• Banner

  • Out-of-Stock
Albania - un voyage photographique (1858 - 1945)
  • Albania - un voyage photographique (1858 - 1945)
  • Albania - un voyage photographique (1858 - 1945)

Albania, un voyage photographique 1858-1945, Loic Chauvin, Christian Raby

It is this golden age, from 1858 and the first Albanian photograph, to the end of the 1940s, which we will retrace in these pages. Albania possesses a photographic legacy which, though unique among the Balkans, has gone unnoticed both inside and outside its borders. Most images presented in this book have never before been the subject of exhibition or publication.

ALL2,700
Quantity
Out-of-Stock

Description

Title: Albania, un voyage photographique 1858 – 1945
Original: Albania, un voyage photographique 1858 – 1945
Category: Fine arts, Photography
Author: Loic Chauvin, Christian Raby
Albanian translator: David Pickering, Elise Biggers
Publisher: Ecrits de Lumiere
Year: 2011
Pgs. 128
Weight: 0.331 kg
ISBN: 978-2-9538669-0-2

Over the book

Albania a photographic journey (1858-1945) edited by Loïc Chauvin et Christian Raby translated by David Pickering and Elise Biggers. Albania remains largely unrepresented in the global history of photography. Not a single name or reference attests to the many talented artists it has counted in the field. Even the exemplary Marubi dynasty is little-known.

And yet few countries can boast of having nurtured so many great photographers. From the dawn of photography, when Albania was still a part of the Ottoman Empire, to the establishment of Enver Hoxha's communist regime in 1946 in the wake of the Second World War, photography flourished in Albania.

It is this golden age, from 1858 and the first Albanian photograph, to the end of the 1940s, which we will retrace in these pages. Albania possesses a photographic legacy which, though unique among the Balkans, has gone unnoticed both inside and outside its borders. Most images presented in this book have never before been the subject of exhibition or publication.

This is the first retrospective of the Albanian history of photography which represents a dozen photographers. The hundreds of photographs selected for this book is the result of research that has been conducted over the course of many years.

This research has unearthed several thousand photographs from different photographic Albanian archives, both known and unknown. Albania remains largely unrepresented in the global history of photography.

This country possesses a photographic legacy, which, though unique among the Balkans, has gone unnoticed, both inside and outside its borders. Most images presented in this book have never before been the subject of exhibition or publication. The history of Albanian photography began with an Italian, Pietro Marubi, a Garibaldian who, fleeing repression, found refuge in Albania.

He settled in Shkodra and after taking his first photograph in 1858, opened the first photographic studio in Albania. Three generations then followed. Beggars, artisans, intellectuals, politicians, and even the court of King Zog...the entire Albanian society was striking a tireless pose tirelessly in front of the camera lens.

Over the course of almost a century, the Marubi have accumulated over 120 000 negatives. In 1995, Loic Chauvin dedicated his first book, published by Arthaud, to this dynasty of photographers. But Albanian photography cannot be resumed by only one family of photographers.

Dozens of other artists have been working in Albania from the late nineteenth to the early twentieth century. The photographic collections show the political, cultural, social and religious Albania at the turn of the period; from the end of the Ottoman Empire to the hard-won independence. It may be noted specifically that, in a country where three confessions coexist, funeral pictures became a true rite of photography.

This book aims to explore this photographic richness that has been ignored to date and provide a different image of Albania than what has been conveyed by the usual clichés.

Product Details
Te tjere
SKU001714
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
You might also like

Reference: SKU001713

Publisher: Te tjere

Albania, a photographic journey 1858-1945, Loic Chauvin, Christian Raby

It is this golden age, from 1858 and the first Albanian photograph, to the end of the 1940s, which we will retrace in these pages. Albania possesses a photographic legacy which, though unique among the Balkans, has gone unnoticed both inside and outside its borders. Most images presented in this book have never before been the subject of exhibition or...

