• Banner

Të lirë, Lea Ypi
  • Të lirë, Lea Ypi

Të lirë, Lea Ypi

Një profesore shqiptare në Shkollën Ekonomike të Londrës trazon Britaninë e Madhe dhe, akoma më shumë, vendin e saj të lindjes, me një autobiografi medituese mbi një adoleshente që del në jetë në vitet e fundit të regjimit komunist. I prezantuar në Tiranë në prani të një numri të lartë politikanësh, kjo autobiografi u bë temë debati jo thjeshtë mbi përjetimet personale të Ypit, por edhe mbi kapitalizmin shqiptar të kohës sonë, të qenit intelektual dhe për marrëdhëniet e intelektualëve me pushtetin. 

ALL1,400
Quantity
In stock

Description

Title: Të lirë : të rritesh në fund të historisë

Original: Free. Coming of Age at the End of History

Category: Autobiography

Author: Lea Ypi

Publisher: Dudaj

Year: 2021

Pgs: 312

Weight: 0.320 kg

ISBN: 978-99943-0-656-5

This book is in Albanian

 

Mbi librin

“Kuptimi i lirisë nuk kishte qenë kurrë në mendimet e mia deri ditën që përqafova Stalinin. Ashtu nga afër, Stalini m'u duk shumë më i gjatë se ç'e prisja.”

 

“Një vogëlushe rritet nën shtypjen e një shteti komunist, ku të vërtetat publike pranohen lumturisht ndërsa ato private fshihen. Kur kjo botë nis e shkërmoqet, ajo duhet t'i gjejë kuptim vetë jetës, duke u mbështetur në këshilla kontradiktore, informacione të copëtuara dhe, mbi të gjitha, në kureshtjen e saj kokëfortë. Ky libër kujtimesh fëmijërie -si shumë pak të tjerë të zhyt në mendime dhe është i shkruar mrekullisht, me humor, ndjeshmëri dhe vëzhgim të mprehtë -një libër vërtet magjepsës.”

 

Noel Malcolm, autor i librit “Agjentë Perandorakë"

 

«Një klasik i ri, që shpërthen duke fashitur misterin e përbotshëm të Shqipërisë për të na rrëfyer të vërtetat njerëzore të politikës së njëqind viteve të fundit. Ai shpalos zbulim pas zbulimi - si familjar ashtu edhe kombëtar - me mjeshtrinë e një romanciereje klasi, si të qe, le te themi, një libër i Tolstoit. Një libër kaq serioz që është edhe kaq zbavitës në lexim është një kompliment për shkrimtaren e tij të këndshme, plot humor dhe aq të ndershme. Një triumf letrar.»>

 

Amy Wilentz, autore e librit "Lamtumirë, Fred Voodoo"

 

«Të lirë" është një nga ata libra shumë të rrallë që tregojnë sesi hi storia formëson jetët njerëzore dhe politikat e tyre. Lea Ypi është një shkrimtare kaq e shkëlqyer dhe kaq e fuqishme, saqë historia e saj bëhet historia jote.>>

 

Ivan Krastev, autor i librit "“Drita që u shua"

 

Lea Ypi është profesore e Teorisë Politike në London School of Economics. Libri i saj i parë për publikun e gjerë, "Të lirë" po përkthehet në mbi 15 gjuhë të botës.

Product Details
16 other products in the same category:

Publisher: Botimet Dudaj

Tokë e Premtuar, Barack Obama

TOKË E PREMTUAR është një rrëfim jashtëzakonisht intim dhe i brendshëm – rrëfimi i një njeriu që vë bast me historinë, i një organizatori për komunitetin që vë në provë besimin e tij në skenën botërore. Obama është mjaft i çiltër për mënyrën e baraspeshuar të drejtimit të Zyrës si një afro-Amerikan, për barrën e rëndë të pritshmërive të një brezi të tërë,...

Price ALL2,500
More
In stock

Publisher: Fan Noli

Lufta e Dytë Botërore, Winston S. Churchill, vol. 3

Në këtë pikë Stalini u duk se kapi avantazhet strategjike të "Torch". Ai përmendi katër arsye kryesore për të: së pari: kjo do të godiste Romelin në shpinë; së dyti, do të kërcënonte Spanjën; së treti, do të shkaktonte luftime midis gjermanëve dhe francezëve në Francë; dhe së katërti, do të ekspozonte Italinë para gjithë ashpërsisë së luftës.

Price ALL1,200
More
Out-of-Stock

Publisher: Fan Noli

Lufta e Dytë Botërore, Winston S. Churchill, vol. 2

Për regjimin nazist janë karakteristike tiparet më të këqija të komunizmit. Ai nuk ka baza dhe parime përveç grykësisë dhe synimit për sundim racor. Ai ua kalon të gjitha formave të degjenerimit njerëzor. Gjatë 25 viteve të fundit nuk ka patur kundërshtar më konseguent të komunizmit se unë.

Price ALL1,200
More
In stock

Reference: SKU001582

Publisher: Skanderbeg Books

Rrëfim për dashurinë dhe errësirën, Amos Oz

"Rrëfim për dashurinë dhe errësirën" është një sagë familjare dhe një nga librat autobiografikë më të bukur të shkruar ndonjëherë në historinë e letërsisë. Është historia e një fëmije që rritet në një qytet të ndarë nga lufta, siç Jeruzalemi i mesit të shekullit të kaluar, në një apartament të ngushtë.

Price ALL1,800
More
Out-of-Stock

Publisher: Onufri

Jeto për ta treguar, Gabriel Garcia Marquez

Në këtë vëllim të parë të trilogjisë së planifikuar, Gabriel García Márquez, nis të tregojë historinë e jetës së tij. Jeto për ta treguar, përfshin jetën e Márquez, nga lindja në vitin 1927, te fillimi i karrierës si shkrimtar, e më pas në vitet 50', kur i propozoi gruas e cila do të bëhej bashkëshortja e tij.

Price ALL1,500
More
In stock

Publisher: Mitrush Kuteli

Me Mitrush Kutelin, Petraq Kolevica

Isha nja njëzet e tetë vjeç, ndërsa Mitrushi rreth të pesëdhjetë e pesave, kur po ngjiteshim nëpër rrugën "Katër Dëshmorët", për të shkuar te shtëpia e tij. Ishte një mbasdite fundvjeshte e vrenjtur dhe e ftohtë. Fjalët na ishin mbaruar.

Price ALL500
More
In stock

Publisher: Princi

Politikë dhe letërsi: Paradigma Gramsci, Arshi Pipa

Qasja ime letrare ndaj mendimtarit të Sardenjës dhe liderit të Partisë Komuniste italiane, gradualisht u zgjerua në përfshirjen e veprës së tij të plotë. Ky libër është rezultat i dy dekadave mësimdhënieje dhe studimi, periudhë gjatë së cilës mahnitja ime e fillimit ia la vendin një vlerësimi më të kthjellët dhe objektiv të figurës së tij si një mendimtar...

Price ALL1,500
More
In stock
Comments (0)