• Banner

Kalorësit e shiut, Sadik Bejko

"Nuk është e vështirë të dallosh vargjet e ngrohta, plot mendime, që kanë gjithmonë një rrjedhë të vetvetishme, të Sadik Bejkos... Dhe jam i bindur se nuk e ekzagjeroj aspak po të përmend se shumë vjersha të Sadik Bejkos (...) janë në nivelin e mirë të poezisë sonë në plan nacional". Ismail Kadare

ALL1,500
Quantity
In stock

Description

Titulli: Kalorësit e shiut

Origjinali: Kalorësit e shiut

Gjinia: Poezi

Autori: Sadik Bejko

Shtëpia botuese: Onufri

Viti: 2021

Fq. 476

Pesha: 0.778 Kg

ISBN: 978-9928-354-18-1

Ky libër është në gjuhën shqipe

Mbi librin

"Nuk është e vështirë të dallosh vargjet e ngrohta, plot mendime, që kanë gjithmonë një rrjedhë të vetvetishme, të Sadik Bejkos... Dhe jam i bindur se nuk e ekzagjeroj aspak po të përmend se shumë vjersha të Sadik Bejkos (...) janë në nivelin e mirë të poezisë sonë në plan nacional".

                                                                                                                                           Ismail Kadare

                                                                           Nga "Fjala në Konferencën Kombëtare

                                                                             të Talenteve të Reja", 25.02.1970.

"Libri Perëndim me pak natë është ogur i mbarë jo vetëm për poetin. Së pari, çel horizonte të reja dhe, le ta themi, pasuron poezinë shqipe me forma teknike. Së dyti, ai thua se dëshiron të na bindë se fjala shqipe mund të bëjë mrekullira në dorën e mjeshtrit; se ajo nuk del deri në Majë të Tomorit, as zdirgjet vetëm në Fushën e Mëllenjave, por shkon tutje".

Ali Podrimja

"...Poezi që reflekton tej brezit. Energjia shkrimore e poetit përgjatë viteve '90, me këtë rast, artikulohet si refleks i përplotësuar me prirje sintetizimi të përvojës jetësore, filozofike. Potencë krijuese... që synon dhe arrin artikulim in e një vizioni mbi qenien si univers, si rrjedhë dhe komu nikim i përhershëm, i pakëputur; si projekt mes jetës, përjetësisë, kalueshmërisë”.

Prof. Ali Aliu

Product Details
16 other products in the same category:

Reference: 2341

Publisher: Toena

Shen Shiu, Bardhyl Londo

Title: Shën ShiuOriginal: Shën ShiuCategory: PoetryAuthor: Bardhyl LondoPublisher: ToenaYear: 2010Pgs. 84Weight: 0.12 kgISBN: 978-99943-1-665-6

Price ALL400
More
In Stock

Publisher: Onufri

Vetmia nuk është më e ve, Akri Çipa

Në kohën e botimit të këtij libri, autori është student i ekselencës për Master Shkencor në Columbia University, Neë York. Ky është libri i tij i tretë, pas vëllimit të parë me poezi "Në modernitet humbëm..." dhe librit intervistë – ese "Jemi që pa ardhur deti".

Price ALL900
More
In stock

Publisher: Onufri

Qyteti tjetër, Artur Balli

Prej fillimit dhe deri në botimin e këtij libri, kam ndjekur plot kureshtje dhe emocion, krijimtarinë poetike të Artur Ballit si dhe shqipërimet e tij të shkëlqyera të poezisë madhore të romantikëve anglezë dhe, pothuaj, në çdo rast jam befasuar me temperamentin dhe dhuntitë e tij të lakmueshme poetike.

Price ALL1,000
More
In stock
Comments (0)