All best sellers
  • Banner

Pasojat e modernitetit, Anthony Giddens

Rating 

Our efforts to explain the nature are interconnected with the efforts to explain the society and vice versa. The concepts, being an element of reflection between knowledge, become part of their connection and enrichment.

ALL950.00
Quantity
In stock

Description

Title: Pasojat e modernitetit
Original: The Consequences of Modernity
Category: Social sciences
Author: Anthony Giddens
Albanian translator: Valbona Nathanaili, Fatos Tarifa, Blerjana Bino
Publisher: UET Press
Year: 2013
Pgs. 209
Weight: 0.271 kg.
ISBN: 978-99956-39-67-9

Over the book

Many of us who claim to know something about natural sciences conduct the debate over space-time and their correlation by fronting the views of Aristotle with those of Newton or the ones of Einsteins' with Hawking's. Despite the fact that a diversity of arguments are brought up in a debate and, being conscious, that each of the aforementioned historic characters lived in different times and spaces (excluding Newton and Hawking separated only in time), the substance, more or less, is always this: Do space and time form a static scene where events occur and which is not influenced by what is happening in there, or a dynamic scene where not only the force or event configure the space-time, but also space-time itself affects the action of the force or course of the events.

Our efforts to explain the nature are interconnected with the efforts to explain the society and vice versa. The concepts, being an element of reflection between knowledge, become part of their connection and enrichment. Anthony Giddens, author of "The consequences of modernity", brought in Albanian language by UET Press, holds that connecting the concept of space and time is as important as it is to natural sciences, but from another perspective.

With respect to natural sciences, the future and the past, which consist of the two values of the time variable in the Cartesian space-time system, are not distinguishable, whereas in social sciences, Giddens reminds that the situation is different: we remember only the past (what is behind) meanwhile the future (what is ahead) can only be pictured. It is subject to his argument the new relation established between space and time and, through several factors, he persuades us that one way to explain the transition from pre-modern societies to modern societies is based exactly on this different and very dynamic relation existing between space and time.

In an elegant and selective manner of picking and presenting facts, Giddens shows that in pre-modern societies no one could tell the time of the day without making reference to other socio-space signs: "when" was universally linked either to "where" or identified through a natural disaster. From his viewpoint, the more the time is distanced from space, the more "modern" the society is.

To support this argument, the author lists all initial conditions which enabled, step by step, this distance: invention of the calendar and watch, development of post services and maps, emerge of internet and banks. Each of them influenced in such a way that the social life, with linked time and space coordinates in pre-modern societies, could be planned and developed in undetermined spaces, encourage geographically distant relations with not even an opportunity of a face to face interaction between the "others".

Giddens is very clear when explain "why is the separation of time and space so crucial to the extreme dynamism of modernity": 1. It is the prime condition of the processes of disembedding. 2. It provides the gearing mechanisms for that distinctive feature of modern social life, the rationalised organisation. 3. The radical historicity associated with modernity depends upon modes of "insertion" into time and space, unavailable to previous civilizations. These singularities which distanced time from space and brought progress and modernity, refer Giddens, are an appeal for modifying our ways of thinking around it.

While searching to elaborate a broader theory on modernity, the author emphasis the consequences brought about by this new order in social relations and institutions, as well as in eradicating and making more dynamic their distribution. According to him, we live in a world where these developments create not only more opportunity and safety but also are a reason for damaging the environment or source of disconcerting policies on strengthening military weapons.

By contrast, the author aims at re-focusing the object of its sociological studies not only towards what, but also to why, hence being at the same time a sociologist, analyst, philosopher and technician.

By quoting Wittgenstein, not only does Giddnes mind the "language", but he follows the classics of the seventeenth and eighteenth centuries by basing his work on exact science principles and simultaneously, referring to the sociologist scholars in terms of comparison, while expressing also his own opinion in favor or against. This book triggers not only a limited group of professionals and philosophers, but the public at large.

Product Details
UET Press
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
Reviews

Write your review

Pasojat e modernitetit, Anthony Giddens

Pasojat e modernitetit, Anthony Giddens

Our efforts to explain the nature are interconnected with the efforts to explain the society and vice versa. The concepts, being an element of reflection between knowledge, become part of their connection and enrichment.

Write your review
You might also like
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000675

Botuesi: Ideart

Filozofia Politike, Nje hyrje e shkurter, David Miller

Përshtypje(t): 0

Si duhet jetuar së bashku në shoqëri? Tekefundit, përse na nevojitet qeveria? Ç'kuptim ka drejtësia sociale? Filozofia politike shtron pyetje dhe gjen përgjigje duke hulumtuar çështje rreth natyrës dhe qëllimit të qeverisjes, të cilat çdokush duhet t'i shqyrtojë.

