Faik Konica, vepra e tij në 5 vëllime

0
4304


Faik KonicaFaik Konica eshte nje nga personalitetet me ne ze te kultures dhe letersise shqiptare. Prozator dhe poet, publicist dhe estetist, kritik letrar dhe perkthyes, ai me vepren e tij te shumanshme pasuroi dhe ngriti ne lartesi te reja fjalen shqipe dhe mendimin letrar shqiptar. Njeri me dituri te madhe, dhe dhunti artistike, mjeshter i holle i gjuhes shqipe, Faik Konica ka hyre ne historine e kultures sone kombetare jo vetem si erudit e stilist i perkryer, por edhe si shkrimtar me vlera te shquara ideoartistike.

Kesaj here puna e tij vjen e permbledhur ne 5 vepra apo vellime te zgjedhura dhe te pergatitura nga Prof. Nasho Jorgaqi. Per me teper kliko librat si me poshte:

 1. Vepra 1, Faik Konica
 2. Vepra 2, Faik Konica
 3. Vepra 3, Faik Konica
 4. Vepra 4, Faik Konica
 5. Vepra 5, Faik Konica
 • besarti

  poezite e juaja me pelqejn shume

 • melisa

  urime per te gjitha je per te uruar,te gjitha veprat e juaja i kam lexuar(dr.gjilpera}autor i papare flm…

 • fatlume

  met vertet keni shkruar vepra te mira ku shumicen prej tyre i kam lexuar dhe shum me kan pelqyer sidomos vepra dektorr gjilpera ok ktu edhe po ju pershendes veq vazhdoni kershtu bay bay

 • olta

  met vertet ju pergzoj per punen e ber vetem vazhdoni me tutje. shkrimtari FAIK KONICA esht nje shkrimtar shum i mir dhe qdo fjal qe mund ta shkruaj me shum esht etepert sepse puna eshkrimtarit ton FAIK KONICES flet vet. kshtu qe vetem ju pershendes

 • arbresha

  thenkju veq per vjershat e faik konices si duhet me e shkru veb faqen a ban me dit

 • Faleminderit 🙂

  Elvisi

 • gentijana

  shum interesant e keni bo faqen