Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 945,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 630,00 Lekë Çmimi i rregullt 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 720,00 Lekë Çmimi i rregullt 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

  • Çmim i zbritur

Qerbelaja, Jacques Charmelot

Vlerësimi 

Një gazetar është zhdukur. Një mister i varrosur për shekuj me radhë është duke ardhur përsëri në jetë. Për të shkatërruar Islamin dhe botën. Ku kishin përfunduar paratë? Kjo është pyetja e fundit që Ned Rashi i bëri vetes, pak para se të zhdukej.

1 300,00 Lekë
1 170,00 Lekë Ruaj 10%
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Qerbelaja
Origjinali: Kerbala
Gjinia: Roman
Autori: Jacques Charmelot
Shqipëroi: Sonila Kapo
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2012
Fq. 432
Pesha: 0.501 kg.
ISBN: 978-99943-1-808-7

Mbi librin

Një gazetar është zhdukur. Një mister i varrosur për shekuj me radhë është duke ardhur përsëri në jetë. Për të shkatërruar Islamin dhe botën. Ku kishin përfunduar paratë? Kjo është pyetja e fundit që Ned Rashi i bëri vetes, pak para se të zhdukej. Kur miku i tij Çarli u nis në kërkim të tij, dinte vetëm se gazetari amerikan ishte duke hetuar mbi shumat e mëdha të pashpenzuara kurrë për "rindërtimin e Irakut".

Por ajo çka Çarli nuk di, është se Nedi ka rënë në gjurmë të një sekreti që ka shkaktuar shumë viktima: operacioni Powerball, një komplot që, brenda pak ditësh, do t'i kushtonte Amerikës një president dhe pjesës tjetër të planetit një luftë botërore. Për këtë arsye, në Uashington, shefi i sigurisë së Shtëpisë së Bardhë po lufton kundër kohës për të shpëtuar jetët e Nedit, Çarlit dhe atë të tijën.

Dhe për këtë, në rrugët e Bagdadit, mercenarët e shoqërisë së fuqishme së sigurisë, Total Force, kanë shpërthyer në një gjueti të pamëshirshme kundër dy miqve. Së bashku më përkthyesin besnik, Hiqmatin dhe Lajlën e ëmbël, Çarlit i duhet të zbresë në qytetin e nëndheshëm të Naxhafit, të futet në zemër të Zonës së Gjelbër në Bagdad, të ndjekë rrugët e kontrabandistëve përgjatë kufirit me Sirinë si dhe të marrë një sërë vendimesh që mund të ndryshojnë historinë e botës myslimane: ta bëjë të njohur apo jo përmbajtjen e letrës së humbur në Qerbela, sekretin më të rrezikshëm të Islamit?

Një aventurë e bukur, e shkruar nga një reporter i vijës së parë të luftës, që të çon në zemër të një Iraku të shkatërruar dhe magjepsës, të pushtuar nga ethet e parave dhe gjakut. Misteri i vdekjes së profetit Husein, komplotet e së djathtës ekstreme amerikane, luftërat për pushtet mes klaneve të shkretëtirës dhe intrigat e spiunazhit ndërkombëtar, ndërthuren në një vepër premierë të jashtëzakonshme, që luan me zotësi në kufijtë mes trillimit narrativ dhe njohjes direkt të një skenari rrezikshmërisht real.

Fragment nga libri

Karimi u fut në fluksin e njerëzve që mbërrinin në Qerbela për të qenë më afër Allahut. Burra e gra bashkë shpejtonin hapin për në mauzoletë e Huseinit dhe të Abazit. Më fatlumët do të arrinin të preknin lehtë me majat e gishtave varret e dy martirëve. Lart në qiej, të ulur pranë Krijuesit, të dy princat prisnin nderimet e tyre dhe do t'ia tregonin Atij që shikon gjithçka. Dhe ditën e gjykimit të madh këta shpirtra nuk do të duhej të prisnin për të kaluar dyert e parajsës.

Pelegrinët ecnin ngjeshur njëri pas tjetrit dhe Karimi filloi të bërtiste për të hapur një shteg:
- Na lini të kalojmë! Na lini të kalojmë!
Karroca e tij përplasej pas këmbëve, kërcinjve, por ai nuk bënte kujdes: askush nuk priste edukatë nga një shpërndarës.

