• Banner

  • Ka mbaruar
  • Vepra, Musine Kokalari

Vepra, Musine Kokalari

1 200 Lekë
Sasia
Ka mbaruar

Përshkrimi

Titulli: Vepra
Gjinia: Vepra e plotë
Autori: Musine Kokalari
Shtëpia botuese: Faik Konica
Viti: 2004
Fq. 440
Pesha: 0.527 kg.
ISBN: 978-9951-06-086-2

Përmbajtja e librit

1. Siç më thotë nënua plakë
• Siç më thotë nënua plakë
• Për mustaqet e Çelos
• Burri shoku qenit
• Paç fatin e së ligavet
• Udhën e mbarë pastë
• Kulloi odaja
• Një qen që hamulit nuk ha
• Mos qofshin vjehrat e zeza
• Ulurima e qenit

2. Rreth vatrës
• E bukura e dheut
• Shamdani
• Unaza e çuditshme
• Është një e ç'është një
• Vajza e mbretit
• Shpirti i arapit
• Plaka dhe plaku
• Vetëm
• Si e pësoi mbreti
• Budallai
• Kulshedra
• Qerozi

3. Sa u tunt jeta
• E gjeta
• S'ja gjen çiftin
• Daltë na gola t'ënde e vaftë në vesh të perëndisë
• U! U! E kur kështu?
• Dita e nishanit
• Sa të vijë
• Nigjahu
• Për së shpejti kemi dasmën
• Javën që vjen
• Dita e vetullave
• Nata e brumit
• Dita e kënasë
• Nat' e kënajt
• Nën' e vajzë
• Dita e nuses
• Nat' e dhëndërrit
• Mes' i natës
• Pala
• E pesta
• Dasmë... Sa u tunt jeta
• Duke mbaruar

Detajet e librit
Faik Konica
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13KB)
Ndoshta mund të pëlqejë edhe
16 libra të tjera në këtë kategori:

Referenca: SKU000004

Botuesi: Mitrush Kuteli

Prozë dhe vargje të zgjedhura 2, Mitrush Kuteli

Në këtë vëllim janë paraqitur novelat: "Natë marsi", "Natë prilli" (Kapllan Aga i Shaban Shpatës), "Natë muaji maj" (I vdekuri dhe i gjalli), "Rinë Katerinëza", "Natë qershori", "Natë gushti" (Përtej valëve të kohës), "Natë muaji Shëmbitër" (Rrëfimi i parë i Argjir Vlonjatit), "Natë vjeshte të tretë", "Letrat e ndajnatës" (Lugetërit e fshatit tonë).

Çmimi 870 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001678

Botuesi: Mitrush Kuteli

Proze dhe vargje te zgjedhura 3, Mitrush Kuteli

Në këtë vëllim janë paraqitur novelat: "Vendosa të shkoj në Amerikë", "Unë, Çuli dhe Marina", "Papu", "Hanet e karvanet", "Për kumbulla", "Rusa – papusa", "Si u takua Ndoni me Zallorët", "Gjonomadhë e gjatollinj", "Qetësi përpara fërtyme" dhe vargjet: "Gjuhës shqipe", "Nisje për mërgim", "Tani që shkuan", "Tufan dëbore në py

Çmimi 870 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000029

Botuesi: Botimet Dudaj

Vepra 2, Faik Konica

• Proza e gjatë dhe estetika • Katër pralla nga Zullulandi • Shqipëria si m'u duk • Dr. Gjilpëra zbulon rrënjët e dramës së Mamurrasit • Shqipëria-kopshti shkëmbor i Evropës Juglindore dhe shkrime të tjera

Çmimi 800 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000005

Botuesi: Mitrush Kuteli

Prozë dhe vargje të zgjedhura 1, Mitrush Kuteli

Në këtë vëllim janë paraqitur novelat: "Xha Brahua i Shkumbanores", "Natë kollozheku", "Vjeshta e Xheladin Beut", "Qysh e gjeti Ago Jakupi rrugën e Zotit", "Më kot...", "Lumi i Madh", "Fshati im e pi rakinë" dhe "Parvera në Transilvani"; dhe vargjet: "Poem kosovar", "Balta shqiptare", "Poemi i Shëndaumit" dhe "Po të vdes në dhe të huaj".

Çmimi 700 Lekë
More
Ka mbaruar
Përshtypjet (0)