Price ALL3,300
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001771

Publisher: Dituria

Historia e Bukurisë, Umberto Eco

Një arsye e dukshme pse shumë njerëz nuk e kanë ndjenjën e duhur të bukurisë, është mungesa e asaj delikatese të përfytyrimit që nevojitet për të arritur te ndijimi i emocioneve të tilla më të holla. Gjithkush hiqet sikur e ka një delikatesë të tillë, gjithkush flet për të dhe përpiqet t'ia përshtatë asaj çdo shije a ndjenjë.

Price ALL4,000
More
In stock
16 other products in the same category:

Publisher: Logos A

Xhamia, David Macaulay

Një libër me ilustrime nga shkrimtari dhe ilustruesi britanik David Macaulay që shpjegon teknikat komplekse që u përdorën në ndërtimin e një xhamie të stilit Osman në shekullin e gjashtëmbëdhjetë.

Price ALL1,900
More
In stock

Reference: SKU001549

Publisher: Princi

Mbi pikturën, Leon Battista Albertini

Pak libra mund të kenë qenë aq të papërsëritshëm sa De Pictura (Mbi Pikturën)... libri i parë kushtuar arsyes intelektuale për të pikturuar. Alberti e shkroi traktatin "Mbi pikturën" në latinisht në vitin 1435 dhe sipas shpirtit të vërtetë të Rilindjes, bëri një përkthim në italisht vitin pasues.

Price ALL500
More
In Stock

Publisher: Plejad

Xhamitë e Shqipërisë, historia, arkitektura, shek XV – XIX, Aleksandër Meksi

Ndërtimet e kultit mysliman me shumëllojshmërinë e tyre, zënë vend të rëndësishëm në tërësinë e arkitekturës së Mesjetës së Vonë (shek. XV-XIX). Ato ngrihen në të gjitha trevat e banuara nga shqiptarët gjatë këtyre shekujve, si dëshmi të qarta të një periudhe të historisë së popullit shqiptar dhe të ndërtimeve në veçanti.

Price ALL3,500
More
In stock

Reference: SKU001771

Publisher: Dituria

Historia e Bukurisë, Umberto Eco

Një arsye e dukshme pse shumë njerëz nuk e kanë ndjenjën e duhur të bukurisë, është mungesa e asaj delikatese të përfytyrimit që nevojitet për të arritur te ndijimi i emocioneve të tilla më të holla. Gjithkush hiqet sikur e ka një delikatesë të tillë, gjithkush flet për të dhe përpiqet t'ia përshtatë asaj çdo shije a ndjenjë.

Price ALL4,000
More
In stock

Publisher: Fishta

Arti bashëkohor shqiptar, Stefan Çapaliku

Në kapitullin e parë trajtohet koncepti i bashkëkohores; hapen tema dhe diskutohen dilema mbi bashkëkohoren. Në kapitullin e dytë diskutohen artet pamore. Në kapitullin e tretë flitet për teatrin postkomunist dhe “dramën” e dramës shqipe. Në kapitullin e katërt tematizohet kinemaja shqiptare. Në kapitullin e pestë flitet për “muzikën e re”, ndërsa...

Price ALL2,000
More
In stock

Publisher: Dituria

Fuqia e imazheve, David Freedberg

Njerëzit ngacmohen seksualisht nga pikturat dhe skulpturat; ata i thyejnë; i gjymtojnë, i puthin, qajnë përpara tyre dhe bëjnë udhë të gjata për t'i parë; ato u fashitin inatin, i përndezin emocionalisht dhe i shtyjnë të ngrenë krye. Njerëzit shfaqin mirënjohjen përmes tyre, presin që ato t'i lartësojnë dhe emocionohen sa s'thuhet prej empatisë dhe frikës...

Price ALL3,000
More
In Stock

Publisher: Zenit Editions

Ç'është kinemaja, Andre Bazin

Më tepër se premtim për përgjigje është njoftimi i pyetjes që autori i shtron vetes përgjatë gjithë këtyre faqeve. Pra, këta libra nuk do të synojnë aspak të ofrojnë ndonjë gjeologji apo gjeografi shteruese të kinemasë, por vetëm ta shtyjnë lexuesin nëpër vargun e thellimeve, hulumtimeve, vështrimeve të praktikuara në rastin e filmave që i propozohen...

Price ALL800
More
In stock
Comments (0)