• Banner

Mbi njeriun, Thoma D'Akuini

2703

Rëndësia e jashtëzakonshme e mendimit d'akunian në historinë e filozofisë qëndron në sistemin e realizuar prej tij të një pasurie të tërë kulturore. Duke u bazuar te mendimi i Aristotelit, të përshtatur e të kristianizuar për së brendshmi, Thoma D'Akuini arriti të formojë një sistem të përbërë nga një rregull përgjigjesh të qarta e përfundimtare.

700 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Mbi njeriun
Origjinali: Summa theologica
Gjinia: Filozofi
Autori: Thoma D'Akuini
Shqipëroi: Enida Rusi
Shtëpia botuese: Plejad
Viti: 2005
Fq. 262
Pesha: 0.334 kg
ISBN: 978-99943-719-8-3

Mbi librin

Rëndësia e jashtëzakonshme e mendimit d'akunian në historinë e filozofisë qëndron në sistemin e realizuar prej tij të një pasurie të tërë kulturore. Duke u bazuar te mendimi i Aristotelit, të përshtatur e të kristianizuar për së brendshmi, Thoma D'Akuini arriti të formojë një sistem të përbërë nga një rregull përgjigjesh të qarta e përfundimtare për çështje të rëndësishme të filozofisë.

Këtu mund të përmendim raportin midis filozofisë dhe teologjisë apo iluminacioneve dhe arsyes. Mendimi i tij bazohej te analogjia dhe ishte kundër çdo lloj spiritualizmi platonik e mistik që qëndronte në bazë të doktrinës agostiniane. Përkufizimi që Thoma D'Akuini jep për njeriun është më të vërtetë i tipit aristotelik: njeriu ka një formë, që është shpirti dhe një materie që është trupi.

Ndërkohë që intelekti si virtyt superior i shpirtit është kaq fort i lidhur me trupin sa formon me të një qënie unike. Megjithatë, sistemi i tij ndahet nga ai i Aristotelit në pikën e pohimit se tre virtytet e shpirtit: vegjetaviteti, sensitiviteti dhe intelekti te njeriu nuk janë parime të ndara. Përkundrazi, është pikërisht intelekti ai më superiori që ushtron dy parimet e tjera më inferiorë.

Për rrjedhim, duke pohuar dallimin midis nivelit mbinatyral dhe atij natyral, etika e sistemit të tij përfshin një pjesë natyrale, çka do të thotë një rregull parimesh praktike që janë të rrënjosura në natyrën racionale të njeriut, në mënyrë të pavarur nga rregulli teologjik që i shtohet falë konceptit të mirësisë dhe mëshirës kristiane.

Midis veprave të tij më të ëndësishme mund të përmendim: "Çështje të shqyrtuara" (1259) , "Traktat kundër Xhentilëve" (1269 – 1273) dhe kryevepra e tij e njohur "Summa theologica" , një vepër kjo monumentale e nisur që në vitin 1266 dhe e mbetur e pambaruar, për t'u plotësuar deri në fund nga ana e një dishepulli të tij. Të famshme janë shkrimet e tij komentuese mbi Arsitotelin "Qenia dhe thelbi", "Uniteti i intelektit kundër averroistëve" dhe fragmente të ndryshme të Biblës.

Detajet e librit
Plejad
2703
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2704

Botuesi: Plejad

Rrefimet, Shen Agustini

(0)

Bibliotekës shqipe i shtohet me "Rrëfimet" një kryelibër i jashtëzakonshëm. Ky libër është sfidues për kohen tonë. Mund të rikthejë lexuesin e vërtetë. Është një grishje mahnitëse. "Rrëfimet" e Shën Agustinit na bëjnë të mendojmë për përkohshmërinë tonë, por edhe për amëshimin.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Pandemic, Covid 19 shakes the world, Slavoj Zizek

(0)

We live in a moment when the greatest act of love is to stay distant from the object of your affection. When governments renowned for ruthless cuts in public spending can suddenly conjure up trillions. When toilet paper becomes a commodity as precious as diamonds.

Price ALL1,950
More
In stock

Reference: 2245

Publisher: Plejad

Studime sociologjike, Max Weber

(0)

Max Weber (1864 – 1920), ekonomist i shquar dhe njëri nga themeluesit kryesorë të sociologjisë moderne dhe sociologjisë së fesë. Konceptet, analizat dhe teoritë e tij kanë arritur të kenë një domethënie universale në historinë e kësaj shkence, aq sa ai sot njihet si njëri nga sociologët më të mëdhenj të të gjithë kohërave.

Price ALL650
More
In Stock

Reference: 2704

Publisher: Plejad

Rrefimet, Shen Agustini

(0)

Title: RrëfimetOriginal: ConfessioniCategory: PhilosophyAuthor: Shën AgustiniAlbanian translator: Çlirim MukliPublisher: PlejadYear: 2006Pgs. 400Weight: 0.491 kgISBN: 978-99927-982-1-8

Price ALL1,000
More
In Stock

Publisher: Vintage

Psychedelics, Aldous Huxley

(0)

In 1953, in the presence of an investigator, Aldous Huxley took four-tenths of a gramme of mescalin, sat down and waited to see what would happen. When he opened his eyes everything, from the flowers in a vase to the creases in his trousers, was transformed. 

Price ALL625
More
Out-of-Stock

Reference: SKU000180

Publisher: Ideart

Lamtumire fjale, Hart Wegner

(0)

Title: Lamtumirë fjalëCategory: PhilosohyAuthor: Hart WegnerAlbanian translator: Pirro DollaniPublisher: IdeartYear: 2006Pgs. 128Weight: 0.21 kgISBN: 978-99943-868-7-5

Price ALL500
More
In Stock
chat Përshtypjet (0)