• Banner

Albania Through Arts (third edition), Ferid Hudhri
  • Albania Through Arts (third edition), Ferid Hudhri

Albania Through Arts, Ferid Hudhri

Seen through the eyes of artists, even a small country like Albania appears full of variety and unique. Over the course of many, many years of research, through gathering endless artistic images, the most important aspects of Albanian life and history have been perpetuated. However, only a marginal part of these works have become known or published.

ALL4,950
Quantity
In Stock

Description

Title: Albania Through Arts, The encyclopedia of the visual memory for Albanians
Author: Ferid Hudhri
Category: Fine arts, painting
Publisher: Albanian Arts Foundation
Year: 2008
Pgs. 346
Weight: 2.071 kg
ISBN: 0-9546041-21

Comment by the author

Seen through the eyes of artists, even a small country like Albania appears full of variety and unique. Over the course of many, many years of research, through gathering endless artistic images, the most important aspects of Albanian life and history have been perpetuated. However, only a marginal part of these works have become known or published.

The bulk of the works of art on Albania and the Albanians are still preserved behind the walls of museums, art galleries, and private collections and artists' studios.Many years amidst Albanian artists and constant research on the treatment of the Albanian theme in art, have always inspired me and have enabled me to prepare this publication, in an effort to give a view as all-encompassing as possible on the Albanian world using art as its language.

This album begins with a short and illustrated overview of the history of Albanian art, from the earliest traces of figurative art on Albanian soil to contemporary art. The following section of this publication shows some of the works of world-renowned artists on Albanian themes, such as Delacroix, Corot, Gerome and J. S. Sargent.

The third and last section presents Albania through Albanian independence periods (the first works where Albanians perpetuate their life in art), as well as some of the most well known works belonging to the period of socialist realism. Selecting this group of works was more difficult, not only because there are far more works, but also because of the unique criteria suggested by that period to select paintings. The final section also shows a selection of some of Albania 's premiere contemporary artists.

Product Details
Te tjere
SKU001453
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
You might also like

Reference: SKU001771

Publisher: Dituria

Historia e Bukurisë, Umberto Eco

Një arsye e dukshme pse shumë njerëz nuk e kanë ndjenjën e duhur të bukurisë, është mungesa e asaj delikatese të përfytyrimit që nevojitet për të arritur te ndijimi i emocioneve të tilla më të holla. Gjithkush hiqet sikur e ka një delikatesë të tillë, gjithkush flet për të dhe përpiqet t'ia përshtatë asaj çdo shije a ndjenjë.

Price ALL4,000
More
In stock
16 other products in the same category:

Publisher: Zenit Editions

Artistë të famshëm modernë, nga Cezanne tek Pop Art, Charlotte Willard

Në këtë libër jam përpjekur që nëpërmjet përshkrimit të këtyre etiketimeve në një gjuhë të thjeshtë dhe më kuptimplotë të tregoj se ç'është arti në të vërtetë. Fovizmi për shembull është përkthyer si "triumfi i ngjyrës", ekspresionizmi si "piktorë të cilët i dhanë liri emocioneve të tyre", surealizmi si "ëndrra dhe ankthe" dhe pop arti si "piktura që...

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Fenix

Ikonostasi, Pavël Florenski

Bota bizantine është vetëm një fjalë thjeshtëzuese, që përpiqet të përfshijë botë thellësisht të ndryshme artistike, etnike, kulturore, gjuhësore, e mbi të gjitha antropologjike. Gjeografia e shenjtërimit të ikonës përfshin një hapësirë të gjerë: Palestina, Egjipti, Kapadokia, Armenia, Gjeorgjia, Rusia, Bjellorusia, Ukraina, Greqia, Bullgaria, Shqipëria,...

Price ALL800
More
In stock
Comments (0)