Reference: SKU000001

Brand: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Review(s): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Price ALL700.00
More
In stock

Reference: SKU001180

Brand: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Review(s): 0

Title: AksidentiOriginal: AksidentiCategory: NovelAuthor: Ismail KadarePublisher: OnufriYear: 2010Pgs. 274Weight: 0.347 kgISBN: 978-99956-87-12-0

Price ALL800.00
More
In stock
All best sellers

Pasojat e modernitetit, Anthony Giddens

Rating 

Our efforts to explain the nature are interconnected with the efforts to explain the society and vice versa. The concepts, being an element of reflection between knowledge, become part of their connection and enrichment.

ALL950.00
Quantity
In stock

  • Security policy (edit with Customer reassurance module) Security policy (edit with Customer reassurance module)
  • Delivery policy (edit with Customer reassurance module) Delivery policy (edit with Customer reassurance module)
  • Return policy (edit with Customer reassurance module) Return policy (edit with Customer reassurance module)
Description

Title: Pasojat e modernitetit
Original: The Consequences of Modernity
Category: Social sciences
Author: Anthony Giddens
Albanian translator: Valbona Nathanaili, Fatos Tarifa, Blerjana Bino
Publisher: UET Press
Year: 2013
Pgs. 209
Weight: 0.271 kg.
ISBN: 978-99956-39-67-9

Over the book

Many of us who claim to know something about natural sciences conduct the debate over space-time and their correlation by fronting the views of Aristotle with those of Newton or the ones of Einsteins' with Hawking's. Despite the fact that a diversity of arguments are brought up in a debate and, being conscious, that each of the aforementioned historic characters lived in different times and spaces (excluding Newton and Hawking separated only in time), the substance, more or less, is always this: Do space and time form a static scene where events occur and which is not influenced by what is happening in there, or a dynamic scene where not only the force or event configure the space-time, but also space-time itself affects the action of the force or course of the events.

Our efforts to explain the nature are interconnected with the efforts to explain the society and vice versa. The concepts, being an element of reflection between knowledge, become part of their connection and enrichment. Anthony Giddens, author of "The consequences of modernity", brought in Albanian language by UET Press, holds that connecting the concept of space and time is as important as it is to natural sciences, but from another perspective.

With respect to natural sciences, the future and the past, which consist of the two values of the time variable in the Cartesian space-time system, are not distinguishable, whereas in social sciences, Giddens reminds that the situation is different: we remember only the past (what is behind) meanwhile the future (what is ahead) can only be pictured. It is subject to his argument the new relation established between space and time and, through several factors, he persuades us that one way to explain the transition from pre-modern societies to modern societies is based exactly on this different and very dynamic relation existing between space and time.

In an elegant and selective manner of picking and presenting facts, Giddens shows that in pre-modern societies no one could tell the time of the day without making reference to other socio-space signs: "when" was universally linked either to "where" or identified through a natural disaster. From his viewpoint, the more the time is distanced from space, the more "modern" the society is.

To support this argument, the author lists all initial conditions which enabled, step by step, this distance: invention of the calendar and watch, development of post services and maps, emerge of internet and banks. Each of them influenced in such a way that the social life, with linked time and space coordinates in pre-modern societies, could be planned and developed in undetermined spaces, encourage geographically distant relations with not even an opportunity of a face to face interaction between the "others".

Giddens is very clear when explain "why is the separation of time and space so crucial to the extreme dynamism of modernity": 1. It is the prime condition of the processes of disembedding. 2. It provides the gearing mechanisms for that distinctive feature of modern social life, the rationalised organisation. 3. The radical historicity associated with modernity depends upon modes of "insertion" into time and space, unavailable to previous civilizations. These singularities which distanced time from space and brought progress and modernity, refer Giddens, are an appeal for modifying our ways of thinking around it.

While searching to elaborate a broader theory on modernity, the author emphasis the consequences brought about by this new order in social relations and institutions, as well as in eradicating and making more dynamic their distribution. According to him, we live in a world where these developments create not only more opportunity and safety but also are a reason for damaging the environment or source of disconcerting policies on strengthening military weapons.

By contrast, the author aims at re-focusing the object of its sociological studies not only towards what, but also to why, hence being at the same time a sociologist, analyst, philosopher and technician.

By quoting Wittgenstein, not only does Giddnes mind the "language", but he follows the classics of the seventeenth and eighteenth centuries by basing his work on exact science principles and simultaneously, referring to the sociologist scholars in terms of comparison, while expressing also his own opinion in favor or against. This book triggers not only a limited group of professionals and philosophers, but the public at large.

Product Details
UET Press
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
Reviews

No customer reviews for the moment.

Write your review

Pasojat e modernitetit, Anthony Giddens

Pasojat e modernitetit, Anthony Giddens

Our efforts to explain the nature are interconnected with the efforts to explain the society and vice versa. The concepts, being an element of reflection between knowledge, become part of their connection and enrichment.

