All best sellers
  • Banner

  • Reduced price
The siege of Shkodra, Marin Barleti
  • The siege of Shkodra, Marin Barleti

The siege of Shkodra, Marin Barleti

2733
Rating 

The year is 1478. Europe is under attack. Ten years after the death of their champion, Scanderbeg, the Albanians and the Venetians continue to resist the Turks, defending their fatherland and buying time for Western Europe to prepare for the coming onslaught.

ALL3,000.00
ALL2,700.00 Save 10%
Quantity
In stock

Description

Title: The siege of Shkodra (hard cover)
Original: De obsidione Scodrensi
Category: History
Author: Marin Barleti
Translated into english: David Hosaflook
Publisher: Onufri
Year: 2012
Pgs: 368
Weight: 0.793 kg.
ISBN: 978-99956-87-77-9

Over the book

The year is 1478. Europe is under attack. Ten years after the death of their champion, Scanderbeg, the Albanians and the Venetians continue to resist the Turks, defending their fatherland and buying time for Western Europe to prepare for the coming onslaught.

History has long overlooked the heroic contribution of the Albanians to slowing the Ottoman machine intent on conquering all of Europe. Marin Barleti gives the world a thrilling firsthand account – simple men and women fighting for their families, fields and faith.

Watch from the castle's parapets and see Turkish hordes whitewashing the fields below with their tents and squadrons. Learn how janissaries were trained and how new military cannons were ushered into the history of warfare.

See how the outnumbered citizens foiled the invaders' furious attacks. Even though the sultan is defeated and forced to retreat, he maintains the siege of Shkodra until the Venetian Senate cedes it to as an ultimatum for peace.

The crest – fallen citizens of Shkodra choose emigration over subjugation, sailing across the Adriatic to safe harbor in Venice. With the Albanian coastline under his control, the sultan can finally set his control, the sultan can finally set his attention upon Western Europe.

Comments on the book

"One of the most remarkable episodes in the struggle between the West and the Crescent."

Franz Babinger, premier historian of the Ottoman Empire

"Monumental"

Ismail Kadare, albanian autor, candidate for the Nobel Prize in Literature

"Ottoman "shok-and-awe". Extraordinary!"

Roger Crowley, best – selling autor of historical narrative

"The albanians attracted the prime forces of the Ottoman Empire when it was at its zenith and impeded the westward advance of its hordes."

Gazmend Shpuza, professor of Ottoman history, Tirana University

"The massive fortress on the hill of Rozafa... was seen as the key to the Adriatic."

David Abulafia, professor of history, Cambridge University

"Gripping! A seminar source of Balkan history."

Robert Elsie, writer and specialist in Albanian studies

Over the author

Marin Barleti (ca. 1450-1512), known also as Marinus Barletius, is considered Albania's first and foremost historian. A Catholic priest and citizen of Shkodra, he witnessed the first Ottoman siege and fought in the second.

When Shkodra was finally ceded to the Turks by the Venetians, Barleti, like many of his compatriots, emigrated to Italy and settled in Padua, where he became rector of the parish church of St. Stephan.

Though the Siege of Shkodra was his first work, he is best known for his second, The History of Scanderbeg. Barleti captured the imagination of the sixteenth – century Europian reader who, with the Turks at the gates of Vienna in 1529 was becoming increasingly obsessed by the prospect of a Turkish conquest of Western Europe.

Included in this volume are a foreword by David Abulafia, Aleks Buda's historical introduction, Works by Barleti's contemporaries Merula and Becikemi, passages from Ottoman chroniclers, and new maps and historical commentary by translator – editor David Hosaflook.

Product Details
Onufri
2733
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
Reviews

Write your review

The siege of Shkodra, Marin Barleti

The siege of Shkodra, Marin Barleti

The year is 1478. Europe is under attack. Ten years after the death of their champion, Scanderbeg, the Albanians and the Venetians continue to resist the Turks, defending their fatherland and buying time for Western Europe to prepare for the coming onslaught.

Write your review
You might also like
16 produkte të tjera në këtë kategori:

Botuesi: Artini

Bektashinjtë Shqiptarë, Robert Elsie

Përshtypje(t): 0

Ndonëse është shkruar shumë për bektashinjtë në Turqi, pak është botuar për degën shqiptare të sektit. Robert Elsie shqyrton historinë dhe kulturën e bektashinjve, analizon shkrimet për rendin nga udhëtarët e hershëm në rajon si Margaret Hasluck dhe Sir Arthur Evans dhe sjell një listë gjithëpërfshirëse të teqeve dhe tyrbeve në Shqipëri dhe në vendet...

Çmimi 1 800,00 Lekë Çmimi i rregullt 2 000,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: UET Press

Loja qe ndryshoi Shqiperine, Sokol Balla

Përshtypje(t): 0

Idhulli im dhe i miliona tifozëve, Franz Beckenbauer, si dhe Robert Papa, pranë tij, ngelën të habitur. Një djalë i ri, me syze, bëri aktin e paprecedent: po i kërkonte Kaiserit një autograf mbi një foto të tijën, me ngjyra, me Kupën e Botës që kishte ngritur dy muaj më parë, në Romë.

