• Banner

  • I ri

Nipi i Wittgensteinit, Thomas Bernhard

Të dy burrat gjenden të izoluar në të njëjtin spital, narratori në repartin pulmonar dhe Paul Wittgenstein në azilin e të sëmurëve mendorë. Që të dy janë të rrënuar nga frika dhe dyshimi në lidhje me natyrën finale të jetës. Megjithë njohjen e mëparshme, ata vetëm tani arrijnë të ndërtojnë një miqësi të bazuar tek mbështetja e njeri tjetrit dhe tek respekti i dyanshëm që e ndriçon paksa këtë mjedis të zymtë dhe të pashpresë.

800 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Nipi i Wittgensteinit
Origjinali: Wittgensteins Neffe
Gjinia: Autobiografi
Autori: Thomas Bernhard
Shqipëroi: Doriana Gedaj
Shtëpia botuese: Aleph
Viti: 2021
Fq. 124
Pesha: 0.180 kg
ISBN: 978-9928-323-16-3
Ky libër është në gjuhën shqipeMbi librin


Roman pjesërisht autobiografik,  Nipi i Wittgensteinit me nëntitullin "Një miqësi", i Thomas Bernhardit përshkruan marrëdhëniet e pazakonta mes narratorit, një shkrimtari jo dhe aq i ndryshëm nga Thomas Bernhard dhe nipit të jashtëzakonshëm, por të çmendur, të filozofit të famshëm Ludwig Wittgenste Të dy burrat gjenden të izoluar në të njëjtin spital, narratori në repartin pulmonar dhe Paul Wittgenstein në azilin e të sëmurëve mendorë. Që të dy janë të rrënuar nga frika dhe dyshimi në lidhje me natyrën finale të jetës. Megjithë njohjen e mëparshme, ata vetëm tani arrijnë të ndërtojnë një miqësi të bazuar tek mbështetja e njeri tjetrit dhe tek respekti i dyanshëm që e ndriçon paksa këtë mjedis të zymtë dhe të pashpresë. Stili i Bernhard mbështetet në përsëritjen mendore të fjalëve dhe ideve, të cilat në origjinal vijnë krejt natyrshëm. Kjo teknikë ka efektin e një kompozimi muzikor që përsërit një temë në variacione të ndryshme, kur përdoret me sukses, si në rastin e këtij romani.

Detajet e librit
16 other products in the same category:

Reference: 2622

Publisher: OMSCA-1

E zhveshur perpara teje, Sylvia Day

(0)

Title: E zhveshur përpara tejeOriginal: Bared to youCategory: NovelAuthor: Sylvia DayAlbanian translator: Meril OrtiPublisher: Omsca – 1Year: 2012Pgs. 416Weight: 0.40 kgISBN: 978-9928-132-18-5  

Price ALL1,000
More
Out-of-Stock

Publisher: Living

Zonja Benz, Jill Alexander Essbaum

(0)

Ana Benz, një amerikane në fund të të tridhjetave, jeton me bashkëshortin zviceran dhe tre fëmijët e tyre në një lagje të mirë të Zyrihut. Edhe pse bën një jetë të rehatshme e të konsoliduar, Ana ndihet keq shpirtërisht.

Price ALL1,200
More
In stock

Reference: SKU001590

Publisher: Poeteka & Ideart

Tigri, Tomislav Marijan Bilosnic

(0)

Title: TigriOriginal: TigarCategory: PoetryAuthor: Tomislav Marijan BilosnicAlbanian translator: Jehona dhe Mustafa SpahiuPublisher: Poeteka & IdeartYear: 2011Pgs. 160Weight: 0.25 kgISBN: 978-99956-29-78-6  

Price ALL700
More
In Stock

Publisher: Aleph

Mikrokozmose, Claudio Magris

(0)

Title: MikrokozmoseOriginal: MicrocosmiCategory: PublicisticsAuthor: Claudio MagrisAlbanian translator: Viola AdhamiPublisher: AlephYear: 2013Pgs. 288Weight: 0.374 kgISBN: 978-9928-4165-2-0

Price ALL850
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)