• Banner

Gryka e kohës: nji histori e mbulie me shall, Migjen Kelmendi
  • Gryka e kohës: nji histori e mbulie me shall, Migjen Kelmendi

Gryka e kohës: nji histori e mbulie me shall, Migjen Kelmendi

Grahja e biçikletës Sofijen a thue se e transformojke, e çelke diqysh, e këndellke, e mbushke me jetë.

ALL1,000
Quantity
In stock

Description

Title: Gryka e kohës: nji histori e mbulie me shall
Category: Novel
Author:Migjen Kelmendi
Publisher: UET
Year: 2022
Pgs: 202
Weight: 0.28 kg
ISBN: 978-9928-388-05-6
This book is in Albanian

Mbi autorin
Migjen Kelmendi asht shkrimtar, publicist, përkthyes, ish-rocker (’80). Ka lind në Prishtinë në vitin 1959 ku edhe jeton.
Fragment
Grahja e biçikletës Sofijen a thue se e transformojke, e çelke diqysh, e këndellke, e mbushke me jetë. Ulja në shalë, puhitja e flokëve, tallazitja e fustanit, ajri i ftohtë, që e ndien në gjoks, që e ndien mes kambëve të vala, e gëzojke, e mbushke me dofarë ndjesish turbulluese, me do drithma, u pushtojke me emocione blasfemike, eterike, kozmogonike sa dojke me dalë prej fustani, prej likure, dojke me u shndërrue në nji vulvë të habin e të paktë të kthyeme p’ej koznosim për me e pritun farën e nji qytetnimi të ri, që henëz ka me lindë, farën e nji Zoti t’ri, që ka me i ba gjindën ma të lumtun, ma të dashtun, ma emotivë, ku vajzat kanë me qenë të lira në dashni, kanë me qenë të lira në martesë dhe ku kanë me mujt me i grahë biçikletace tanë ditën, nis e sos.

Product Details
UET Press
16 other products in the same category:

Reference: SKU000356

Publisher: Shtepia Botuese 55

Histori kurrë e shkrueme, At Zef Pllumi

Të botuara veçmas ose në organe si revista "Hylli i Dritës", gazeta "55" etj., të pesë "veprat" e kësaj përmbledhjeje të re, - Historia kurrë e shkrueme, Franceskanët e mëdhaj, Ut heri dicebamus, Frati i pashallarëve Bushatli dhe Njerz fisnikë, - vijnë tani jo thjesht të puqura në këtë botim.

Price ALL2,000
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001173

Publisher: Botime Franceskane

Lahuta e Malcis, At Gjergj Fishta

Poema nis me përleshjet kufitare midis fiseve të Hotit e të Grudës dhe fqinjëve po aq të rreptë malezezë më 1858. Thelbi i veprës janë këngët 6-25 që u kushtohen ngjarjeve të viteve 1878-1880, që lidhen me Kongresin e Berlinit, i cili i dha toka kufitare shqiptare Malit të Zi dhe çoi në krijimin e Lidhjes së Prizrenit për të mbrojtur interesat e kombit.

Price ALL800
More
Out-of-Stock

Reference: SKU000365

Publisher: Botime Franceskane

Rrno vetëm për me tregue, At Zef Pllumi, vol 1 - 3

Gjithë shoqëria shqiptare ka nevojë për këtë vepër. Kanë nevojë për të ata që e kanë jetuar atë kohë, e po aq, në mos për më tepër, ata që s'e kanë jetuar. Kanë nevojë të shtypurit e të nëpërkëmburit, e po aq, e mos më tepër, ata që shtypën të tjerët. Kanë nevojë antikomunistët, e po aq, ndoshta më tepër, komunistët. Ky botim ka mbatuar. Botimi i ri...

Price ALL2,100
More
Out-of-Stock

Reference: SKU001294

Publisher: Te tjere

Sikur të isha djalë, Haki Stërmilli

Botuar për herë të parë në vitin 1936, Sikur të isha djalë është bërë klasiku modern i letërsisë shqipe. Romani rrëfen në formën e një ditari përpjekjen e një vajze për t’u çliruar nga shoqëria patriarkale dhe për t’u arsimuar, një temë jashtëzakonisht përparimtare për kohën kur romani u shkrua. Ky është edhe një nga librat më të shitur te ne që kur...

Price ALL500
More
In stock
Comments (0)