ose zonja, gra ose konkubina. Një atmosferë e rrallë në të cilën luhaten personazhe të lumtura ose të trishtuara, mes shfaqjesh dhe gjëegjëzash, vizitash te perandori dhe në kultet e rafinuara fetare. Sidoqoftë, lexuesi i huaj zbulon, i habitur, realitetin e një shoqërie komplekse, të mbajtur në fre nga burokracia, që i nënshtrohet një kodi nderi të ngurtë, të lidhur me zakone të pandryshueshme, të destinuara për të shkaktuar vuajtje.

Detajet e librit

Referencat specifike

isbn
9789928292711
ean13
9789928292711
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
2 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Dituria

Qyteti kufitar, Shen Congwen

Një testament prekës i shpirtit njerëzor, "Qyteti kufitar" është një roman i shkruar bukur, i quajtur kryevepër e Shen Congwenit për portretizimin e jetës fshatare kineze.

Çmimi 700 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

Ëndërr në Pallatin e Kuq, vol. 2, Cao Xueqin

Një komunitet i madh matriarkal ku enden vasha fatlume ose të pafata, shërbëtore ose zonja, gra ose konkubina. Një atmosferë e rrallë në të cilën luhaten personazhe të lumtura ose të trishtuara, mes shfaqjesh dhe gjëegjëzash, vizitash te perandori dhe në kultet e rafinuara fetare.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
Përshtypjet (0)