Çmimi 49,10 SEK Çmimi i rregullt 54,55 SEK
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000019

Botuesi: Botimet Dudaj

Rrota e mundimit, Artan Fuga

Përshtypje(t): 0

Jetojmë në një shoqëri të komunikimit, të mediave, por ende jo në një shoqëri të së vërtetës. Njerëzit nuk e thonë të vërtetën kur iu preken gjëra thelbësore. Thonë të vërteta pa rëndësi, gati banale, shpesh budallallëqe. Nuk përdorin fjalët që duhen, për t'i emërtuar siç duhet gjërat e rëndësishme të jetës. 

Çmimi 69,50 SEK Çmimi i rregullt 77,27 SEK
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Plugu, shpata dhe libri, Ernest Gellner

Përshtypje(t): 0

Në librin "Plugu, shpata dhe libri", Ernest Gellner na paraqet me kthjelltësi dhe mjaft kuptueshëm një filozofi të historisë njerëzore që nga Neolitiku deri më sot. Gellneri e ndan përpjekjen njerëzore në tre aktivitete: prodhimi, shtrëngimi dhe njohja dhe shqyrton si u transformuan këto aktivitete nga "kapërcimet e mëdha" të revolucionit agrar dhe atij...

Çmimi 45,00 SEK Çmimi i rregullt 50,00 SEK
More
Në gjendje

Referenca: 2425

Botuesi: Helga's Secrets

Pornokracia, Pierre – Joseph Proudhon

Përshtypje(t): 0

Forca dhe bukuria bashkohen falas: ato nuk paguhen përkëmbyeshëm – e para në shërbime, e dyta në favore; nuk është e mundur të maten frytet e punës dhe dhuntitë e idealit. Martesa është një pakt vetëmohimi absolut. Kënaqësia është e pranishme aty vetëm se në plan të dytë; çdo shkëmbim epshesh është konkubinat në mos qoftë prostitucion i dyanshëm.

Çmimi 73,60 SEK Çmimi i rregullt 81,82 SEK
More
In Stock

Botuesi: Te tjere

Mitologjite, Roland Barthes

Përshtypje(t): 0

Në fakt, çdo stepje për kulturën është një pozicion terrorist. Të jesh kritik me profesion dhe të shpallësh se nuk kupton asgjë nga ekzistencializmi apo marksizmi (sepse janë zakonisht këto filozofi që pohojmë se nuk kuptokemi), do të thotë ta shndërrosh verbërinë apo memecërinë tënde në aksiomë universale të perceptimit.

Çmimi 57,30 SEK Çmimi i rregullt 63,64 SEK
More
Në gjendje

Botuesi: Te tjere

Qytete per njerezit, Jan Gehl

Përshtypje(t): 0

Libri është menduar si një udhërrëfyes për arkitekturën dhe planifikimin e qyteteve, për të ndihmuar në rritjen e cilësisë së jetesës sonë. Libri shtjellon shumë nga idetë themelore të Gehl-it dhe tregon disa nga qytetet botërore që janë përmirësuar ndjeshëm gjatë dhjetëvjeçarëve të fundit dhe me më pak sfida për të ardhmen.

Çmimi 122,70 SEK Çmimi i rregullt 136,36 SEK
More
Në gjendje

Referenca: SKU002015

Botuesi: AIIS - Tirana Times

Fillesat e rendit politik, Francis Fukuyama

Përshtypje(t): 0

Në të vërtetë, të gjitha shoqëritë njerëzore dikur ishin të organizuara në baza fisnore, megjithatë, me kalimin e kohës, shumica e institucioneve të reja politike, të krijuara, përfshijnë një shtet qendror për të ruajtur paqen dhe ligje uniforme, që zbatohen për të gjithë qytetarët.

Çmimi 130,90 SEK Çmimi i rregullt 145,45 SEK
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000821

Botuesi: Ideart

Sociologjia, Nje hyrje e shkurter, Steve Bruce

Përshtypje(t): 0

Duke u mbështetur në qëmtimet mbi klasën shoqërore, krimin dhe shmangien në shoqëri, punën në sistemet burokratike dhe ndryshimet në gjirin e organizatave politike dhe fetare, kjo hyrje e shkurtër në Sociologji synon të nxjerrë në dritë tensionin mes rolit të individit në shoqëri dhe rolit të shoqërisë në formimin e individit.

Çmimi 49,10 SEK Çmimi i rregullt 54,55 SEK
More
Ne gjendje