• Banner

  • Out-of-Stock
Poezi të zgjedhura, Rainer Maria Rilke
  • Poezi të zgjedhura, Rainer Maria Rilke

Poezi të zgjedhura, Rainer Maria Rilke

Veprat e tij më të njohura përfshijnë përmbledhjet me poezi të titulluara “Elegjitë e Duinos” dhe “Sonete për Orfeun”, si dhe vëllimin e titulluar “Letra një poeti të ri”.

Poezitë e përfshira në këtë botim janë përzgjedhur nga përkthyesi Arb Elo dhe u përkasin kryesisht dy përmbledhjeve të lartëpërmendura.

ALL800
Quantity
Out-of-Stock

Description

Title: Poezi të zgjedhura

Përfshirë Elegjitë e Duinos

dhe

Sonete për Orfeun

Original: AUSGEWÄHLTE GEDICHTE einschließlich der DUINESER ELEGIEN

Category: Poetry

Author: Rainer Maria Rilke

Albanian translator: Arb Elo

Publisher: Pegi

Year: 2018

Pgs: 234

Weight: 0.31

ISBN: 9789928233295

Mbi librin

Rainer Maria Rilke njihet gjerësisht si njëri nga poetët më lirikë të gjuhës gjermane. Shpesh vepra e tij, e cila përfshin një roman, disa përmbledhje me poezi dhe disa vëllime me korrespondenca, përshkruhet thelbësisht si mistike. Imazhet e krijuara nga vargjet e tij na kujtojnë vështirësinë e të jetuarit në epokën e zhgënjimit, vetmisë dhe ankthit. Tematika ekzistenciale e ka pozicionuar atë si një figurë të rëndësishme tranzicioni nga poezia tradicionale te ajo moderne.

Veprat e tij më të njohura përfshijnë përmbledhjet me poezi të titulluara “Elegjitë e Duinos” dhe “Sonete për Orfeun”, si dhe vëllimin e titulluar “Letra një poeti të ri”.

Poezitë e përfshira në këtë botim janë përzgjedhur nga përkthyesi Arb Elo dhe u përkasin kryesisht dy përmbledhjeve të lartëpërmendura.

Product Details

Data sheet

ISBN
9789928233295
You might also like
16 other products in the same category:

Publisher: Berk

Antologji e poezisë bashkëkohore greke

Poetët e përfshirë në të janë të rinj, shumica prej tyre nën dyzetë, por ata bartin me vete bagazhin e një tradite të pasur të poezisë greke, duke u bërë kështu pjesë e periudhës post-moderne të shkruar pas konsolidimit shtetëror të viteve ’70. Vëzhgimi i mprehtë e i thellë i këtyre poetëve të rinj, krahas disa prej patriarkëve të poezisë greke është i...

Price ALL1,200
More
In stock

Publisher: Dituria

Përmasa e katërt, Janis Ricos Ebook

Përmasa e katërt, që i jep titullin librit, është, sipas vetë poetit, koha, jo thjesht koha biologjike që rrënon, shkatërron dhe e shpie njeriun drejt vdekjes, por kryesisht koha historike, e cila e shkundullon protagonistin dhe e detyron të luftojë me të shkuarën dhe të ardhmen, në mënyrë që, duke shqyrtuar veprat e veta, të shpjegojë shkaqet që i...

Price ALL800
More
In stock

Publisher: Dituria

E çmendun, e çmendun, e çmendun dashunie për ty, Alda Merini

Poezia, dashuria dhe çmenduria futen njëkohësisht në jetën e poetes Alda Merini, një stuhi që e përmbysi, në adoleshencë, deri kur ajo arrin të fitojë mbi të, me forcën e fjalës. Ndërkohë që tregon për vitet e kaluara në spitalin psikiatrik, ajo padit përvojën më të dhimbshme: urdhrin që i jep mjeku që të mos dashurohet.

Price ALL600
More
In stock

Publisher: Pegi

Rastet, Eugenio Montale

"Rastet", përmbledhje poezish e botuar për herë të parë më 1939, shpërfaqet si një ditar europian udhëtimesh, një këngëtore e thurur për pritjet, ruajtjet dhe meditimet e brendshme. Ky është rrëfi mi i një arratisjeje të pamundur, kërkimi i një takimi që shndërrohet menjëherë në ndarje.

Price ALL600
More
In stock
Comments (0)