Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Tymi, Kronike bardhezi, Rikard Ljarja
  • Tymi, Kronike bardhezi, Rikard Ljarja

Tymi, Kronike bardhezi, Rikard Ljarja

Vlerësimi 

Gabrieli vdiq. Dje e kremuan. E kisha mik të mirë. Së pari ma prezantoj Aureli, mandej Mira dhe në fund Roberti i madh, miku im i i mirë. O zot, sa histori të bukura më ka tregue. E s'pushonte, e s'pushonte. Ishte si një krue që gurgullonte e gurgullonte e uji s'i mbaronte kurrë.

600,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Tymi, Kronikë bardhezi
Gjinia: Proza
Autori: Rikard Ljarja
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2015
Fq. 152
Pesha: 0.199 kg.
ISBN: 978-9928-06-12-56

Fragmente nga libri

Asnjeri, u tha, asnë numër nuk e ka këtë aftësi, prandaj ky numër asht i shenjtë. Asht numër i shënjuar nga Allahu i qofshim falë. Kishte lexue Platonin e Aristotelin e dinte përmendsh Omer Kajamin...

Njihte mirë dhjatën e vjetër e të re. Apokalipsi i Shën Gjonit i kishte ngul në mendje numrin satanik 666. Gjashtën e shumëzonte për tre (aqë sa shifra kishte numri) e i delte tetëmbëdhjetë.

Shumëfish i nëntës. Pavarësisht kësaj, diku thellë – thellë ky numër i krijonte frikë e ankth dhe nuk donte ta kujtonte... Por përpiqej brenda vetes ta barazpeshonte me numrin 216 që në Torah ishte kodifikimi i emrin të Zotit. Se dhe 216... 2+1+6 = 9. Gjithandej i delte nënta.

***

Gabrieli vdiq. Dje e kremuan. E kisha mik të mirë. Së pari ma prezantoj Aureli, mandej Mira dhe në fund Roberti i madh, miku im i i mirë. O zot, sa histori të bukura më ka tregue. E s'pushonte, e s'pushonte. Ishte si një krue që gurgullonte e gurgullonte e uji s'i mbaronte kurrë.

Fryma e trupit të tij lëshonte aromën e kullotave të Argjentinës, ajrin e fohtë të Andeve, tymin e këndshëm të marijuanës së Kolumbisë që aq fort po e mallkojnë, duhmën e duhanit e të purove, blegërimat e lamave, parfumet epshore e mishnore të kurvave... e sa e sa mrekullina të tjera.

Po marr guximin o Gabriel, me emër krye engjëlli lajmëtar, të të thërres Gabo. Pra, Gabo nuk do të të harroj sa të jem gjallë.

***

Zotnit e Kafes së Madhe pa u marr vesh me njeni tjetrin ishin shpërnda e nuk shiheshin ma të mbledhun tubë, përveç se ndonjë të diele në meshën e orës 11. Edhe mesha nuk ishte ma si kishte kenë dikur. Nuk kisha ma "Ave Maria".

Dy vëllezrit ebrej Arditi që i binin violinave ishin arrestue dhe ishin interrnue në kampin e Prishtinës. Jo se ishin ebrej, por se ishin komunistë. Vëllezrit Arditi i mësonin violinën Qemalit, kurse Qemali u mësonte atyne komunizmin.

Kuse vëllai i tretë nuk pësoj gja. As ai, as gruaja dhe dy vajzat. Po kështu edhe Shvarcët nuk pësuan gja.

Detajet e librit
OMBRA GVG
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Tymi, Kronike bardhezi, Rikard Ljarja

Tymi, Kronike bardhezi, Rikard Ljarja

Gabrieli vdiq. Dje e kremuan. E kisha mik të mirë. Së pari ma prezantoj Aureli, mandej Mira dhe në fund Roberti i madh, miku im i i mirë. O zot, sa histori të bukura më ka tregue. E s'pushonte, e s'pushonte. Ishte si një krue që gurgullonte e gurgullonte e uji s'i mbaronte kurrë.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Botuesi: Te tjere

Josifopedia, Rikard Ljarja

Përshtypje(t): 0

Qirinjtë llamburitnin. Aroma e temjanit dhe era e tymit që lëshonin qirinjtë i jepnin solemnitet ceremonisë. Djali ishte i qetë dhe flinte në dorë të Marigosë. Nuna, me shumë delikatesë, filloi ta zhveshë djalin, pavarësisht se ai flinte në një gjumë të qetë e të thellë.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001009

Brand: Dituria

Adio Xhulia R, Miho Gjini

Review(s): 0

Title: Adio Xhulia R.Tregime dhe novela (Stories and Novels)(Nga rrëfenjat e Greqisë) (Tales from Greece)Author: Miho GjiniPublisher: DituriaYear: 2000Pgs. 176Weight: 0.21 kgISBN: 99927-47-09-9

Price ALL400.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001738

Brand: Onufri

Vjedhesit e eres, Bahri Myftari

Review(s): 0

Ka shkrimtarë të cilët gjatë jetës së tyre krijuese jetojnë midis krijimit dhe publicitetit, ndërkohë disa syresh i bezdis publiciteti dhe mediat televizive, pasi iu duket sikur u vjedhin heshtjen e nevojshme, iu rrëmbejnë diçka nga thjeshtësia dhe vërtetësia e jetës.

Price ALL500.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000745

Brand: Onufri

Dite kafenesh, Ismail Kadare

Review(s): 0

Title: Ditë kafeneshOriginal: Ditë kafeneshCategory: NovelAuthor: Ismail KadarePublisher: OnufriYear: 2005Pgs. 88Weight: 0.153 kgISBN: 978-99943-32-40-6

Price ALL500.00
More
In Stock