Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Kllounet qe sollen lot, Johannes Mario Simmel

Vlerësimi 

Eksperimente me pasoja të rënda nga hulumtues të gjeneve me një virus të tmerrshëm... Gjuetia e egër për një armë "të lehtë", e cila do ishte në dorën e një superfuqie çelësi i zotërimit të botës... Lufta guximtare e një çifti të dashuruarish kundër keqpërdorimit pa skrupuj të shkencës në interes të pushteteve...

1 500,00 Lekë
Sasia
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Përshkrimi

Titulli: Kllounët që sollën lot
Origjinali: Doch mit den Clowns kamen die Tränen
Gjinia: Roman
Autori: Johannes Mario Simmel
Shqipëroi: Ervin V. Ibro
Shtëpia botuese: EBG sh.p.k
Viti: 2014
Fq. 600
Pesha: 0.701 kg.
ISBN: 978-9928-42-33-8-2

Mbi librin

Eksperimente me pasoja të rënda nga hulumtues të gjeneve me një virus të tmerrshëm... Gjuetia e egër për një armë "të lehtë", e cila do ishte në dorën e një superfuqie çelësi i zotërimit të botës... Lufta guximtare e një çifti të dashuruarish kundër keqpërdorimit pa skrupuj të shkencës në interes të pushteteve...

Cirku ishte ende i mbushur plotë nga të qeshurat e fëmijëve prej dy kllounëve të mrekullueshëm. Befas ata nxjerrin automatikët dhe qëllojnë brutalisht mbi spektatorët e pambrojtur. Në gjakderdhjen e tmerrshme bien viktima edhe hulumtuesi i famshëm i gjeneve Martin Gelhorn, bashkëshortja e tij dhe vajzat e tij të vogla.

Një tjetër spektatore, Norma Desmond, reportere e njohur ndërkombëtare, përpiqet më kot për të shpëtuar djalin e saj. Pas humbjes së fëmijës së dashur, Norma sheh vetëm një arsye në jetën e saj. Ajo duhet të gjejë pse ndodhi e gjithë kjo. Gjurmët e çojnë shpejt në Institutin e Gellhornit, ku një grup shkencëtarësh të rinj nga vende të ndryshme, punojnë për eksperimente me rrezikshmëri të lartë.

Johannes Mario Simmel përshkruan me saktësi dhe vërtetësi për ata që kanë kohë që përgatiten në botë për kërkimin e së nesërmes, e cila në çdo moment mund të bëhet realitet i tmerrshëm dhe për të cilën vetëm një grusht njerëzish mund të jenë në dijeni. Menjëherë pas fillimit të kërkimit të saj, Norma njeh biokimistin polak Jan Barski, nga tani e tutje, shoku i saj është ndërmjet një makthi, me gjithnjë e më shumë ngjarje e ndodhi, në fund të të cilave qëndron njohuria e tmerrshme: ajo që zbuluan hulumtuesit e gjeneve nga rastësia do ishte në dorën e një prej dy superfuqive, çelësi i zotërimit të botës.

Një luftë e pamëshirshme fillon për armën sekrete. Jani dhe Norma duke u përkrahur nga miku i saj prindëror, Alvin Vesten, ish – minsitër që ka lidhje në mbarë botën, dalin si avokatët e fundit të përgjegjësisë morale, armiq deri në vdekje të të gjithë shërbyesve pa skrupuj të pushtetit politik.

Skenat e luftës ndërrohen në rend të shpejtë: nga Hamburgu në Nisë, ku në një klinikë ekzistojnë produkte të tmerrshme të manisë së avancimit të shfrenuar; në Berlin, në qytetin tjetër të sulmit terrorist; në Paris, në ata laboratorë ku manipulimet e gjeneve tashmë kanë kushtuar jetët e njerëzve; dhe në ishullin Guernsei, sepse këtu jeton njeriu i cili mund t'i sjellë tmerrit një fund...

