Bashkëkohore

Information

Botuesit

Speciale

Autorët

Ulje çmimi! Kur fryma behet ajer, Paul Kalanithi Shfaq të madhe

Kur fryma behet ajer, Paul Kalanithi

Produkt i ri

... megjithatë, diçka të së ardhmes nuk e anashkaloj dot: vajzën tonë, Kedin. Shpresoj të jetoj aq gjatë sa ajo të më kujtojë. Fjalët sigurisht që jetojnë më gjatë sesa unë. Kisha menduar t'i lija asaj letra, po çfarë t'i shkruaj? Nuk mund ta di se si do të jetë ajo në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare.

Më shumë detaje

Në gjendje

$11.27

-20%

$14.09

Add to wishlist

Më shumë infromacione

Titulli: Kur fryma bëhet ajër
Origjinali: When breathe becomes air
Gjinia: Roman
Autori: Paul Kalanithi
Shqipëroi: Etleva Çepele
Shtëpia botuese: Living
Viti: 2018
Fq. 194
Pesha: 0.261 kg.
ISBN: 978-9928-21-63-8-0

Fragment nga libri

... megjithatë, diçka të së ardhmes nuk e anashkaloj dot: vajzën tonë, Kedin. Shpresoj të jetoj aq gjatë sa ajo të më kujtojë. Fjalët sigurisht që jetojnë më gjatë sesa unë. Kisha menduar t'i lija asaj letra, po çfarë t'i shkruaj? Nuk mund ta di se si do të jetë ajo në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare.

Nuk mund ta di as nëse do ta pëlqejë emrin përkëdhelës që i kemi vënë ne, por ndoshta ka diçka që mund t'i themi atij fëmije që paraqet të ardhmen time. Ajo do të jetojë shumë pak me mua, që kam vetëm të shkuar. Mesazhi im për të është i thjeshtë:

Kur të jesh në një nga ato çastet e shumta në jetë, kur do të të duhet të bësh një pasqyrë të vetes, merr një libër llogarish ku të shkruash se çfarë ke qenë, çfarë ke bërë dhe çfarë rëndësie ke pasur ti për botën.

Të lutem, mos harro të përfshish në të faktin që ti mbushe ditët e një njeriu në prag të vdekjes, me dashuri të pafundme, me një gëzim të panjohur kurrë më parë për të, një gëzim që nuk rreket të kërkojë më shumë, por qëndron në hije, i kënaqur me aq. Në këtë kohë, kjo është gjëja më e bukur!

Mbi autorin

Paul Kalanithi ishte neurokirurg dhe shkrimtar. Ai u rrit në Kingman, Arizona dhe u diplomua në Universitetin e Stenfordit për anglisht dhe biologji. Më pas, studioi për histori, filozofi dhe mjekësi në Universitetin e Kembrixhit dhe u diplomua me medalje ari nga Fakulteti i Mjekësisë së Jeilit.

Ai u kthye në Stenford për të kryer specializimin për neurokirurgji dhe për të kryer një studim postdoktorature në neurokirurgji dhe gjatë kësaj kohe, mori edhe çmimin më të lartë për një studim të kryer për Akademinë Amerikane të Neurokirurgjisë.

Ai ndërroi jetë në mars të vitit 2015, duke lënë pas një familje të madhe e të dashur, përfshirë bashkëshorten e tij, Lusin, dhe vajzën e tyre, Elizabeta Akadian.

Reviews

Write a review

Kur fryma behet ajer, Paul Kalanithi

Kur fryma behet ajer, Paul Kalanithi

... megjithatë, diçka të së ardhmes nuk e anashkaloj dot: vajzën tonë, Kedin. Shpresoj të jetoj aq gjatë sa ajo të më kujtojë. Fjalët sigurisht që jetojnë më gjatë sesa unë. Kisha menduar t'i lija asaj letra, po çfarë t'i shkruaj? Nuk mund ta di se si do të jetë ajo në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare.

Shkarkime

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (0)