• Banner

  • New

The art of rhetoric, Aristotle

Rating 

In The Art of Rhetoric, Aristotle demonstrates the purpose of rhetoric—the ability to convince people using your skill as a speaker rather than the validity or logic of your arguments—and outlines its many forms and techniques. 

ALL400.00
Quantity
There are not enough products in stock

Description

Title: The art of rhetoric

Original: The art of rhetoric

Category: Philosophy

Author: Aristotle

Publisher: Collins Classics

Year: 2012

Pgs: 238

Weight: 0.145 kg

ISBN: 978-0-00-792069-3

This book is in English

About the book

In The Art of Rhetoric, Aristotle demonstrates the purpose of rhetoric—the ability to convince people using your skill as a speaker rather than the validity or logic of your arguments—and outlines its many forms and techniques. Defining important philosophical terms like ethos, pathos, and logos, Aristotle establishes the earliest foundations of modern understanding of rhetoric, while providing insight into its historic role in ancient Greek culture.

Aristotle’s work, which dates from the fourth century B.C., was written while the author lived in Athens, remains one of the most influential pillars of philosophy and has been studied for centuries by orators, public figures, and politicians alike.

Product Details
Collins Classics
Attachments
Download
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Short guide in Albanian on how to order books in 4 easy steps

Download (292.13k)
Reviews

Write your review

The art of rhetoric, Aristotle

The art of rhetoric, Aristotle

In The Art of Rhetoric, Aristotle demonstrates the purpose of rhetoric—the ability to convince people using your skill as a speaker rather than the validity or logic of your arguments—and outlines its many forms and techniques. 

Write your review
16 other products in the same category:

Publisher: Albas

Ligji, Frederic Bastiat

Review(s): 0

Tek Ligji, Bastiat thotë se “çdonjë nga ne ka një të drejtë natyrore – nga Zoti – për të mbrojtur personin e vet, lirin e vet dhe pronën e vet”. Shteti është “zëvendësues i një force të përbashkët për forcat individuale” për të mbrojtur të drejtat e veta.

Price ALL500.00
More
In stock

Publisher: Plejad

Bota shqiptare e Branko Merxhanit, Ndriçim Kulla

Review(s): 0

I "skllavëruar" me këtë mënyrë jetese; tetë orëshin e gjumit ,të studimit dhe të punës së vështirë në minierë kalova shumë nga vitet e pasioneve të rinisë time për të mësuar diçka më shumë dhe të dilja përtej perdes nga ajo çfarë na servirte propaganda e regjimit komuniste.

Price ALL1,000.00
More
In stock

Qen kashte, John Gray

Review(s): 0

Ky libër konsiderohet si një vepër radikale në filozofi e cila sfidon supozimet tona plot lajlelule mbi çfarë do të thotë të jesh njerëzor. John Gray eksploron atë se si mund të jetë bota dhe jeta njerëzore pasi humanizmi të jetë braktisur përfundimisht.

Price ALL800.00
More
In stock

Reference: 2353

Publisher: Plejad

Mesimet e fshehta te te gjitha koherave, Manly P. Hall

Review(s): 0

Title: Mësimet e fshehta të të gjitha kohëraveOriginal: The secret teachings of all agesCategory: Philosophy, misterAuthor: Manly P. HallAlbanian translator: Nikolla LangorePublisher: PlejadYear: 2012Pgs. 296Weight: 0.33 kgISBN: 978-99956-57-75-8

Price ALL700.00
More
There are not enough products in stock

Publisher: Dy lindje dhe dy perëndime

Homo Ludens, Johan Huizinga

Review(s): 0

Teza kryesore e librit është shumë e thjeshtë: Kultura është e themeluar mbi lojën dhe është një formë e lojës. Elementi i lojës mund të vërehet në të gjitha aspektet e ndryshme të kulturës, duke filluar në aktivitetet në dukje të padëmshme të kohës së lirë e deri te sistemet më serioze dhe më të zhvilluara, të tilla si bota e financës, institucionet...

Price ALL1,200.00
More
In stock

Ai më kërkon!, Isabelle Filliozat

Review(s): 0

Mosnjohja e ritmit të zhvillimit cerebral të fëmijës është burim i një sërë konfliktesh, krizash e dënimesh. Një ditë ai ka nëvojë për liri, të nesërmen strehohet në krahët e nënës. Nuk është e lehtë vendosja e kufijve mes tepër dhe tepër të vogël të kontrollit prindëror.

Price ALL720.00 Regular price ALL800.00
More
In stock