• Banner

Testamentet, Margaret Atwood

Te “Testamentet” na zbulohet ana e saj më intime, më e fshehtë dhe  autentike. Falë retrospektivës në të shkuarën, shohim të rindërtohet origjina e  Galaadit. Nuk bëhet më fjalë për mungesën e grave pjellore si shkak i parë i  distopisë, sesa për mbizotërimin meskin të një gjinie mbi tjetrën.

1 500 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Testamentet

Origjinali: The Testaments

Gjinia: Roman

Autori: Margaret Atwood

Shqipëroi: Jerina Dushku

Shtëpia botuese: Pegi 

Viti: 2021

Fq. 446

Pesha: 0.495 kg

ISBN: 978-9928-310-68-2

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

Bestseller ndërkombëtar! Fitues i Booker Prize-it për vitin 2019! “Testamentet” është vijimi i shumëpritur i romanit “Rrëfenja e shërbëtores”.  Në këtë vijim elektrizues, Margaret Atwood i përgjigjet pyetjes që ka torturuar  lexuesit për dekada të tëra: Çfarë ndodhi me Efreditin? 

“Testamentet” vjen 35 vjet pas “Rrëfenjës”, por ngjarjet kohore në roman zhvillohen 15 vjet më vonë. Ndërkaq regjimi teokratik i Republikës së  Galaadit ruan ende pushtetin e vet absolut, por disa shenja tregojnë se po  kalbet nga brenda. Në këtë çast vendimtar, jetët e tri grave thellësisht të  ndryshme nga njëra-tjetra shkrihen në një dhe përfundimi do të jetë një furi  shpërthyese. 

Dy prej tyre janë vajza të reja, rritur si pjesë e brezit të parë të formuar nën  rendin e ri. Dejzi dhe Anjeza janë rritur në dy kampe të kundërta: Dejzi është  vajza adoleshente, e rritur e lirë, në Kanada, ndërsa Anjeza, brenda Republikës  së Galaadit, që përgatitet ditë pas dite se si të bëhet një Grua e volitshme për  Komandantin me të cilin do ta martojnë. 

Dëshmive të tyre do t’u bashkohet edhe një zë i tretë: një grua tashmë, që  ushtron pushtetin përmes mbledhjes dhe shpërndarjes së pamëshirshme të sekreteve. Teto Lidia, dalëngadalë, do të na rrëfejë të fshehtat e themeleve të  Galaadit, shndërrimin e saj nga një grua në karrierë në një Teto Themeluese të Republikës së Galaadit, pushtetin e mbajtur me intriga dhe thika të  panumërta pas shpine. 

Te “Testamentet” na zbulohet ana e saj më intime, më e fshehtë dhe  autentike. Falë retrospektivës në të shkuarën, shohim të rindërtohet origjina e  Galaadit. Nuk bëhet më fjalë për mungesën e grave pjellore si shkak i parë i  distopisë, sesa për mbizotërimin meskin të një gjinie mbi tjetrën. Çështja  gjinore mbetet qendrore në çdo rresht të Atwood-it, e cila është aktiviste e  vërtetë në këtë drejtim. 

Teksa Atwood shpalos “Testamentet”, ajo hyn në mekanizmat më të fshehtë  të Galaadit, ndërsa çdo grua është e detyruar të përballet me veten për të  kuptuar se deri në ç’pikë mund të arrijë për të realizuar ato që beson.  

Komente mbi librin

Me “Testamentet”, Atwood-i ka arritur majat, duke bërë bashkë bujarinë,  intuitën dhe kontrollin. Proza e saj është e shkathët, e drejtpërdrejtë, ku  ngjarjet përmbysen në mënyrë të mrekullueshme. Në gjithë botën e lexuesve,  librat e historisë hapen në fletën e bardhë pasuese dhe emri i Atwood-it është  shkruar në krye të saj. Kur lexon këtë libër, ndien që bota po kthehet përmbys.  

                                                                                                                     The Guardian 

Me një qartësi kirurgjikale, Atwood-i dokumenton faktin që privimi i lirive  themelore dhe barra e shtypjes sistematike, i shtyn njerëzit drejt ekstremeve.  Ritmi i prozës së saj është i pacen. 