Brenda pak minutash libanezi mbërriti në perimetrin e fundit të sigurisë. Policë me uniformë kontrollonin burrat e rreshtuar në radhë të gjata nën diellin përvëlues. Altoparlantët thërrisnin Mehdiun, imamim e Kohës, atë që I Plotfuqishmi e kishte zgjedhur për të shpëtuar botën. Gratë me abaja të zeza kontrolloheshin në tenda, ku gra të tjera kishin për detyrë t'u ngrinin vellon.

Mbi autorin

Jacques Charmelot, gazetar dhe shkrimtar francez, ka jetuar në Uashington, Bejrut, Teheran, dhe është dërguar si reporter në frontet kryesorë të luftës këta vitet e fundit, në mënyrë të veçantë në Ballkan dhe Lindjen e Mesme. Në vitin 2008 ka punuar një vit në Bagdad si kryeredaktor lokal i Agjencisë Franceze të Lajmeve (AFP). Sot jeton mes Parisit dhe Romës.

Detajet e librit
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Qerbelaja, Jacques Charmelot

Qerbelaja, Jacques Charmelot

Një gazetar është zhdukur. Një mister i varrosur për shekuj me radhë është duke ardhur përsëri në jetë. Për të shkatërruar Islamin dhe botën. Ku kishin përfunduar paratë? Kjo është pyetja e fundit që Ned Rashi i bëri vetes, pak para se të zhdukej.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000048

Botuesi: Botimet Dudaj

Engjej dhe Djaj, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Përpara se të shpërthente te "Kodi i Da Vinçit", simbologjisti me famë botërore i Harvardit, robert Langtoni, thirret nga një institut zviceran kërkimesh shkencore për të transkriptuar një simbol të lashtë, damkosur në gjoksin e një fizikani të vrarë.

Çmimi 900,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000050

Botuesi: Botimet Dudaj

Kodi i Da Vincit, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Gjatë kohës që është me shërbim në Paris, simbolistit të diplomuar në Harvard, Robert Langdon, i bëjnë një telefonatë urgjente në orët e vona të natës. Brenda në muze kanë vrarë restauruesin e moshuar të Luvrit.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: SARAS

Pema e jenicereve, Jason Goodwin

Përshtypje(t): 0

I jashtëzakonshëm... paraqet një tablo të gjallë të Stambollit të shekullit të XIX – të dhe duket sikur vetë ai (Goodwin) e shpie lexuesin nëpër qytet, ndërkohë që përshkrimet e tij mbi qytetin të ofrojnë një kënaqësi të pafund.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: SARAS

Guri i Gjarprit, Jason Goodwin

Përshtypje(t): 0

Stamboll, viti 1838. Maksimilian Lëfevrë, një arkeolog francez, mbërrin në qytet i vendosur të zbulojë një thesar të humbur bizantin dhe menjëherë fillojnë të qarkullojnë thashetheme për ato që mendohet se janë motivet e tij të vërteta.

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: SARAS

Portreti i Belinit, Jason Goodwin

Përshtypje(t): 0

Nëse doni vërtet të merrni arratinë nga kjo botë e sotme, e ftohtë dhe e mërzitshme, ky është libri që ju çon në një tjetër botë. Aq sa është një roman letrar dhe trillim historik, aq edhe një mister. Hetimi i shpie këta detektivë mendjemprehtë, guximtarë dhe tërheqës, në Venecia, ku lexuesit fatlumë përjetojnë një periudhë të magjishme të historisë së...

Çmimi 1 080,00 Lekë Çmimi i rregullt 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: K1R3P5

Brand: Bota Shqiptare

Vajza dhe nata, Guillaume Musso

Review(s): 0

Në një natë të akullt, ndërsa kampusi i liceut të saj është paralizuar nga një stuhi dëbore, Vinka Rokuell, nëntëmbëdhjetë vjeçe, një nga studentet më të shkëlqyera të vitit të fundit, arratiset bashkë me profesorin e saj të filozofisë, me të cilin ka një marrëdhënie të fshehtë. 

Price SEK98.20 Regular price SEK109.09
More
In stock