Kategoritë

Botuesit

Autorët

Vetja dhe tjetri, Vincent Descombes Shihe të plotë

Vetja dhe tjetri, Vincent Descombes

Në këtë vepër, Descombes risjell në vëmendje temat dhe autorët kryesorë të filozofisë së shek. XX (që nga Sartre e Merleau – Ponty, deri te Althusser, Deleuze, Foucault, Lyotard e të tjerë), duke risjellë një pjesë të kontekstit historiko – politik të periudhës që mbulon, si dhe duke zhvilluar një "diskutim filozofik" mbi këto tema dhe autorë.

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$9.02

Me ulje çmimi!

-20%

$11.27

Titulli: Vetja dhe tjetri, dyzet e pesë vjet të filozofisë franceze (1933 – 1978)
Origjinali: Le même et l'autre. Quarante-cinq ans de philosophie française (1933 – 1978)
Gjinia: Filozofi
Autori: Vincent Descombes
Shqipëroi: Elvis Hoxha
Shtëpia botuese: Pika pa sipërfaqe
Viti: 2017
Fq. 256
Pesha: 0.271 kg.
ISBN: 978-9928-185-42-6

Mbi librin

Në këtë vepër, Descombes risjell në vëmendje temat dhe autorët kryesorë të filozofisë së shek. XX (që nga Sartre e Merleau – Ponty, deri te Althusser, Deleuze, Foucault, Lyotard e të tjerë), duke risjellë një pjesë të kontekstit historiko – politik të periudhës që mbulon, si dhe duke zhvilluar një "diskutim filozofik" mbi këto tema dhe autorë.