Kategoritë

Botuesit

Autorët

Muhabet tirance me Liun e Cakut, Mustafa Greblleshi Shihe të plotë

Muhabet tirance me Liun e Cakut, Mustafa Greblleshi

Skicat e tregimet e tij plot humor e satirë priteshin padurim si nga intelektualët ashtu dhe nga lexuesit e thjeshtë të kohës, sepse ishin pasqyrim i mprehtë e fshikullim plot humor i problemeve të ditës.

Info shtesë

SKU000279

Disponueshëria: Në gjendje

$6.40

Me ulje çmimi!

-20%

$8.00

libërNga (sasia)Ulja
Muhabet tirance me Liun e Cakut, Mustafa Greblleshi3 --$0.80

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

Titulli: Muhabet tirançe me Liun e Cakut
Origjinali: Muhabet tirançe me Liun e Cakut
Gjinia: Roman
Autori: Mustafa Greblleshi
Shtëpia botuese: Çabej
Viti: 2000
Fq. 120
Pesha: 0.138 kg.

Mbi librin

Shkrimtari e përkthyesi i talentuar Mustafa Greblleshi, autor i romanit “Gremina e dashurisë”, i vëllimit me tregime “Albumi i një bojaxhiu”, përkthyesi i “Një mijë e një netëve” dhe i Pirandelos botoi për vite me radhë edhe me pseudonimin Liu i Cakut, emër i mirënjohur për lexuesit e shtypit shqiptar në kapërcyell të viteve ’30 – ’40.

Skicat e tregimet e tij plot humor e satirë priteshin padurim si nga intelektualët ashtu dhe nga lexuesit e thjeshtë të kohës, sepse ishin pasqyrim i mprehtë e fshikullim plot humor i problemeve të ditës: Tirana plot baltë, njerëz që sillen kot, intelektualët që presin t’u rriten rrogat, tregtarë që majmen në kurriz të popullit, vajzat që martohen me të huaj, zyrtarë që marrin ryshfete.