Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
  • New
Shihemi në gusht, Gabriel García Marquez
  • Shihemi në gusht, Gabriel García Marquez

Shihemi në gusht, Gabriel García Marquez

Onufri

Çdo vit në gusht, Ana Magdalena Bach-u merr tragetin për në ishullin ku është varrosur e ëma, që t’i çojë lule në varr. Këto udhëtime kthehen në një ftesë të papërballueshme për t’u shndërruar në një tjetër njeri gjatë një nate në vit.

ALL1,500
Quantity
In stock

Description

Title:Shihemi në gusht
Original:En agosto nos vemos
Category: Novella
Author:Gabriel García Marquez
Traslator: Mira Meksi
Publisher: Onufri
Year: 2024
Pgs: 144
Weight: 0.320 kg
ISBN: 978-9928-391-96-4
This book is in Albanian

Product Details

Specific References

ISBN
9789928391964
EAN13
9789928391964
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
16 other products in the same category:

Publisher: Mediaprint

Rregullimi i emocioneve, Brunilda Sulaj

Libri përfshin mënyra dhe ushtrime të thjeshta për tu ndjekur nga prindërit, edukatorët, mësuesit për tu mësuar fëmijëve rregullimin e emocioneve. Teknika nga Mindfulness janë të përfshira në libër. (Mindfulness – të jetuarit në momentin e tanishëm pa e gjykuar veten.
ALL800
More
In stock

Publisher: Bota Shqiptare

Ndalo mendimet e tepërta, Nick Trenton

Mendimet e tepërta janë shkaku kryesor i palumturisë. Mos e burgos veten në një qerthull mendimesh pambarim. Qëndro në të tashmen dhe mos e mbaj mendjen në gjëra që s'kanë e s'do të kenë kurrë rëndësi.
ALL1,200
More
In stock

Arratia e Ballit Kombëtar, Ylli Polovina

Ndërkohë e kishte të paqetësuar kurrë edhe një dyshim: mos anglezët, prej të cilëve në parim pritej që me ardhjen e tyre të favorizonin kundërkomunistët dhe kështu të vendosnin në pushtet të djathtët, për shkak të marrëveshjeve dhe ndarjes së interesave mes tre pjesëtarëve kryesorë të Aleancës Antifashiste SHBA-BRSS-Britani, në Ballkan, të paktën në...
ALL700
More
In stock

Publisher: Pegi

Mes djemsh, Emma Noyes

Të gjithë janë pajtuar me këtë gjendje. Por një ditë, njihet me Adrian Silvasin, i vetmi që e nxit të dëshirojë shumë më tepër se thjesht miqësi. Prej atij çasti, Xhini fillon të vërë në pikëpyetje rregullat e veta.
ALL1,200
More
In stock

Publisher: Pegi

Kokë e këmbë në dashuri, Tessa Bailey

Për të, është torturë e vërtetë ta ndihmojë Hanën të flirtojë me një burrë tjetër, por nëse Foksi arrin t’i mposhtë demonët e tij dhe t’i tregojë Hanës që e do, ndoshta ajo do të zgjedhë atë?
ALL1,200
More
In stock

Publisher: Dituria

Të Drejtët, Jan Brokken

Dhjetë ditë e dhjetë net aktiviteti të ethshëm për të përfunduar një mision që më vonë ra në harresë të çuditshme, por që u siguroi lirinë më shumë se tetë mijë hebrenjve.
ALL1,500
More
In stock

Publisher: Mediaprint

Dhe pastaj ajo u bë pemë, Loer Kume

Marta erdhi ndërsa ishim të mbyllur e të izoluar gjatë pandemisë. Filtroi nëpër këto faqe ndërkohë që unë, i shkëputur nga bota, po mësoja të fragmentarizoja gjithçka, po zbuloja doktrinën time personale: të isha esencial.
ALL1,000
More
In stock

Publisher: Shtëpia e Librit

Nivele jete, Julian Barnes

Te Nivele jete, Julian Barnes na jep ne Nadarin, balonistin dhe fotografin ajror pionier; na jep kolonelin Fred Burnaby, adhurues me ngurrim i ekstravagantes Sarah Bernhardt; pastaj, në fund, na jep historinë e pikëllimit të tij, të vëzhguar hollësisht.
ALL700
More
In stock

Publisher: Pegi

Gruaja e ngrënshme, Margaret Atwood

“Gruaja e ngrënshme” është romani i parë i Margaret Atwood-it dhe përmban të gjitha temat që autorja do të zhvillonte në veprat e tjera. Ajo na paraqitet si një vëzhguese e hollë e absurditeteve që vijnë nga konformizmi.
ALL1,200
More
In stock

Publisher: Shtëpia e Librit

Orlando, Virginia Woolf

Një “biografi fantastike” frymëzuar nga jeta pompoze e poeteshës Vita Sackville West, Orlando është një jeu d'esprit ekscentrike, ndërsa përbën njëkohësisht një eksplorim të jashtëzakonshëm të problemeve gjinore.
ALL1,000
More
In stock

Reference: SKU002028

Publisher: West Print

Lexoni trupin tuaj, Wataru Ohashi

“Njerëzit gjithmonë më pyesin, si mund të jem i/e lumtur? Ose, si mund të gjej atë që me të vërtetë dua të bëj në jetë? Unë i them: ti je aktualisht i ulur mbi përgjigjen që po kërkon. Sekretet e jetës janë të shkruara në trupin tënd.” —Ohashi
ALL1,200
More
In Stock

Publisher: Living

Lajla, Colleen Hoover

Shumë shpejt, Lidsi kupton se duhet të bëjë një zgjedhje, sepse nuk mund t’i ndihmojë të dyja, por, nëse bën zgjedhjen e gabuar, mund të jetë e tmerrshme për të gjithë ata.
ALL1,200
More
In stock

Publisher: Dituria

Përse nuk jam i krishterë, Bertrand Russell

Prandaj, e lexojnë dhe e përhapin këtë libër të gjithë ata që duan të imunizojnë veten dhe të tjerët nga epidemitë e integralizmit dhe fundamentalizmit që kërcënojnë t’i presin rrënjët e vërteta të Perëndimit: të cilat nuk janë, pavarësisht nga ajo që thuhet e përsëritet..., ato të krishteret dhe supersticiozet e Epokës së Errësirës, por ato laike dhe...
ALL900
More
In stock

Publisher: Mediaprint

Fshati me 13 sekrete, Nadine Debertolis

Një histori plot fantazi dhe shumë tërheqëse për fëmijë dhe për të rriturit. Përgjatë aventurave të fëmijëve, autorja ka ndërthurur edhe plot të dhëna historike, që do t’i lejojnë heronjtë tanë të rindërtojnë një legjendë vendase. Por mbi të gjitha libri vlerëson miqësinë e bukur që shohim të ndërtohet pak nga pak mes personazheve të librit. Ilustrimet e...
ALL900
More
In stock
You might also like

Reference: SKU000972

Publisher: Dituria

Dymbëdhjetë tregime pelegrine, Gabriel Garcia Marquez

Mundi për të shkruar një tregim është po aq intensiv sa mundi për të nisur një roman. Sepse në paragrafin e parë të romanit duhet të kesh përcaktuar gjithçka: tonin, stilin, ritmin, gjatësinë dhe madje karakterin e ndonjërit prej personazheve.
ALL500
More
Out-of-Stock

Publisher: Onufri

Jeto për ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.
ALL1,500
More
In stock