Reference: SKU000001

Brand: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Review(s): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Price ALL700.00
More
In stock

Reference: SKU001180

Brand: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Review(s): 0

Title: AksidentiOriginal: AksidentiCategory: NovelAuthor: Ismail KadarePublisher: OnufriYear: 2010Pgs. 274Weight: 0.347 kgISBN: 978-99956-87-12-0

Price ALL800.00
More
In stock
All best sellers
  • Banner

List of products by supplier Franz Kafka

Franz Kafka, (lindur më 3, 1883, Pragë, Bohemi, Austro-Hungari. – Vdiq 3 Qershor 1924, Kierling, pranë Vienës, Austri. Kafka ishte një shkrimtar i gjuhës gjermane i letërsisë vizionare veprat e të cilit – në veçanti romani Der Prozess (1925 Gjyqi apo Procesi) dhe novela Die Verëandlung (1915 Metamorfoza) – shpreh ankthin dhe alienimin që ndjenë shumë njerëz në Europën dhe Amerikën e Veriut të shekulli të njëzetë.

Në vitin 1902 Kafka takoi në pragë Max Brod, një letrar që u bë mik i ngushtë për të përgjatë të gjithë jetës dhe në fund, u bë promovuesi, shpëtuesi dhe interpretuesi i shkrimeve të Kaftës. Kafka studioi në Universitetin e PRagës dhe u doktorua në vitin 1906. Ai u punësua në një kompani sigurimesh një vit më vonë. Orët e gjata të punës në Assicurazioni Generali gjithsesi nuk i lejuan atij t’i përkushtohej shkrimit. Tuberkulozi e detyroi atë të bënte pushime të gjata pas vitit 1917 dhe e nxorri në pension në vitin 1922, dy vjet para se të vdisje. Në punën e tij ai konsiderohej i palodhur dhe ambicioz dhe u bë krahu i djathtë i shefit të tij.

Kafka konsiderohet njeri inteligjent dhe me humor në punën e tij të parë por gjatë orëve të natës ai rraskapitej duke shkruar.

Në vitin 1923 Kafka shkoi në Berlin për t’ia përkushtuar veten të shkruarit. Gjatë një pushimi në brigjet e Balltikut ai takoi Dora Dymant, një socialiste hebraike e re. Çifti jetoi në Berlin deri sa shëndeti i Kaftës u dobësua shumë në pranverën e vitit 1924. Ai vdiq në një klinikë tuberkulozi pranë Vienës.

Kafka botoi shumë pak nga krijimtaria e tij kur ishte gjallë ndërsa i dha porosi shokut të tij Brod të digjte shkrimet e pabotuara. Brod nuk ia zbatoi porosinë dhe botoi kryeveprat Procesi më 1925, Kështjella më 1926 dhe Amerika 1927.

 

There are 15 products.

Showing 1-12 of 15 item(s)

Reference: SKU001746

Brand: Te tjere

Franz Kafka, Vepra e plotë në prozën e shkurtër

Review(s): 0

Pas botimesh të shpërndara aty - këtu, përkthimesh shpesh nga gjuhë të treta, vepra e Franz Kafkës në prozën e shkurtër, ku përfshihen të gjitha tregimet, skicat, novelat e tij, të përfunduara ose jo, vijnë për herë të parë të plota në gjuhën shqipe sipas rendit kronologjik të krijimit të tyre.

Price ALL1,500.00
More
In Stock

Reference: SKU001316

Brand: Te tjere

Keshtjella, Franz Kafka

Review(s): 0

Titulli: KështjellaRomanAutor: Franz KafkaShqipëroi: Amik KasoruhoShtëpia botuese: BargjiniViti: 2002f. 344Pesha: 0.39 KgISBN: 99927-852-0-9

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000441

Brand: Koha Ditore

Procesi, Franc Kafka

Review(s): 0

Title: Procesi (hard cover)Original: Der ProzessCategory: NovelAuthor: Franc KafkaAlbanian translator: Gjergj VlashiPublisher: Koha DitoreYear: 2005Pgs. 192Weight: 0.275 kgISBN: 84-9789-987-3

Price ALL700.00
More
Last items in stock

Reference: 2399

Brand: Te tjere

Procesi, Franc Kafka

Review(s): 0

Title: ProcesiCategory: NovelAuthor: Franc KafkaAlbanian translator: Gjergj VlashiPublisher: Globus R.Year: 2010Pgs. 216Weight: 0.24 kgISBN: 978-99956-30-79-9  

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock