• Banner

  • Reduced price

Homo Ludens, Johan Huizinga

Teza kryesore e librit është shumë e thjeshtë: Kultura është e themeluar mbi lojën dhe është një formë e lojës. Elementi i lojës mund të vërehet në të gjitha aspektet e ndryshme të kulturës, duke filluar në aktivitetet në dukje të padëmshme të kohës së lirë e deri te sistemet më serioze dhe më të zhvilluara, të tilla si bota e financës, institucionet financiare, media dhe lufta.

ALL1,200
ALL1,020 Save 15%
Quantity
In stock

Description

Titulli: Homo Ludens

Origjinali: Homo Ludens 

Gjinia: Sociologji

Autori: Johan Huizinga

Shqipëroi: Klajd Bylyku

Shtëpia botuese: 2 Lindje dhe 2 Perëndime

Viti: 2019

Fq. 363

Pesha: 0.432 kg

ISBN: 978-9928-298-04-1

1.Kultura   2.Sociologjia 

 

Mbi librin

Teza kryesore e librit është shumë e thjeshtë: Kultura është e themeluar mbi lojën dhe është një formë e lojës. Elementi i lojës mund të vërehet në të gjitha aspektet e ndryshme të kulturës, duke filluar në aktivitetet në dukje të padëmshme të kohës së lirë e deri te sistemet më serioze dhe më të zhvilluara, të tilla si bota e financës, institucionet financiare, media dhe lufta.

Loja është kushti kryesor, ndonëse jo i mjaftueshëm për ekzistencën e kulturës. Ai vëren i çuditur se si nga shumë terma të latinishtes që kanë mbërritur deri në gjuhën tonë, si fjala vjen, Homo Sapiens apo Homo Faber, folja Ludens d.m.th., lojë, për çudi ka humbur rrugës, pavarësisht se sa e rëndësishme është loja si instrument i gjithëfarëllojshëm në jetën tonë.

 

Mbi autorin

Johan Huizinga, (1872 - 1945), ishte një historian holandez me famë ndëkombëtare. Ai është i njohur në veçanti për veprën Herfsttij der middeleeuëen (1919; Perëndimi i Mesjetës).

Huizinga u arsimua në universitetet e Groningenit dhe Lajpcigut ndërsa lekturoi histori në Haarlem dhe letërsi indiane në Amsterdam. Ai u bë professor i historisë në Groningen e më pas në Leiden, deri në vitin 1942, kur u rrëmbye dhe u mbajt peng nga nazistët. Ai mbeti nën arrest deri sa vdiq.

Veprat e tij të para u morën me letërsinë dhe kulturën indiane por ai e krijoi reputacionin ndërkombëtar me studimin e jetës së përditshme në Francë dhe Holandë në shekujt e 14-ë dhe 15-ë. Një nga veprat e tij të sjella në shqip është Homo Ludens (1938), një studim mbi elementin e lojës në kulturë.

 

Product Details
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
You might also like

Publisher: Dy lindje dhe dy perëndime

Vlera e artit në kohë, John Ruskin

(0)

Autori i këtij libri, John Ruskin, (1819-1900) është mendimtari që konsiderohet si themeluesi i kritikës së artit. Një figurë me shumë ndikim, ai konsiderohet se ka frymëzuar njerëz të shumtë, përfshirë Mahatma Ghandin dhe Leon Tolstoin. Ai është më së shumti i njohur si kritik dhe patron arti, por ishte gjithashtu një polimath, mësues, gjeolog i...

Price ALL680 Regular price ALL800
More
In stock
16 other products in the same category:

Reference: SKU001261

Publisher: Te tjere

Qyteti i Diellit, Tommaso Campanella

(0)

Qyteti i Diellit, një utopi politiko – fetare e tejngopur me astrologji, është paraqitja dhe përshkrimi i një ideali racionalist që nuk gjen vend në realitetet njerëzore dhe që megjithatë parashtrohet si shoqëria më e mirë e mundshme: komunizmi teokratik.

Price ALL255 Regular price ALL300
More
In Stock

Publisher: Penguin Books

Like a thief in broad daylight, Slavoj Zizek

(0)

Against a backdrop of constant socio-technological upheaval, how could any kind of authentic change take place? In such a context, Zizek argues, there can be no great social triumph--because lasting revolution has already come into the scene, like a thief in broad daylight, stealing into sight right before our ever eyes. What we must do now is wake up and...

Price ALL1,377 Regular price ALL1,620
More
Out-of-Stock
chat Comments (0)