Çmimi 810,00 Lekë Çmimi i rregullt 900,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000346

Botuesi: Toena

Arvanitet dhe prejardhja e grekeve, Aristidh P. Kola

Përshtypje(t): 0

Libri hedh një vështrim historik, folklorik, politik dhe gjuhësor mbi lidhjet e mundshme midis arvanitasve me helenët e lashtë, dhe synon vërtetimin e çështjes nëse "arvanitasit janë krijuesit e Greqisë së Re".

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000636

Botuesi: Koha Ditore

Kosova, nje histori e shkurter, Noel Malcolm

Përshtypje(t): 0

Historia e Kosovës që nga periudha e pushtimit Romak e deri në ditët e sotme është në fokus të "Kosova: një histori e shkurtër" të historianit anglez Noel Malcolm. Kjo është edhe vepra që e cilësoi atë si më të mirin e autorëve të huaj në konkursin e albanologjisë.

Çmimi 2 250,00 Lekë Çmimi i rregullt 2 500,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2196

Botuesi: Te tjere

Procesi i Tiranes, Vladimir Bregu

Përshtypje(t): 0

Përsa i përket problemit të Kosovës nuk munda të konstatoja asnjë gjykim të sinqertë lidhur me çlirimin e saj nga ana e grupeve të ndryshme. Përpara tradhtisë së Titos, Balli Kombëtar thoshte se do ta merrte Kosovën edhe me forcë, nëse do të ishte e nevojshme, por pas rezolucionit të Informbyrosë, nuk u fol më.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: SKU001483

Botuesi: Plejad

Mikenet - Pellazget: Greqia ose zgjidhja e nje enigme

Përshtypje(t): 0

Kjo vepër e re përfundon atë se çfarë Arefi shkrujti në veprën "Shqipëria (Historia dhe gjuha) ose odisea e pabesueshme e një populli parahelen". Këtë herë ai e përzmadhin pamjen e saj dhe nxjerr nocione etnike, të cilat na i bëjnë të ditura burimet e lashta në lidhje me botën e lashtë ballkanike.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000381

Botuesi: Albin

Ankthi pa fund i lirise, Shenimet e interrnimit, Todi Lubonja

Përshtypje(t): 0

Kam dëshirë të pohoj se pikat e shumta të internimit që ka patur Shqipëria, kanë qenë komponentë të regjimit diktatorial të Enver Hoxhës në sistemin e burgjeve dhe kampeve të të burgosurve. Këto i kujtojmë jo që të ushqejmë ndjenjën barbare të hakmarrjes por që njerëzit të mësojnë edhe nga kjo eksperiencë e egër jetëso

Çmimi 441,00 Lekë Çmimi i rregullt 490,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2721

Botuesi: Te tjere

Si e krijoi Austro-Hungaria shtetin shqiptar, Elena Kocaqi Levanti

Përshtypje(t): 0

Elena Kocaqi Levanti ka mbaruar studimet për Histori me medalje të artë në Universitetin e Tiranës dhe më pas po në këtë universitet kreu studimet për juridik dhe shkenca politike. Ka mbaruar studimet pasuniversitare Master dhe është në proces doktorature. Autorja punon si pedagoge pranë disa universiteteve. Ka botuar disa libra me karakter historik.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Ngritja e nje shteti, Enver Hoxhaj

Përshtypje(t): 0

Enver Hoxhaj është një nga politikanët më aktivë të Kosovës në dhjetë vitet e fundit. Aktualisht është ministër i Punëve të Jashtme të Kosovës, ndërkohë që këtë post e ka ushtruar edhe në një mandat tjetër (2011-2014), duke luajtur një rol qendror në konsolidimin dhe fuqizimin e diplomacisë bilaterale dhe multilaterale të Kosovës.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: 2665

Botuesi: Tirana Times

Enver Hoxha dhe diktatura staliniste ne Shqiperi, Bernd Fischer

Përshtypje(t): 0

Megjithëse kanë kaluar dy dekada, ende trashëgimia totalitare vërtitet në të tashmen tonë, duke penguar të ardhmen. Nuk është vetëm Shqipëria që nuk është ndarë me të kaluarën e saj. Vende të tjera në Ballkan, gjithashtu, hezitojnë që me vullnet të lirë të vendosin të ndahen nga një trashëgimi edhe më kriminale.

Çmimi 450,00 Lekë Çmimi i rregullt 500,00 Lekë
More
In Stock

Referenca: 2886

Botuesi: IDK

Shqiptaret, nje histori midis Lindjes dhe Perendimit, Oliver Jens Schmitt

Përshtypje(t): 0

Shqiptarët janë populli me shumicën më të madhe myslimane në Europë. Ata sot shtrojnë pyetjen, cilës botë i përkasin: botës islamike apo Europës së krishterë. "Çështja shqiptare" e veçanërisht e ardhmja e Kosovës, ka vënë në lëvizje edhe politikën evropiane.

Çmimi 810,00 Lekë Çmimi i rregullt 900,00 Lekë
More
In Stock