Kategoritë

Botuesit

Autorët

Kupa e Evropes, Besnik Dizdari Shihe të plotë

Kupa e Evropes, Besnik Dizdari

Ideja për të krijuar një kampionat futbolli për të gjitha shtete e Europës lindi tek Henri Delaunay, sekretari 71- vjeçar i UEFA-s. Ideja e tij do të vazhdohej nga i biri, Pierre Delaunay, i cili emërohet Sekretar i Përgjithshëm i UEFA-s.

Info shtesë

SKU001474

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë libër në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$11.26

Me ulje çmimi!

-20%

$14.08

libërNga (sasia)Ulja
Kupa e Evropes, Besnik Dizdari3 --$1.41
Titulli: Kupa e Evropës Historia e futbollit Autori: Besnik DizdariShtëpia botuese: RozafatViti: 2008fq. 144Pesha: 0.17 kgISBN: 978-99956-715-0-1 Mbi librin Ideja për të krijuar një kampionat futbolli për të gjitha shtete e Europës lindi tek Henri Delaunay, sekretari 71- vjeçar i UEFA-s. Ideja e tij do të vazhdohej nga i biri, Pierre Delaunay, i cili emërohet Sekretar i Përgjithshëm i UEFA-s. Më 27 shkurt 1957 në Kongresin e Jashtëzakonshëm të UEFA-s, të mbajtur në Këln të Gjermanisë, vendoset edhe krijimi i Kupës së Evropës.  Mbi autorin Besnik Dizdari gazetar, një ndër themeluesit dhe presidenti i Shoqatës Shqiptare të Shtypit Sportiv . Dizdari, e ka filluar karrierën si një anëtar i stafit të përditshmes Bashkimi i Tiranës në vitet gjashtëdhjetë, dhe më pas për 17 vjet, ai ka qenë edhe kryeredaktor i gazetës më të vjetër sportive në Shqipëri, " Sporti Shqiptar". Ai publikon revistën e vetme sportive në Shqipëri- Futbolli Shqiptar dhe ka botuar rreth 18 libra shqip sportiv me historinë e sportit shqiptar. Ai gjithashtu shërben si një anëtar i bordit drejtues të Komitetit Shqiptar të Radio-Televizioni Publik, të zgjedhur nga Parlamenti shqiptar që nga viti 2006.