Kategoritë

Botuesit

Autorët

Trimerite e Merkur Buas, Zani i Koronit Shihe të plotë

Trimerite e Merkur Buas, Zani i Koronit

Pak njihet kontributi i shqiptarëve në Perëndim, megjithëse të dhënat flasin për një karrierë të shkëlqyer ushtarake, nën termin e stratiotëve. Shqiptarët kanë përcaktuar fate betejash, dinastish dhe shtetesh në Europën Perëndimore. Një nga këto stratiotë është Mërkur Bua Shpata, pinjoll i familjeve të famshme të Shpatajve dhe Aranitëve.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$7.89

Me ulje çmimi!

-20%

$9.86

Titulli: Trimëritë e Mërkur Buas
Gjinia: Histori, poemë
Autori: Zani i Koronit
Shqipëroi: Altin Kocaqi
Shtëpia botuese: Emal
Viti: 2017
Fq. 192
Pesha: 0.215 kg.
ISBN: 978-9928-04-360-3

Mbi librin

Libri "Trimëritë e Mërkur Buas", shkruar nga Zani i Koronit (Tzanes Koronaios), është një vepër historike e rëndësishme, pasi flet për një pjesë të panjohur të historisë së shqiptarëve në Perëndim. Libri është shkruar në vitin 1519 dhe tregon bëmat e Mërkurit deri në 1517.

Në fillim të shekullit XVI – të, kur Shqipëria ra nën pushtimin osman, fisnikëria shqiptare, emigroi pothuajse e gjitha drejt Perëndimit. Pjesa tjetër e fisnikërisë që ndërroi fe u përshtat brenda Perandorisë Osmane dhe shërbeu në ragje të larta të politikës dhe ushtrisë.

Pak njihet kontributi i shqiptarëve në Perëndim, megjithëse të dhënat flasin për një karrierë të shkëlqyer ushtarake, nën termin e stratiotëve. Shqiptarët kanë përcaktuar fate betejash, dinastish dhe shtetesh në Europën Perëndimore. Një nga këto stratiotë është Mërkur Bua Shpata, pinjoll i familjeve të famshme të Shpatajve dhe Aranitëve.