Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
  • Out-of-Stock
Kujtime vogjlije e rinije, Mustafa Merlika Kruja
  • Kujtime vogjlije e rinije, Mustafa Merlika Kruja

Kujtime vogjlije e rinije, Mustafa Merlika Kruja

SKU000448
Shtepia Botuese 55
TitulliKujtime vogjlije e rinijeAutoriMustafa Merlika KrujaShtëpia botuese55, 2007f. 180Pesha: 0.21 Kg.Mbi autorinKujtimet e një prej kryeministrave më të përfolur të Shqipërisë. Ai qe njeriu që qeverisi vendin gjatë pushtimit fashist nga 4 dhje

Volume discounts

Quantity Unit discount You Save
3 ALL569 Up to ALL1,706
ALL576
Quantity
Out-of-Stock

Description
TitulliKujtime vogjlije e rinijeAutoriMustafa Merlika KrujaShtëpia botuese55, 2007f. 180Pesha: 0.21 Kg.Mbi autorinKujtimet e një prej kryeministrave më të përfolur të Shqipërisë. Ai qe njeriu që qeverisi vendin gjatë pushtimit fashist nga 4 dhjetori i vitit 1941 më 19 janar 1943. I parë gjatë pesëdhjetë viteve të komunizmit thjeshtë si një "tradhtar" i rëndomtë, vetëm pas viteve '90, emri i tij filloi të përmendej shkarazi jo thjeshtë si politikani i një kohe tej mase të politizuar, por edhe si studiuesi i shqipes, intelektuali Mustafa Merlika, i lindur në Krujë më 15 mars 1887. Kreu shkollën e mesme në Janinë të Greqisë dhe studimet e larta në Stamboll. Ai ka marrë pjesë në luftën për pavarësinë e Shqipërisë dhe u nominua ministër dhe përfaqësues i Qeverisë Shqiptare në kohën e Konferencës së Parisit më 1919. Pas pushtimit italian, ai u kthye në Shqipëri me synimin për të mos u marrë me politikë. Por më 1941, u krijua Shqipëria etnike dhe duke marrë parasysh kërcënimin komunist, pranoi të bëhej kryeministër. Shkrimi i parë për të doli te Hylli i dritës më 1997. Ai njihget edhe për studimin mbi Fjalorin e Frang Bardhit.
Product Details
Shtepia Botuese 55
SKU000448
0
16 other products in the same category:

Grabjani rrëzë kodrave, Lekë Tasi

Libri na njeh veçanërisht për kushtet çnjerëzore fizike po aq edhe psikologjike në të cilat trajtoheshin të internuarit politikë, si në këtë paragraf: “Qysh më pesë të mëngjesit, natë akoma, na zgjon megafoni që transmeton muzikë popullore. Dalim në kërkim të një nevojtoreje. Mamanë e çojmë ndër komshinj por kanë filluar të bezdisen.”
ALL1,200
More
Out-of-Stock

Publisher: Toena

Kujtime, Theodhoros Kolokotronis

Bëhet fjalë për regjistrimin më të rëndësishëm ndoshta, ngjarjesh historike të asaj periudhe kritike, i cili përmban referime të hollësishme mbi të gjitha zhvillimet deri në çlirimin e kombit dhe krijimin e shtetit grek.
ALL1,500
More
In stock

Publisher: Botimet Dudaj

Të bëhesh, Michelle Obama

Kur ishte vetëm një vajzë e vogël, e gjithë bota e Michelle Robinson-it ishte e mbyllur brenda Anës Jugore të Çikagos, aty ku ajo dhe i vëllai, Craig-u, ndanin së bashku një dhomëz në apartamentin e vogël të familjes dhe luanin ekakusheka në park.
ALL1,800
More
In stock

Reference: SKU001170

Publisher: Tirana Times

Pak ndryshe, Astrit Lulushi

Me gjuhë sintetike e elastike që të kujton herë – herë Volterin apo Emile Chartier (Alain), me ngjeshje ideore dhe forcë konkluduese që shkon deri në aforizma a shpërthime proverbiale, Astrit Lulushi vjen me këtë libër për t'i thënë disi ndryshe dukuritë e jetës sonë, përmes lëvrimesh filozofike, sociologjike e kulturore.
ALL1,000
More
Out-of-Stock

Shqipëria në vitet 1912-1944, Xhemal Kusi

Ai përshkruan me detaje edhe kontradiktat që lindën mes Esat Pashë Toptanit dhe Ismail Bej Qemal Vlorës në muajt e parë pas Shpalljes së Pavarësisë. Atmosfera dhe entuziazmi para dhe pas ardhjes së Princ Wied-it përbëjnë një dëshmi autentike dhe një panoramë realiste që përputhet dhe me burimet diplomatike të kancelarive europiane të kohës. Xhemal Kusi...
ALL1,300
More
In stock

Publisher: Morava

Alarm i kuq, Bill Browder

Do të ishte hera e dytë në historinë postsovjetike që Rusia do të gjykonte një perëndimor në mungesë. Por, nuk ishte kjo pjesa më e keqe.
ALL1,200
More
In stock

Publisher: SARAS

Majakovski, dashuria e fundit, Serena Vitale

Pas pesëmbëdhjetë apo njëzet minutash dëgjova një të shtënë në dhomën e Majakovskit, dukej si zhurma e një revoleje fëmijësh, dhe menjëherë i thashë Krivçovit se duhej të kishte ndodhur ndonjë fatkeqësi?
ALL800
More
In stock

Reference: SKU000067

Publisher: Botimet Dudaj

Historia e jetës sime, Hillary Rodham Clinton

Ky libër është gjithashtu kronika e historisë që jeton me Bill Klintonin, një aventurë tridhjetëvjeçare mes dashurisë dhe politikës, që i mbijetoi tradhtisë personale, hetimeve të pafundme të palëve dhe shqyrtimit të vazhdueshëm e të hollësishëm nga ana e publikut.
ALL1,200
More
Out-of-Stock