14 Shkurt, 2018

Rrno vetem per me tregue At Zef Pllumi vol. 1-3

Pas disa vitesh mungese, vepra e mrekullueshme e At Zef Pllumit, një shkrimtar unik i periudhës së pas rënies së komunizmit është rikthyer në qarkullim.

Veprat e At Zef Pllumit patën një rrugë jo të lehtë në letërsinë shqipe. I fundmi i françeskanëve të mëdhenj shkroi pas viteve ’90 pas dekadash të tëra të kaluara në burgje, në një gjuhë që ishte pothuajse e harruar, në gegnisht. Shkrimet e tij janë një lidhje e mrekullueshme me gjysmën e letërsisë shqipe që u ndalua të qarkullojë për shumë dekada, aq sa në shumë raste, u bë e palexueshme për shqiptarët që u rritën me standardin letrar. Por ndërsa Gjergj Fishta, At Anton Harapi e të tjerë kërkojnë pak më shumë mund për t’u lexuar sot, At Zef Pllumi ka përdorur gegnishte lehtësisht të kuptueshme edhe për ne.

Përveç të qenit një urë lidhëse mes letërsisë para komunizmit dhe kohës sonë, At Zef Pllumi është gjithashtu një monument i memories kombëtare. Ai na flet për ngjarje të pakëndshme, por me një sens të jashtëzakonshëm humori për të na mësuar historinë e asaj që ndodhi dhe për të na shtyrë të kuptojmë se çfarë nuk duhet të lejojmë që të na përsëritet.

Rrno vetem per me tregue, At Zef Pllumi, vol 1 – 3

 

Ndër botimet ma të çmueshme që nuk na len të harrojmë të keqen që shkaktoi komunizmi në Shqipni, asht vepra monumentale “Rrno vetëm për me tregue” e P. Zef Pllumit. Rrno vetëm për me tregue paraqet vuejtjen e P. Zef Pllumit, kalvarin e Kishës Katolike, mundimet e françeskanëve dhe të krejt popullit shqiptar.

Lexo më shumë:

Titulli: Rrno vetëm për me tregue, vëllimi 1 – 3 (kopertinë e trashë)
Gjinia: Autobiografi, kujtime
Autori: At Zef Pllumi
Shtëpia botuese: Botime Françeskane
Viti: 2015
Fq. 912
Pesha: 1.462 kg.
ISBN: 978-99956-97-39-6/ 978-99956-97-45-7/ 978-99956-97-46-4

Saga e femijnise, Dhete vjet liri, Zef Pllumi

Lexo më shumë:

 

Titulli: Saga e fëmijnisë, Dhetë vjet liri (kopertinë e trashë)
Gjinia: Kujtime, letërkëmbime, histori
Autori: At Zef Pllumi
Shtëpia botuese: Botime Françeskane
Viti: 2017
Fq. 200
Pesha: 0.397 kg.
ISBN: 978-99956-97-68-6

Ut heri dicebamus, Zef Pllumi

Publicistika

Lexo më shumë:

Titulli: Ut heri dicebamus… (siç thonim dje) (kopertinë e trashë)
Gjinia: Publicistikë
Autori: At Zef Pllumi
Shtëpia botuese: Botime Françeskane
Viti: 2017
Fq. 352
Pesha: 0.552 kg.
ISBN: 978-99956-97-63-1

Frati i pashallareve Bushatli te Shkodres, At Erasmo Balneo, Zef Pllumi

Shekulli i 18. Një prift italian niset me mision në Shqipëri. Ai mban një ditar nga jeta e përditshme duke na dhënë një informacion të rallë nga njerëzit e zakonshëm të asaj kohe si dhe nga jeta e Bushatllinjve, familjes së pashallarëve të Shkodrës.

Dorëshkrimi i tij humbi gjatë kohës së komunizmit, kur biblioteka e madhe e Françeskanëve në Shkodrër u plaçkit. Për fat të mirë, një prift i ri, At Zef Pllumi, e lexoi para se të humbte.

Dekada më vonë, At Zef Pllumi e kërkoi ditarin e At Erasmo Balneos nëpër arkiva, por pa sukses. Ai vendosi të shkruajë çfarë mbante mend dhe solli këtë libërth të mrekullueshëm, të mbushur me humor të zi. Lexo më shumë:

Titulli: Frati i pashallarëve Bushatli të Shkodrës, At Erasmo Balneo (1756 – 1788) (kopertinë e trashë)
Gjinia: Histori
Autori: At Zef Pllumi
Shtëpia botuese: Botime Françeskane
Viti: 2017
Fq. 130
Pesha: 0.287 kg.
ISBN: 978-99956-97-58-7

Franceskanet e medhaj, Zef Pllumi

Ky libër përmban biografitë që At Zef Pllumi shkroi për disa prej françeskanëve të mëdhenj.
• Kur u njoha me Fishtën
• Nji vorr për At Gjergj Fishtën
• At Shtjefën K. Gjeçovi për fe e atdhe
• At Pal Dodaj, diplomati i paemnuem por i dashtun nga të gjithë
• At Ambroz Marlaskaj, mbrojtës i lirisë njerëzore
• Vinçenc Prenushi i dashtun, i përzemërt, i qeshun e bujar
• At Marin Sirdani, studiues i historisë së popullit
• At Anton Harapi, shkrimtari e oratori
• At Justin Rrota, gjuhëtar i shquem
• At Martin Gjoka, muzikant i palodhun
• At Bernardin Palaj dhe origjina e ciklit të Kreshnikëve Legjendarë
• At Donat Kurti, vjollca e letrave shqipe
• At Benedikt Dema, enciklopediku
• At Gjon Shllaku, filozofi sociolog
Lexo më shumë:

Titulli: Françeskanët e mëdhaj (kopertinë e trashë)
Gjinia: Histori
Autori: Zef Pllumi
Shtëpia botuese: Botimet Françeskane
Viti: 2017
Fq. 138
Pesha: 0.294 kg.
ISBN: 978-99956-97-59-4
Para nji mije vjetve, Lisi Mali (Zef Pllumi)

• Para nji mijë vjetve
• Martesa e Sokol Halilit
• Martesa e Gjeto Basho Mujit
Lexo më shumë:

Titulli: Para nji mijë vjetve (kopertinë e trashë)
Gjinia: Drama
Autori: Lisi Mali (Zef Pllumi)
Shtëpia botuese: Botimet Françeskane
Viti: 2017
Fq. 192
Pesha: 0.359 kg.
ISBN: 978-99956-97-67-9

 

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>