                                                                                                                                                                                                                                                          Entertainment Weekly 

Një ftesë rrëqethëse, së cilës asnjë admirues i Atwood-it nuk mund t’i  rezistojë... “Testamentet” na kujtojnë se ç’fuqi ka e vërteta përballë së keqes. 

                                                                                                                                People 

Të gjejnë shpresë në një vend të pashpresë, ja, këtë kërkojnë me çdo kusht  admiruesit e “Rrëfenjës së shërbëtores”. Bëhuni gati të mbani frymën gjatë gjithë kohës dhe të qani me lot të nxehtë në fund.  

                                                                                                                                  Stylist 

Margaret Atwood manifeston gjithë fuqinë e penës së saj... Të gjithë duhet të lexojnë “Testamentet”. 

                                                                                                        Los Angeles Times 

Një narracion i shkathët, që të bën për vete; sa nxitës, aq edhe melodramatik.

                                                                                                         The New York Times

“Testamentet” qëndron denjësisht mes romaneve klasike. Kjo, pjesërisht, falë aftësisë së Atwood-it për të na befasuar, edhe kur shkruan për një univers të cilin pandehim se e njohim mirë. 

                                                                                                                   USA Today 

Nuk di nëse mund të ketë shkrimtar më të mirë se Margaret Atwood që të dijë të shfrytëzojë kaq mirë ankthet e epokës ku po jetojmë. 

                                                                                                                                                                                                                                                        Entertainment Weekly 

Atwood na sfidon vazhdimisht dhe ngre pyetjen që gjendet si perla brenda  guaskës së këtij romani ngjethës: “Para se të gjykosh, si do të silleshe ti në Galaad?” 

                                                                                                           Sunday Telegraph 

Margaret Atwood arrin të shkruajë për anët më të errëta të psikologjisë njerëzore me një stil thellësisht zbavitës dhe plot me shpresa të zymta të çuditshme.  

                                                                            Naomi Alderman, shkrimtare britanike 

Si arrin ta shndërrojë terrin në diçka kaq të thjeshtë? Si i ka shkuar ndër mend  të fusë humorin, atje ku humori nuk ekziston? Sepse ajo është Margaret  Atwood dhe mund të bëjë gjithçka! 

                                                                              Ann Patchett, shkrimtare amerikane

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Pegi

Vrasësi i verbër, Margaret Atwood

(0)

"Vrasësi i verbër" është historia tërheqëse dhe e jashtëzakonshme e motrave Çejs dhe e sekreteve të tyre. Më e vogla, Laura, vdes në rrethana të dyshimta. Pas më se pesëdhjetë vjetësh, Irisi, motra që mbijetoi, kujton vdekjen e saj misterioze. Në historinë e saj gërshetohen kapitujt e romanit të shkruar prej vetë Laurës, roman që skandalizoi botën, por e...

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Vintage

The testaments, Margaret Atwood

(0)

Two have grown up as part of the first generation to come of age in the new order. The testimonies of these two young women are joined by a third: Aunt Lydia.  Her complex past and uncertain future unfold in surprising and pivotal ways.

Çmimi 1 500 Lekë
More
Në gjendje
16 libra të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Skanderbeg Books

Jeta rimon me vdekjen, Amos Oz

(0)

Përse shkruani? Përse vërtet shkruani kështu? Mos po rrekeni t'i ndikoni lexuesit, dhe nëse ndodh kjo – në ç'kah rrekeni t'i ndikoni? Çfarë roli luajnë historitë tuaja? U vini kryq, i korrigjoni vazhdimisht apo i shkruani drejt e prej muzës suaj?

Çmimi 500 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Bota Shqiptare

Endrrat e ujqve, Yasmina Khadra

(0)

Si u kthye djali i pashëm që shoqërohej me poetët dhe ëndërronte famë e pasuri në biznesin e filmit, në një vrasës mizor që masakronte gra e fëmijë pa iu dridhur dora? "Ëndrrat e ujqve" tregon shndërrimin e tij me hollësi magjepsëse dhe gjuhë të gjetur.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Pegi

Tundimi i fundit, Nikos Kazanxaqis

(0)

Romani "Tundimi i fundit", i konsideruar si kryevepër nga kritikët në mbarë botën, është një interpretim laik i Ungjillit. Me një gjuhë të zgjedhur e gurgulluese, Kazanxaqis përshkruan një Jezu shumë njerëzor, të tunduar, të kapluar nga frika, dyshimi dhe dhimbja, duke nxitur kështu debate, kundërshtime dhe akuza për blasfemi.

