Reference: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (free ebook)

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.
ALL0
More
In Stock

Reference: SKU000001

Publisher: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Moçme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.
ALL700
More
In stock

Reference: SKU001740

Publisher: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.
ALL1,050
More
In Stock

Reference: SKU000660

Publisher: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."
ALL1,000
More
In stock
All best sellers
  • Banner

Patriotizmi Kushtetues, Jan-Werner Müller
  • Patriotizmi Kushtetues, Jan-Werner Müller

Patriotizmi Kushtetues, Jan-Werner Müller

Pema

"Patriotizmi Kushtetues" ofron një teori të re të nënshtetësisë dhe besnikërisë qytetare për demokracitë liberale, kulturalisht të larmishme. Duke refuzuar përshkrimet konvencionale të nacionalizmit liberal dhe kozmopolitizmit, Jan-Werner Müller argumenton për një formë të përkatësisë politike, të përqendruar në normat universaliste të përshtatura për kultura kushtetuese specifike.

ALL750
Quantity
In stock

 

Security policy (edit with Customer reassurance module)

 

Delivery policy (edit with Customer reassurance module)

 

Return policy (edit with Customer reassurance module)

Description

Title: Patriotizmi Kushtetues

Original: Constitutional Patriotism

Category: Essay/ Politic

Author: Jan-Werner Müller

Albanian Translator: Enela Topulli

Publisher: Pema

Year: 2021

Pgs: 186

Weight: 0.236 kg

ISBN: 978-9951-817-14-1

This book is in Albanian

Mbi librin

"Patriotizmi Kushtetues" ofron një teori të re të nënshtetësisë dhe besnikërisë qytetare për demokracitë liberale, kulturalisht të larmishme. Duke refuzuar përshkrimet konvencionale të nacionalizmit liberal dhe kozmopolitizmit, Jan-Werner Müller argumenton për një formë të përkatësisë politike, të përqendruar në normat universaliste të përshtatura për kultura kushtetuese specifike. Në të njëjtën kohë, ai prezanton një qasje të re të të menduarit për përkatësinë politike dhe parakushtet e legjitimitetit demokratik përtej shtet-kombit. Libri merr si rast studimor zhvillimin e Bashkimit Europian, por mësimet e tij zbatohen edhe për SHBA-të dhe pjesë të tjera të botës.

Eseja e Müller-it nis me një panoramë tërheqëse historike të fillesave dhe përhapjes së konceptit të patriotizmit kushtetues - idesë se devotshmëria politike duhet të përqendrohet në normat dhe vlerat e një kushtetute liberal demokratike sesa në një kulturë kombëtare apo në "komunitetin global njerëzor". Në një pjesë më analitike, ai më pas propozon një konceptim kritik të nënshtetësisë, që le hapësirë për kundërshtim dhe mosbindje civile, ndërsa e merr seriozisht nevojën e një entiteti politik për stabilitet me kalimin e kohës. Teoria e patriotizmit kushtetues të Müller-it i përgjigjet sfidave të multikulturalizmit de facto të shteteve të së sotmes - me një sërë implikimesh konkrete të politikave për emigracionin dhe parakushtet për nënshtetësinë, të shprehura qartë. Dhe ngre pyetjen se ç'do të thotë fuqizimi qytetar në një botë të globalizuar.

Product Details
Pema

Specific References

ISBN
9789951817141
EAN13
9789951817141
1 other product in the same category:

Publisher: Pema

Ç’është populizmi, Jan - Werner Muller

Donald Trump, Silvio Berlusconi, Marine Le Pen, Hugo Chávez – populistët po rriten gjithmonë e më shumë përgjatë globit. Por çfarë është saktësisht populizmi? A duhet quajtur populist çdokush që kritikon Wall Street-in apo Washington-in?
ALL700
More
In stock

Follow us on Facebook