Kategoritë

Prodhuesit

Furnizuesit

Perendia dorace, Jose Saramago Shihe të plotë

Perendia dorace, Jose Saramago

"Perëndia dorace" është pa dyshim kryevepra e Josè Saramagos, vepra më e përkthyer e tij, romani që ka fituar më tepër çmime mes të cilëve edhe Çmimin e Madh të Romanit të Pen Klubit."

Info shtesë

SKU000059

Disponueshëria: Nuk e kemi më këtë produkt në depo


Më njoftoni kur ta rimerni

$7.21

Me ulje çmimi!

-36%

$11.27

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Novela per nje vit, Jeta lakuriq, Luigi Pirandello

  Novela per...


  Emri i Pirandelos, si shkrimtar i shquar...

 • Problemi Spinoza, Irvin D. Yalom

  Problemi...


  Amsterdam, 1656. Bento, në hebraisht Baruk,...

 • Pipi Corapegjata, Astrid Lindgren

  Pipi...


  Pipi Çorapegjata është një nga personazhet më...

Titulli: Perëndia dorace
Origjinali: Memorial do Convento
Gjinia: Roman
Autori: Josè Saramago
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2004
Fq. 456
Pesha: 0.389 kg.
ISBN: 978-99927-50-79-0

Mbi librin

"Perëndia dorace" është pa dyshim kryevepra e Josè Saramagos, vepra më e përkthyer e tij, romani që ka fituar më tepër çmime mes të cilëve edhe Çmimin e Madh të Romanit të Pen Klubit."

Komente mbi autorin

"Josè Saramago, me parabolat e tij plot imagjinatë, ndjenjë dhe ironi, na jep edhe një mundësi tjetër për të kuptuar një realitet të pakapshëm."

Akademia Suedeze e Çmimit Nobel

"Vetëm dashuria, dashuria njerëzore, mund të shpëtojë njeriun, të ndreqë në njëfarë mënyre të metën e universit. E tillë është bindja e thellë e autorit, e cila shpaloset gjatë tërë veprës së tij. Gruaja aty është përherë motori i veprimit dhe mbartësja e kuptimit."

Jacques Fressard

Koment nga autori

"Dhe ja ku vjen ai burrë që humbi dorën e majtë në luftë dhe ajo grua që erdhi në këtë botë me fuqinë misterioze për të parë ç'fshihet përtej lëkurës së njeriut. Emri i tij është Baltazar Mateus, por ka nofkën "Shtatë Diejt", ndërsa ajo grua quhet Blimunda dhe më pas i vunë nofkën "Shtatë Hënat", sepse është shkruar se, aty ku ka një diell, ka edhe një hënë dhe se vetëm prania e përbashkët dhe harmonike e njërit dhe e tjetrit nëpërmjet dashurisë e bën të banueshme këtë tokë.

Dhe ja ku vjen një prift jezuit me emrin Bartolomeu, që ka shpikur një makinë për t'u ngjitur dhe për të fluturuar në qiell me kurrfarë karburanti tjetër përveç vullnetit njerëzor, vullnet që, siç thonë njerëzit, mund të bëjë gjithçka."