Johannes Mario Simmel nuk i lë fare kohë lexuesit të marrë frymë, ku ndodhitë e shpeshta dhe krejt të papritura shkojnë kundër vullnetit të pikës vendimtare të krizës. Kërcënim, rrëmbim, vrasje, nuk ka asgjë që superfuqitë të kenë frikë. Gjatë kohës kur shkencëtarët janë pothuajse gati të heqin dorë nga rezistenca e tyre, mbërrijnë Jani dhe Norma, antipatia e të cilëve i hap rrugë dashurisë së thellë, në një kurth të turpshëm, nga e cila duket se s'ka rrugëdalje...

Fragment nga libri

Tani të dy po tundin çelësat e valixhes së zezë. Papritur valixhja hapet. Papritur të dy kllounët qëndrojnë pranë njëri – tjetrit. Secili mban një automatik në dorë. Ata qëllojnë menjëherë në atë drejtim të arenës, ku po rrinë ulur zonja e re me djalin e saj dhe zotëria flokëthinjur me familjen e tij. Shpërthen paniku. Fëmijët qajnë. Burrat bërtasin. Gratë ulërijnë...

Mbi autorin

Johannes Mario Simmel lindi në vitin 1924 në Vjenë dhe u bë i njohur në vitin 1948 nga romani i tij i parë "Habitem që jam kaq i lumtur". Me romanet e tij brilante të kritikës kohore dhe shoqërore, ai ka bërë një emër ndërkombëtar.

Suksesi i Simmel – it qëndroi përballë gjykimit stereotip të kritikës letrare nga lexuesit e të gjitha shtresave për shumë vite me radhë: ai ishte i vulosur si shkrimtar i parëndësishëm. Në kohët e fundit, romanet e tij, jo vetëm që u vunë re nga kritikët, por ai u bë gjithnjë e më i njohur.

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Kllounet qe sollen lot, Johannes Mario Simmel

Kllounet qe sollen lot, Johannes Mario Simmel

Eksperimente me pasoja të rënda nga hulumtues të gjeneve me një virus të tmerrshëm... Gjuetia e egër për një armë "të lehtë", e cila do ishte në dorën e një superfuqie çelësi i zotërimit të botës... Lufta guximtare e një çifti të dashuruarish kundër keqpërdorimit pa skrupuj të shkencës në interes të pushteteve...

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000047

Botuesi: Botimet Dudaj

Diabolus, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Kur makina e fuqishme e NSA-së për zbërthimin e kodeve, hasi në një kod misterioz që nuk e zbërthente dot, agjencia thirri kryekriptografen e saj, Sjuzen Fleçer, një matematiciene bukuroshe dhe brilante. Ajo çka zbuloi përcolli valë shoku nëpër korridoret e pushtetit.

Çmimi 1 100,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000048

Botuesi: Botimet Dudaj

Engjej dhe Djaj, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Përpara se të shpërthente te "Kodi i Da Vinçit", simbologjisti me famë botërore i Harvardit, robert Langtoni, thirret nga një institut zviceran kërkimesh shkencore për të transkriptuar një simbol të lashtë, damkosur në gjoksin e një fizikani të vrarë.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000050

Botuesi: Botimet Dudaj

Kodi i Da Vincit, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Gjatë kohës që është me shërbim në Paris, simbolistit të diplomuar në Harvard, Robert Langdon, i bëjnë një telefonatë urgjente në orët e vona të natës. Brenda në muze kanë vrarë restauruesin e moshuar të Luvrit.

