• Banner

Djalli i zotit Dekart, François Schwoebel
  • Djalli i zotit Dekart, François Schwoebel

Djalli i zotit Dekart, François Schwoebel

Një natë të ftohtë dimri, kur qyteti kishte rënë në topitje, Zoti Dekart dyshonte: mos vallë dy edhe tre nuk bëjnë pesë?

ALL700
Quantity
In stock

Description

Title: Djalli i zotit Dekart
Original: Le malin génie de Monsieur Descartes
Category: Educational
Author: Jean Paul Mongin
Ilustrated by> François Schwoebel
Albanian translator: Saverina Pasho
Publisher: Papirus
Year: 2017
Pgs: 64
Weight: 0.154 kg.
ISBN: 978-9928-4445-7-5

Fragment

- Qysh se kam qenë fëmijë, a nuk jam gabuar sa e sa herë, duke i marrë për të vërteta ca pikëpamje të rreme, ashtu si atëherë kur besoja se dielli rrotullohej rreth tokës?
një natë të qetë dimri të vitit 1629 në Holandë, pranë zjarrit të ndezur mirë, qëndronte mendueshëm zoti Dekart mbi dyshimet e tij prej gjërave më të vogla e deri tek ato më të mëdha, si vetë ekzistenca e Zotit.
Dekarti bashkë me mikun e tij, papagallin Baruk, i cili e vështronte çuditshëm sa herë i zoti i tij fliste, ishte vazhdimisht në kërkim të një gjëje të sigurtë, jo të dyshimtë. Për të arritur tek e vërteta dhe e sigurta nuk duhet t’u besonte rrengjeve të Djallit.
A do mundet Dekarti t’i largojë të gjitha dyshimet e tij drejt të vërtetës absolute? Si do të jetë rrugëtimi i tij drejt kësaj të vërtete?

Product Details
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13KB)
11 other products in the same category:

Publisher: Papirus

Diogjeni, njeriu qen, Yan Marchand

Do t’i kthejë shpinën Agorasë, dhe ia arrin Diogjeni! Do t’jua kafshojë pulpat, do të ngrejë këmbën dhe do t’ua bëjë në kokë pasurive tuaja, do ta bëjë copë e çikë mendjemadhësinë tuaj!

Price ALL700
More
In stock

Publisher: Papirus

Misteret e Heraklitit, Yan Marchand, Donatien Mary

Njerëz shumë inteligjentë premtojnë gjëra të pamundura: paqen pa luftën, lavdinë pa harresën, jetën pa vdekjen. Nesër, ata do të na trumbetojnë verën pa dimrin dhe ditën pa natën. Po mua Heraklitin, mos vallë më quajnë gomar që mund ta sjellin vërdallë duke i tundur kashtë nën hundë?

Price ALL700
More
In stock

Publisher: Papirus

E qeshura e Epikurit, Yan Marchand, Jeremie Fischer

E dashur nënë, përshëndetje! Ti beson se Zeusi është i nevrikosur me mua. Më thua se ai do të lëshojë sëmundje mbi shpatullat e mia, se do të vrasë miqtë e mi, se do të më varfërojë dhe se do t'u japë urdhra perëndive të Olimpit të më bëjnë të vuaj. Por të jesh e sigurtë! Kurrë ai nuk do të më pengojë mua të jetoj i lumtur, sepse unë kam vendosur të mos...

Price ALL700
More
In stock
Comments (0)