Kategoritë

Botuesit

Autorët

I zgjedhuri, Chaim Potok Shihe të plotë

I zgjedhuri, Chaim Potok

Në pranverën e vitit 1944, pesëmbëdhjetëvjeçarët Ruven Malter dhe Deni Sonders kishin jetuar vetëm pesë blloqe larg njëri – tjetrit. Por ata nuk ishin takuar kurrë deri në ditën e një ndeshjeje bejsbolli, ku një aksident bëhet shkak i një miqësie të pagjasë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: I zgjedhuri
Origjinali: The chosen
Gjinia: Roman
Autori: Chaim Potok
Shqipëroi: Manushaqe Bako
Shtëpia botuese: Dritan
Viti: 2017
Fq. 320
Pesha: 0.362 kg.
ISBN: 978-9928-184-47-4

Mbi librin

Në pranverën e vitit 1944, pesëmbëdhjetëvjeçarët Ruven Malter dhe Deni Sonders kishin jetuar vetëm pesë blloqe larg njëri – tjetrit. Por ata nuk ishin takuar kurrë deri në ditën e një ndeshjeje bejsbolli, ku një aksident bëhet shkak i një miqësie të pagjasë.

Shumë shpejt këta të dy djem – njëri në pritje për t'u bërë rabin hasidik dhe tjetri i shkujdesur në Amerikën laike – tërhiqen në botët e njëri – tjetrit, pavarësisht kundërshtimit të fortë të njërit prej etërve.

I vendosur në sfondin e Luftës së Dytë Botërore dhe të krijimit të shtetit të Izraelit, "I zgjedhuri" është një roman prekës për transformimin dhe traditën, rritjen dhe mençurimin, gjetjen e vetes – edhe nëse kjo mund të nënkuptojë heqjen dorë nga bashkësia.