Kategoritë

Botuesit

Autorët

Gruaja ne 1000 grade, Hallgrimur Helgason Shihe të plotë

Gruaja ne 1000 grade, Hallgrimur Helgason

Është historia e vajzës së presidentit të parë të Islandës, prej të cilit kishte mësuar pse Islanda është vendi i heshtjes... pse ngjarjet e mëdha të historisë e kanë çuar njerëzimin në pragun e humnerës, pse dhe si Lufta e Dytë Botërore,i bëri vajzat adoleshente gra, dhe si i mësoi ato të mbijetojnë duke përdorur veten...

Info shtesë

Disponueshëria: Në gjendje

$11.27

Me ulje çmimi!

-20%

$14.09

Titulli: Gruaja në 1000 gradë
Origjinali: Konan vio 1000o
Gjinia: Roman
Autori: Hallgrimur Helgason
Shqipëroi: Agim Doksani
Shtëpia botuese: Ombra GVG
Viti: 2016
Fq. 590
Pesha: 0.881 kg.
ISBN: 978-9928-06-147-8

Mbi librin

Ky libër na çon në "udhëtim përqark botës", i vendosur dhe i shtrirë në kohë të ndryshme... të njeh me historinë e një gruaje në ditët e fundit të jetës së saj. Është historia e vajzës së presidentit të parë të Islandës, prej të cilit kishte mësuar pse Islanda është vendi i heshtjes... pse ngjarjet e mëdha të historisë e kanë çuar njerëzimin në pragun e humnerës, pse dhe si Lufta e Dytë Botërore,i bëri vajzat adoleshente gra, dhe si i mësoi ato të mbijetojnë duke përdorur veten...

Komente mbi librin

"Gruaja në 1000o lundron butë dhe në thellësi në historinë e Herra – s, që është edhe historia e Islandës... e vetë Evropës; të ndezur me njolla gjaku e tragjike. Helgason e shtyn lexuesin të shohë me kthjelltësi ngjyrat dhe format e historisë, dhe luan me dritën e së djeshmes për të ndriçuar në detajet verbuese shkëlqimin e sotëm."

The Guardian

"Hallgrimur Helgason jemi mësuar ta lexojmë me kërshëri në editorialet e gazetave kur ekspozon dhe godet mashtrimet e klasës drejtuese islandeze dhe sipërmarrësve të tyre... Edhe më befasuese vjen ai për lexuesin me "Gruaja në 1000o"".

The Guardian UK

"Një narrator si askush tjetër në historinë e letërsisë së sotme. Nëse do të donit të zgjidhnit një autor nga një listë e gjatë, mos nguroni ta bëni këtë zgjedhje."

The Publisher Weekly