Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Pesë leksione mbi letërsinë, Bashkim Shehu
  • Pesë leksione mbi letërsinë, Bashkim Shehu

Pesë leksione mbi letërsinë, Bashkim Shehu

Vlerësimi 

Duke ballafaquar vazhdimisht mendimin, racionalen me letërsinë, Bashkim Shehu nuk gjykon, ai shmang pronësinë e ideve dhe ndihet i lirë “të udhëtojë” me idetë e të tjerëve, duke iu bërë herë pas here modifikime të lehta ideve të shprehura nga dikush tjetër.

750,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pesë leksione mbi letërsinë
Gjinia: Kritikë letrare
Autori: Bashkim Shehu
Shtëpia botuese: UET Press
Viti: 2019
Fq. 130
Pesha: 0.222 kg.
ISBN: 978-9928-236-83-8

Koment nga Ylljet Aliçka

Duke ballafaquar vazhdimisht mendimin, racionalen me letërsinë, Bashkim Shehu nuk gjykon, ai shmang pronësinë e ideve dhe ndihet i lirë “të udhëtojë” me idetë e të tjerëve, duke iu bërë herë pas here modifikime të lehta ideve të shprehura nga dikush tjetër, sipas parimit se, nëse një pretendim vjen në kundërshtim me pretendimet e mëparshme, të cilat ne patëm arsye të mjaftueshme për t’i pranuar, atëherë kemi prova të mjaftueshme për t’i vënë ato në dyshim.

Sepse, një bindje që nuk lë shteg për dyshime nuk është bindje, ajo kthehet në besëtytni, duke bërë të shuhet dëshira për të dyshuar mbi të vërtetat e pranuara. Në këtë kuptim, autori rrallë jep përgjigje të sakta apo pyetje të sakta, duket sikur ai më shumë provokon duke hedhur pyetje e dilema të pasqaruara, duke mos u mbështetur në vlera të absolutizuara e duke kundërvënë pikëpamje të ndryshme për dukuri të njëjta.

Krahas vënies së ideve e teorive përballë me njëra – tjetrën, herë – herë ai përpiqet të ngrejë kokë, në dukje i ndrojtur, por që në thelb është dhe kontributi origjinal i kësaj përmbledhjeje leksionesh të ngjeshura në mendime, koncepte, informacione e dilemash si më poshtë:

A mund të shijohet një vepër letrare pa filozofi? A mund të argumentohet një ide filozofike pa imagjinatë, pa estetikën e mendimit? A mundet ligjërimi letrar të na diktojë pyetjen “a është e vërtetë?”, apo mund të na mbajë pezull ligjërimi argumentues filozofik, teoriko – shkencor, empiriko – shkencor dhe e një sërë llojesh të tjera ligjërimesh joletrare?

Cili është synimi i komunikimit nëpërmjet letërsisë? A është e vërteta zbulesë e së fshehurës, apo ka kuptimin që përshkrimi t’i përgjigjet realitetit, çka është vërtetësia e shkencës apo e dijes argumentuese?

A ka të bëjë ligjërimi letrar me parodizimin e qëllimshëm të ligjërimit filozofik, në një kohë që pranohet se ligjërimi letrar nuk është një pasqyrim i realitetit sikurse është shkenca, ose dija shkencore, apo si dhe filozofia e lidhur me racionalitetin shkencor, por nje parodi, një simulim i këtij realiteti, që siç i referohet autori Novalisit, i jep kuptim të lartë së rëndomtës, i jep së njohurës dinjitetin e së panjohurës dhe një dukje pafundësie së fundmes, pra duke romantizuar gjithçka.

Është tërësia e këtyre dilemave që e bëjnë këtë përmbledhje një libër thellësisht studimor e njëkohësisht tërheqës për t’u lexuar.

Detajet e librit
UET Press
Përshtypjet

Write your review

Pesë leksione mbi letërsinë, Bashkim Shehu

Pesë leksione mbi letërsinë, Bashkim Shehu

Duke ballafaquar vazhdimisht mendimin, racionalen me letërsinë, Bashkim Shehu nuk gjykon, ai shmang pronësinë e ideve dhe ndihet i lirë “të udhëtojë” me idetë e të tjerëve, duke iu bërë herë pas here modifikime të lehta ideve të shprehura nga dikush tjetër.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU000884

Botuesi: Toena

Mozart, me vonese, Bashkim Shehu

Përshtypje(t): 0

Në këtë roman rrëfehet vënia në skenë e një opere të Mozartit, "Cosí fan tutte", në Shqipërinë e viteve '60, dhe se si veprimi skenik dhe pasojat e shfaqjes i kapërcejnë kufijtë e skenës, duke u ndërthurur në fatet e personazheve të ndryshëm.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: 2957

Botuesi: Toena

Loja, shembja e qiellit, Bashkim Shehu

Përshtypje(t): 0

Drama psikologjike e një të riu në një raport problematik me autoritetin atëror, me autoritetin pushtetor dhe me autoritetin e Zotit. Rini e ndërprerë, dëshira dhe dashuri të gjymtuara: i përndjekur nën diktaturë me internim dhe me burg, i çorientuar në post – diktaturë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Ne gjendje

Botuesi: Toena

Fjalor udhezues per misterin e dosjeve, Bashkim Shehu

Përshtypje(t): 0

Në këtë libër, të shkruar në formë fjalori, lexuesit i paraqitet një galeri personazhesh e situatash: një ish-punonjës i çmendur i Arkivit sekret, një gazetar investigativ, një sozi i Enver Hoxhës dhe Pasardhësi i Enver Hoxhës, një projekti për ndërtimin e Bllokut të nëndheshëm, një biznesmen i çuditshëm nga Moska që vjen në Shqipëri për të kërkuar një...

Çmimi 1 000,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Brand: Naimi

Shtegtimi i miteve, Ermira Ymeraj

Review(s): 0

Title: Shtegtimi i miteve, nga religjioni e folklori në letërsiOriginal: Shtegtimi i miteve, nga religjioni e folklori në letërsiCategory: Litarature criticsAuthor: Ermira YmerajPublisher: NaimiYear: 2013Pgs. 224Weight: 0.269 kgISBN: 978-9928-109-52-1

Price $7.37
More
In stock

Reference: SKU001246

Brand: Kokona

Therrime me mjalte, Vedat Kokona

Review(s): 0

Title: Thërrime me mjaltë, Gramatikë e vogël e gjuhës shqipeOriginal: Thërrime me mjaltë, Gramatikë e vogël e gjuhës shqipeCategory: LanguageAuthor: Vedat KokonaPublisher: KokonaYear: 2004Pgs. 66Weight: 0.07 kgISBN: 978-99927-929-5

Price $3.16
More
In Stock

Reference: SKU001022

Brand: Dituria

Duke lexuar letersine e tradites, Ali Xhiku

Review(s): 0

Title: Duke lexuar letërsinë e traditës, libri i dytëOriginal: Duke lexuar letërsinë e traditës, libri i dytëCategory: CriticsAuthor: Ali XhikuPublisher: DituriaYear: 2003Pgs. 132Weight: 0.171 kgISBN: 978-99927-47-92-7

Price $4.21
More
There are not enough products in stock