Çmimi 1 200 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Bija e varrmihesit, Joyce Carol Oates

(0)

Për t'i shpëtuar përndjekjes naziste në Gjermaninë e vitit 1936, familja Shvart emigron në Shtetet e Bashkuara, në një qytezë në periferi të Nju Jorkut. Babai, një ish – mësues në shkollë të mesme, i nënshtrohet së vetmes punë që mund të gjejë: varrmihës dhe mbikëqyrës i varrezës.

Çmimi 1 400 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2677

Botuesi: Onufri

Fjalori Kazar, Millorad Paviq

(0)

Ç'kryevepër e mistershme, e çartur deri në harbim, e përçmueshme deri në absurd... Ky trillim artistik mjeshtëror, që e tejkalon vlerën e orgjinalit të paqenë; shkurt një histori e larmishme e shkëlqyer, e thurur prej një rrëfimtari homerik të përkryer.

Çmimi 960 Lekë
More
Ka mbaruar

Botuesi: Botimet Dudaj

Vendi im i imagjinuar, Isabel Allende

(0)

Ashtu si personazhet e disa romanëve të saj të paharrueshëm, Isabel Allende, e shenjuar nga një ndjenjë e dhimbshme mërgimi, kthehet me kujtime te rrënjët e saj, te një vend tashmë "i imagjinuar" dhe i zbehtë për shkak të largësisë së madhe, traumat e grushtit të shtetit, familja në diasporë, odiseja e saj e thurur me pasione, drama e suksese.

Çmimi 800 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Dituria

David Golder, Irene Nemirovsky

(0)

Romani David Golder, me një seri personazhesh ekstravagante dhe emocionesh tronditëse, të kujton vepra të Balzakut të mbushura me lakmi dhe mizori, si Xha Gorio dhe Kushërira Beti. Veçanërisht faqet e fundit të David Golder janë po aq tërheqëse sa çdo gjë tjetër që Némirovsky ka shkruar.

Çmimi 700 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

E holla vije e kuqe, Annalisa Strada

(0)

Perla është një vajzë sportiste. Pasioni i saj i parë dhe i vetëm është vrapi, gjatë të cilit ndjehet shumë mirë. Ka një shoqe shumë të mirë, Allegra, me të cilën ndaj gëzimin, dhimbjen dhe kilogramë akulloresh. Ajo ka gjithashtu një reagim, por të çuditshëm sa herë përballet me Cesare – n, një djalë pak më i madh në moshë se ajo, edhe ai i impenjuar me...

Çmimi 600 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Dashuria eshte nje defekt i mrekullueshem, Graeme Simsion

(0)

Don Tillmani do të martohet. Vetëm se nuk e di ende me kë. Projekti i Gruas do ta zgjidhë këtë problem. Ai ka hartuar një pyetësor prej gjashtëmbëdhjetë faqesh për ta ndihmuar që të gjejë partneren e përkryer. Në mënyrë kategorike, ajo nuk duhet të jetë banakiere, duhanpirëse, alkooliste apo njëra nga ato që vjen me vonesë në takime.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Une, vetja ime dhe dikush tjeter, Max Frisch

(0)

Teo Gantenbajn luan rolin e të verbrit. Njerëzit rreth tij besojnë se s'kanë nevojë t'i frikohen vështrimit të tij gjykues dhe fillojnë të zbulohen. Pikërisht verbëria e tij ia mundëson dashurinë e thellë ndaj aktores Lila dhe jetën e lumtur me të.

Çmimi 1 000 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000182

Botuesi: Ideart

Lekures rrjedh shikimi, Olga Sedakova

(0)

Në poezinë e Olga Sedakovës ndjehet ndikimi i filozofisë dhe muzikës bashkëkohore. Shqisa e hollë muzikore e saj dallohet në parimet e rrepta të rimave origjinale e të parregullta, kurse ritmi rezonon me semantikën e përgjithshme të idesë së poezisë.

Çmimi 500 Lekë
More
Ne gjendje
chat Përshtypjet (0)