Write your review
You might also like
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Referenca: 2505

Botuesi: Ideart

Shopenhauer, nje hyrje e shkurter, Christopher Janaway

Përshtypje(t): 0

Shopenhaueri ka pasur pak përkrahës dhe asnjëherë nuk themeloi një shkollë të mendimit. Ndikimi i tij mbi filozofinë e mendimit qe shumë i gjerë. Prej kësaj filozofie morën shtysë dhe u frymëzuan breza të tërë artistësh, që nga Vagneri deri te Vitgenshtaini.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Mbi lirine, John Stuart Mill

Përshtypje(t): 0

Po pse? (mund të pyetet), a është mungesa e njëzëshmërisë një kusht i domosdoshëm për dijen e vërtetë? A është e nevojshme që një pjesë e njerëzve të këmbëngulin në të gabuarën për të mundësuar kuptimin e të vërtetës?

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000618

Botuesi: Te tjere

Si te dashurosh nje burre te veshtire, Nancy Good

Përshtypje(t): 0

A do të arrini ndonjëherë të merrni atë që dëshironi nga "Burri i jetës suaj?" Një burrë i vështirë është i këndshëm e i urryer njëherësh, i ëmbël dhe i ashpër, joshës dhe acarues, i qëndrueshëm dhe rraskapitës, egoist dhe bujar, zemërgur dhe plot përkujdesje.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001257

Botuesi: Te tjere

Pushteti dhe dija, Michel Foucault

Përshtypje(t): 0

Më e pakta që mund të thuhet është se kemi të bëjmë me një tekst, ndër të tjera, politik (mjaft të vërejmë, vetëm në disapak fjali, teprinë e terminologjisë politike: ligj, e drejtë, monark, tirani, sovranitet). Kemi të bëjmë me përvijimin, shpalosjen dhe propozimin, por po aq dhe me inskenimin e një politike të tekstit.

Çmimi 400,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Zenit Editions

Postmodernizmi, Richard Appignanesi, Chris Garratt, Ziauddin Sardar, Patrick Curry

Përshtypje(t): 0

Vepra "Postmodernizmi" duke gjurmuar vragën e rrënjët gjenealogjike të postmodernizmit në art, filozofi e histori na tërheq në një kalërim marramendës shtigjeve të strukturalizmit, semiotikës dhe të quajturit dekonstruksion, tek na e prijnë udhën vetë ikonat e postmodernizmit si Foucault, Levi – Strauss, Barthes, Derrida, Lacan e Lyotard.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2576

Botuesi: Dituria

Nje hyrje tek idete, William Raeper, Linda Smith

Përshtypje(t): 0

Ky libër na drejton mes dyzet kthesash filozofike të mendimit njerëzor. Këtu janë marrë në shqyrtim filozofët më të shquar: Platoni, Aristoteli, Augusti, Dekarti, Kanti, Loku, Marksi, Niçe, Frojdi... Ekzistencializmi, feminizmi, humanizmi, racioanlizmi, paranormalja, Epoka e Re... Shumë ide të filozofisë, moralit e teologjisë janë përfshirë në këtë libër.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Te tjere

Vetja dhe tjetri, Vincent Descombes

Përshtypje(t): 0

Në këtë vepër, Descombes risjell në vëmendje temat dhe autorët kryesorë të filozofisë së shek. XX (që nga Sartre e Merleau – Ponty, deri te Althusser, Deleuze, Foucault, Lyotard e të tjerë), duke risjellë një pjesë të kontekstit historiko – politik të periudhës që mbulon, si dhe duke zhvilluar një "diskutim filozofik" mbi këto tema dhe autorë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000164

Botuesi: Ideart

Psikologjia, nje hyrje e shkurter, Gillian Butler, Freda McManus

Përshtypje(t): 0

Ky tekst i shkëlqyer shpjegon në mënyrë të përmbledhur se si e studiojnë psikologët modernë mendjen dhe sjelljen njerëzore. Ky libër është paraqitja më e mirë e mundshme e kësaj fushe dhe shpjegon studimin shkencor të mendjes me një gjuhë të kulluar që është sa e kuptueshme dhe e këndshme për t'u lexuar.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Botuesi: Te tjere

Mitologjite, Roland Barthes

Përshtypje(t): 0

Në fakt, çdo stepje për kulturën është një pozicion terrorist. Të jesh kritik me profesion dhe të shpallësh se nuk kupton asgjë nga ekzistencializmi apo marksizmi (sepse janë zakonisht këto filozofi që pohojmë se nuk kuptokemi), do të thotë ta shndërrosh verbërinë apo memecërinë tënde në aksiomë universale të perceptimit.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Fan Noli

Qyteti, Max Weber

Përshtypje(t): 0

Nga karakteri i tyre përkufizimet për "qytetin" mund të jenë nga më të ndryshmet, por të gjitha kanë një gjë të përbashkët dhe pikërisht atë që qyteti përfaqëson në vetvete (të paktën realisht) një vendbanim të mbyllur dhe jo një apo disa shtëpi të vendosura larg njëra – tjetrës.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000158

Botuesi: Ideart

Arti i te pleqeruarit, Ciceroni

Përshtypje(t): 0

Thuhet se pleqëria e largon njeriun nga jeta aktive. Thuhet se ajo i mpak forcat duke e bërë trupin të dobët, se e zhvesh plakun nga gëzimet e jetës, nga pasionet e dashurisë dhe se me pleqërinë njeriu i afrohet gjithnjë e më shumë vdekjes.

Çmimi 300,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok