Contemporary

Information

Publishers

Specials

Authors

Reduced price! Bastardja e Stambollit, Elif Shafak View larger

Bastardja e Stambollit, Elif Shafak

SKU001482

New book

Ky është një roman nga një nga shkrimtaret më të njohura dhe më të sinqerta të Turqisë, një roman mbi historitë e komplikuara të dy familjeve me një sekret të fshehur prej gati një shekulli.

More details

In Stock

$11.27

-20%

$14.09

More info

Title: Bastardja e Stambollit
Original: The bastard of Istanbul
Category: Novel
Author: Elif Shafak
Albanian translator: Adrian Belo
Publisher: Bota Shqiptare
Year: 2010
Pgs. 412
Weight: 0.48 kg
ISBN: 978-99956-11-97-2

 

Mbi librin

Ky është një roman nga një nga shkrimtaret më të njohura dhe më të sinqerta të Turqisë, një roman mbi historitë e komplikuara të dy familjeve.

Në këtë roman të dytë të shkruar në anlgisht, Elif Shafak konfronton të shkuarën e dhunshme të vendit të saj në një rrëfenjë të gjallë dhe plot ngjyra të vendosur në Turqi dhe në Shtetet e Bashkuara. Në qendër të saj është "bastardja" e titullit, Asia, një nëntëmbëdhjetëvjeçare që dashuron Xhoni Keshin, një ekzistencialist francez, si dhe katër motrat e familjes Kazanxhi, të cilat jetojnë sëbashku në një oborri të madh në Stamboll. Vëllai i tyre i vetëm dhe i shkëputur nga familja jeton në Arizona me bashkëshorten e tij dhe me vajzën e bashkëshortes, një armene me emrin Armanush. Kur Armanushi fluturon fshehtazi në Stamboll në kërkim të identitetit të saj, ajo zbulon motrat Kazançi dhe bëhet mikeshë me Asijën. Një sekret i zbuluar lidh dy familjet me epokën e eportimeve dhe masakrave të armenëve të vitit 1915. Ky është një libër që konfirmoi Shafak si një yll në ngritje në letërsinë botërore.

Reviews

Write a review

Bastardja e Stambollit, Elif Shafak

Bastardja e Stambollit, Elif Shafak

Ky është një roman nga një nga shkrimtaret më të njohura dhe më të sinqerta të Turqisë, një roman mbi historitë e komplikuara të dy familjeve me një sekret të fshehur prej gati një shekulli.

Related books

Customers who bought this product also bought:

Download

KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (0)