Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Zonja vdekje, Carls Bukovski

SKU000445
Vlerësimi 

Nik Belan, një detektiv pijanec në Los Angeles që ka çmimin 6 dollarë për orë, po i ndiqte mizat në zyrën e vet kur aty hyn "një femër që ta sillte mendjen vërdallë" dhe e cila prezantohet si "Zonja Vdekje". Ajo angazhon detektivin Belan për të verifikuar nëse njeriu që ajo e kishte parë në një shitore librash ishte shkrimtari që moti i vdekur, Seline.

700,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Zonja Vdekje (kopertinë e trashë)
Origjinali: Pulp
Gjinia: Roman
Autori: Çarls Bukovski
Shqipëroi: Dajana Baça
Shtëpia botuese: Koha Ditore
Viti: 2005
Fq. 158
Pesha: 0.248 kg
ISBN: 84-9789-816-8

Mbi librin

Nik Belan, një detektiv pijanec në Los Angeles që ka çmimin 6 dollarë për orë, po i ndiqte mizat në zyrën e vet kur aty hyn "një femër që ta sillte mendjen vërdallë" dhe e cila prezantohet si "Zonja Vdekje". Ajo angazhon detektivin Belan për të verifikuar nëse njeriu që ajo e kishte parë në një shitore librash ishte shkrimtari që moti i vdekur, Seline.

Duke pranuar angazhimin, Belan i hyn një pune që e shpien, natyrisht, nëpër kafenetë e qytetit. Krahas kërkimit për shkrimtarin e vdekur Selin, detektivi i Bukovskit angazhohet edhe në raste të tjera, të cilat së bashku shkrihen në një ankth ekzistencial.

Me një gjuhë të vrazhdë, të përditshmërisë, Bukovski, gjithnjë një ikonathyes që ka etje për një lloj konflikti letrar, romanin "Zonja Vdekje" ua ka kushtuar romaneve të popullarizuara detektive.

Fragment nga libri

Atë natë nuk arrita të flija. Piva birrë, piva verë, piva vodkë, gjithçka ishte e kotë. Nuk kisha zgjidhur asgjë. Të gjitha çështjet ishin në një fazë qetësie. Im atë më kishte thënë që do të isha një dështim. Edhe ai i tillë kishte qenë. Farë e keqe.

Ndeza televizorin. Kisha një në dhomën e gjumit. Një vajzë e re u shfaq dhe më tha që do të fliste me mua, që do të më bënte të ndjehesha mrekullisht mirë. Më nevojitej vetëm një kartë krediti. Vendosa të mos bëja gjë. Pastaj fytyra e gruas u zhduk nga ekrani dhe u shfaq ajo e Xheni Nitros.
-Belan, - tha, - nuk dua të përzihesh në punët e mia.
-Çfarë? – i thashë.

Ajo përsëriti frazën dhe unë fika televizorin. E mbusha gotën përsëri me vodkë, të paholluar. Shova dritën dhe mbeta i ulur mbi krevat, në errësirë. Piva një gllënjkë vodkë. Pastaj dëgjova një gumëzhimë të fortë, si ajo e një morie bletësh përreth zgjoit të ngacmuar. Pastaj shpërtheu një rreze drite dhe u shfaq Xheni Nitro. Më zuri data.

Mbi autorin

Çarls Bukovski (1921 – 1996), krahas Keroakut dhe Barouzit, është shkrimtari më i rëndësishëm i afërt me frymën bit – gjeneratës dhe ishte "Heminguej i bregdetit perëndimor", siç e quanin gazetat amerikane.

Siç pat theksuar një kritik, Bukovski kurrë nuk ishte konsideruar një poet që premton, sepse librin e tij të parë me poezi ai e kishte botuar në moshën 35 vjeçare, ndërsa kur e botoi librin e parë në prozë ishte gati 50 vjeç. Dhe ndërsa poezia e tij i siguroi njohje në qarqet letrare, proza i solli famë botërore.

Romanet "Femrat", "Rrëfimet për marrëzinë e zakonshme", "Post Office", "Zonja Vdekje" dhe "Fotografitë nga ferri" i kanë siguruar atij një vend të veçantë në letërsinë moderne amerikane dhe botërore.

 

Detajet e librit
Koha Ditore
SKU000445
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Zonja vdekje, Carls Bukovski

Zonja vdekje, Carls Bukovski

Nik Belan, një detektiv pijanec në Los Angeles që ka çmimin 6 dollarë për orë, po i ndiqte mizat në zyrën e vet kur aty hyn "një femër që ta sillte mendjen vërdallë" dhe e cila prezantohet si "Zonja Vdekje". Ajo angazhon detektivin Belan për të verifikuar nëse njeriu që ajo e kishte parë në një shitore librash ishte shkrimtari që moti i vdekur, Seline.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: 2474

Botuesi: UEGEN

Zonja Vdekje, Charles Bukowski

Përshtypje(t): 0

Charles Bukowski te "Zonja Vdekje" e gërsheton jetën e vrazhdë të rrugës me shumë shprehje banale, me rrëfimin e një detektivi, i cili pothuajse kryen detyrën e një polici, duke i kapluar lexuesit me përshkrimin e skenave, të cilat shpeshherë janë tmerruese nëpër kafenetë e njërit prej qyteteve më të mëdha të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Çmimi 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2475

Botuesi: Te tjere

Factotum, Charles Bukowski

Përshtypje(t): 0

Ngjarjet e romani zhvillohen në vitin 1944 dhe paraqet jetën e një alkoolisti të papunë, Henri Çinaski, teksa e kalon kohën duke bredhur në rrugët e klasës së ulët në Los Anxhelos në kërkim të një pune.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok