Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 US$
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 7,40 US$
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 11,10 US$
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 7,40 US$
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 7,40 US$
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Lista e librave të autorit Mit'hat Frashëri (Lumo Skëndo)

Publicist, politikan dhe shkrimtar shqiptar. Mit'hat Bej Frashëri i njohur në veçanti me pseudonimin e tij Lumo Skëndo, ishte i biri i politikanit dhe ideologut të Rilindjes Kombëtare Abdyl Bej Frashëri dhe nip i Naim Frashërit e Sami Frashërit.

Ai mendohet se ka lindur në Janinë, sot në Greqinë e veriut dhe e kaloi fëmijërinë në Stamboll, ku familja e tij ishte në zemër të lëvizjes kombëtare. Në moshën 17 vjeçare ai ndihmoi Kristo Luarasin dhe Kosta Jani Trebickën në publikimin e një almanaku kulturor shqiptar të njohur si Kalëndari Kombiar, i cili u shtyp në shtypshkronjën Luarasi në Sofie.

Ai punoi për administratën Osmane në Selanik në vitet 1910 ndërsa më 1908 filloi të publikojë një gazetë të përjavshme të quajtur Lirija, e cila vijoi deri më 1910. Ai drejtoi Kongresin e Manastirit më 1908 dhe redaktoi revistën Diturija, e cila u botua fillimisht në Selanik dhe pastaj në Bukuresht e në fund, në Tiranë. Mit'hat Frashëri mbajti një qëndrim paqëtues kundrejt Turqve të Rinj dhe kundërshtoi nacionalizmin ekstrem. Por ai iu bashkua nacionalizmit shqiptar gjatë Luftërave Ballkanike dhe në nëntor 1912 u bë ministri i parë i punëve publike i qeverisë shqiptare si dhe konsull i përgjithshëm i Shqipërisë në Beograd e drejtor i përgjithshëm i postave.

Në fillim të Luftës së Parë Ballkanike, ai u internua në Rumani por u lirua shpejt dhe u rikthye te publikimet. Ai drejtoi delegacionin shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris ku qëndroi deri më 1922. Në Paris ai vijoi aktivitetin gazetaresk duke promovuar çështjen shqiptare në median franceze.

Ai u tërhoq nga politika aktive pas fillimit të diktaturës së Zogut më 1925. Ai hapi një librari në Tiranë po atë vit dhe vijoi të kultivojë bibliotekën e tij private e cila përmbante rreth 20 mijë libra, koleksioni më i madh i librit në vend në atë kohë. Më 1938, Frashëri ofroi dhurimin e kësaj liblioteke për një ide për krijimin e institutit të studimeve albanologjike, por ky institut nuk u krijua. Në fund të vitit 1942, në moshën 62 vjeçare, ai rihyri në politikë për të luftuar pushtimin fashist të vendit dhe mori postin e drejtuesit të organizatës republikane Balli Kombëtar. Në vjeshtën e vitit 1944, kur fitorja e komunistëve dukej pranë, ai iku në Italinë e jugut. Biblioteka e tij në Tiranë u konfiskua dhe më pas u bë baza për hapjen e Bibliotekës Kombëtare.

Në vitet e para të Luftës së Ftohtë, Mit'hat Bej Frashëri u gjend në SHBA ku punoi për organizimin e një koalicioni antikomunist. Në gusht 1949 ai u zgjodh drejtues i Komitetit për Shqipërinë e Lirë. Ai vdiq në Nju Jork, ku edhe u varros. Frashëri ishte autor i një numri të konsiderueshëm librash shkollorë, përkthimesh, artikujsh gazetaresk, traktatesh politike, tregimesh dhe reflektimesh.

Ai u rivarros në Tiranë më 14 nëntor 2018 në Parkun e Tiranës ku gjenden edhe varret e Vëllezërve Frashëri.

Na vjen keq për bezdisjen.

Kërkoni sërish