Çmimi 1 200,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000051

Botuesi: Botimet Dudaj

Mashtrimi i Madh, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Kur një satelit i ri i NASA-s dallon shenja të një objekti të rrallë e të mahnitshëm, të groposur thellë në akullin e Arktikut, agjencia e hapësirës shpall një fitore të shumëdëshiruar,... një fitore që ka pasoja të thella për politikën hapësinore të Shteteve të Bashkuara dhe për zgjedhjet e ardhshme presidenciale.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000946

Botuesi: Botimet Dudaj

Simboli i humbur, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

ÇFARË KA HUMBUR... DO TË GJENDET. Në këtë roman të ri tronditës, pas dukurisë globale "Kodi i Da Vinçit", Dan Brown-i demonstron edhe një herë pse është shkrimtari më i njohur në botë. "Simboli i humbur" është një rrëfim mjeshtëror, një rendje për jetë a vdekje përmes një labirinti të botës së njëmendtë të kodeve, sekreteve dhe të vërtetave të...

Çmimi 1 300,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001903

Botuesi: Te tjere

Ndjesia e Smilles per deboren, Peter Hoeg

Përshtypje(t): 0

Për policinë nuk ka dyshime, bëhet fjalë për një aksident: Isaja i vogël, duke vrapuar mbi çati, kishte rënë. Por, Smilla s'mendon ashtu. E rritur në Groenlandë, ku ekzistojnë më se dhjetë fjalë të ndryshme për dëborën, ajo i kish parë gjurmët e fëmijës në dëborë dhe e dinte se ajo që kishte ndodhur s'qe aksident.

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: 2193

Botuesi: Dituria

Hipnotizuesi, Lars Kepler

Përshtypje(t): 0

Quhet Erik Maria Bark dhe ishte hipnotizuesi më i famshëm në Suedi. Por më pas gjithçka shkoi tmerrësisht keq dhe jeta e tij qëndronte një hap larg humnerës. Premtoi publikisht të mos e praktikonte më kurrë hipnozën dhe për 10 vjet e mbajti këtë premtim. Deri sot.

Çmimi 1 250,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Botimet Dudaj

Ferri, Dan Brown

Përshtypje(t): 0

Fytyra e pangatërrueshme e Dantes që na vështron nga kopertina është motori që lëviz këtë thriller që ka shumëçka prej "ferri" brenda. Ritmi, para së gjithash, simbolika e ndezur dhe në fund kompleksiteti i personazheve që të përfshin në një veprim ca të rrallë për romanet aksion: të injektojnë te lexuesi joshjen e së keqes madje duke i ngulitur edhe...

Çmimi 1 500,00 Lekë
More
Në gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001903

Brand: Te tjere

Ndjesia e Smilles per deboren, Peter Hoeg

Review(s): 0

Title: Ndjesia e Smillës për dëborënOriginal: Frøken Smillas Fornemmelse for SneCategory: NovelAuthor: Peter HøegAlbanian translator: Belina ShalariPublisher: LinusYear: 2011Pgs. 428Weight: 0.49 kgISBN: 978-9928-136-00-8  

Price ALL1,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU000073

Brand: Botimet Dudaj

Te mos festosh krishtlindjet, John Grisham

Review(s): 0

Title: Të mos festosh KrishtlindjetOriginal: Skipping ChristmasCategory: NovelAuthor: John GrishamAlbanian translator: Etleva HoxhaPublisher: DudajYear: 2004Pgs. 206Weight: 0.201 kgISBN: 978-99943-33-14-3

Price ALL750.00
More
There are not enough products in stock

Brand: IDK

Ate qe meriton, Anne Holt

Review(s): 0

Ky roman është i pari i një serie që ka mbërthyer vëmendjen e lexuesve të gjysmës së botës për gdhendjen e pastër të personazheve, për stërhollimin psikologjik të denjë për autorët e mëdhenj të romaneve të verdha angleze.

Price ALL900.00
More
In stock

Reference: SKU000047

Brand: Botimet Dudaj

Diabolus, Dan Brown

Review(s): 0

Title: DiabolusOriginal: Digital FortressCategory: NovelAuthor: Dan BrownAlbanian translator: Amik KasoruhoPublisher: DudajYear: 2006Pgs. 428Weight: 0.421 kgISBN: 978-99943-33-86-0  

Price ALL1,100.00
More
In Stock