• Banner

Byllis, Its history and monuments, Neritan Ceka, Skender Mucaj
  • Byllis, Its history and monuments, Neritan Ceka, Skender Mucaj

Byllis, Its history and monuments, Neritan Ceka, Skënder Muçaj

The cistern continued in use until the Byzantine period. Public baths were erected west of it, taking advantage of its water The structure of the baths is rectangular and measures 24.50x6.40 meters. It has a number of rooms, of which the following can be made out: the dressing room, cold water baths, warm room, sweat bath, hot room and oven and fire room.

ALL800
Quantity
In Stock

Description

Title: Byllis, Its history and monuments
Author: Neritan CekaSkënder Muçaj
Translated into english by: Kathleen Imholtz
Publisher: Migjeni
Year: 2005
Pgs. 120
Weight: 0.28 kg
ISBN: 978-99943-672-7-7

Fragments from the book

The Baths of Justinian

The cistern continued in use until the Byzantine period. Public baths were erected west of it, taking advantage of its water The structure of the baths is rectangular and measures 24.50x6.40 meters. It has a number of rooms, of which the following can be made out: the dressing room, cold water baths, warm room, sweat bath, hot room and oven and fire room.

Many bronze coins have been found in the praefurnum, dating from the destruction of the baths in 547-551 AD; they are the coin-age of Justinian 1 and Baduila. An inscription found on one of the city's walls is apparently from these baths and gives the time of their construction. The inscription, engraved on a tabula ansata and partially preserved, speaks of the construction of baths in the time of Justinian I. "I am the baths of the all powerful (ruler) Justinian, a beneficial (construction?)..."

The theater

The theater is the most important monument of Byllis of the ancient period. Together with the great stoa and the stadium, is determined the architectural composition of the agora from the middle of the third century BC. The southeast corner of the agora was chosen for construction of the theater. The sharp rise of the terrain there made it possible to use the slope for building and stairs.

In addition, the position, which adjoined the city wall and gate nr.4, permitted a direct connection of the theater with the village territory of the koinon, from which a large part of the spectators came. Thus they did not have to pass through the quarters of the city.

Product Details
Migjeni
SKU001374
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
You might also like

Reference: SKU001371

Publisher: Migjeni

Apollonia, Its history and monuments, Neritan Ceka

It would be inappropriate to consider Apollonia the Pompeii of Albania, given the sheer richness of the archaeological heritage concentrated there. An important economic and cultural centre, continuously, over a thousand years, it was gradually abandoned during the Middle Ages.

Price ALL1,000
More
In Stock
16 other products in the same category:

Publisher: Te tjere

Monumentet, nr. 19, 1980

"Arkitektura e banesës popullore në zonën e Bregut të Detit, Labëri" nga Emin Riza."Banjat e shekujve të parë të erës sonë në Shqipëri" nga Apollon Braçe."Arkitektura pasbizantine në Shqipëri" nga Aleksandër Meksi, Pirro Thomo."Restaurimi dhe arkitektura e dy banesave në fshatin Sopot" nga Leonard Suli.

Price ALL1,000
More
Out-of-Stock

Publisher: Onufri

Shën Kolli Mesopotam, Sarandë, Aleksandër Meksi

Ndër monumentet e trashëgimisë kulturore të vendit tonë, monumentet e periudhës gati mijëvjeçare bizantine zënë një vend mjaft të rëndësishëm. Nga kjo kohë ruhen mjaft fortifikime e qendra qytetare si dhe një numër jo i vogël kishash, të cilat, si dëshmi materiale, me vlerat që kanë, hedhin dritë për një periudhë të gjatë historike të shqiptarëve dhe...

Price ALL3,000
More
Out-of-Stock

Publisher: Te tjere

Butrinti helenistik dhe romak/ Hellenistic and roman Butrint, Inge Lyse Hansen

Butrinti (Buthrotum i lashtë), i cili gjendej në bregun epirot në pjesën e ngushtë të ngushticës së Korfuzit, gëzonte një pozicion të shkëlqyer buzë detit dhe liqenit të mbrojtur të Butrintit. Ky pozicion dhe mundësia natyrore për të patur një port të qetë bënë që Butrinti të kthehej në një nga stacionet kryesore të rrugës që lidhte Italinë dhe Sicilinë...

Price ALL1,000
More
In stock
Comments (0)