Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Nuk ka produkte të mjaftueshme në stok

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001180

Botuesi: Onufri

Aksidenti, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Në një pasdite kryeqytetase, personazhi i këtij romani i propozon gruas së hijshme të porsanjohur diçka që do të dukej e papërfytyrueshme disa vite më parë, gjatë kohë së komunizmit: një udhëtim fundjavor në një qytet të Europës.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Rreth dosjes Bilal Xhaferi, Aida Tuci

Vlerësimi 

Për herë të parë, me këtë libër, gazetarja Aida Tuci arrin të shpjegojë shterueshëm se çfarë ka ndodhur atë pasdite prilli të vitit 1968, në Klubin e Lidhjes së Shkrimtarëve gjatë diskutimit të romanit "Dasma". Nëpërmjet dëshmive nga bashkëkohësit, dokumenteve arkivore, si dhe një bisede me Ismail Kadarenë, lexuesit i zbulohen të panjohurat e kësaj enigme.

700,00 Lekë
Sasia
Ne gjendje

Përshkrimi

Titulli: Rreth dosjes Bilal Xhaferi, një enigmë me disa të panjohura
Origjinali: Rreth dosjes Bilal Xhaferi, një enigmë me disa të panjohura
Gjinia: Kritikë letrare, Histori
Autori: Aida Tuci
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2014
Fq. 144
Pesha: 0.214 kg.
ISBN: 978-9928-186-07-2

Mbi librin

Historia e një incidenti, i cili prej një çerekshekulli pas rënies së komunizmit, është kthyer kokëposhtë në botime të ndryshme, kujtime, intervista, forume letrare, me prirjen për të shfajësuar njërin e për t'i vënë gishtin fajtor tjetrit.

Për herë të parë, me këtë libër, gazetarja Aida Tuci arrin të shpjegojë shterueshëm se çfarë ka ndodhur atë pasdite prilli të vitit 1968, në Klubin e Lidhjes së Shkrimtarëve gjatë diskutimit të romanit "Dasma". Nëpërmjet dëshmive nga bashkëkohësit, dokumenteve arkivore, si dhe një bisede me Ismail Kadarenë, lexuesit i zbulohen të panjohurat e kësaj enigme.

Komente mbi Bilal Xhaferin

"Për mua, i vetmi krijim disident i veprës së tij është poezia "Gazi 69". Nuk di të them nëse këtë poezi e ka shkruar në Shqipëri apo në arrati. Bilal Xhaferi konsiderohej talent në atë kohë dhe unë mendoj se ka qenë i tillë. Por, nga ana tjetër, ai jetoi 20 vjet në Amerikë dhe jo vetëm që nuk ka krijimtari letrare, por edhe nuk bëri bujë si shkrimtar."

Bedri Myftari

"Deri në vitet '90, Bilal Xhaferi shihej si një i arratisur nga atdheu dhe jo si shkrimtar disident. Pas 90 – tës u sulën të gjithë për ta bërë disident. Në letërsi, ai nuk ka asnjë vepër disidente."

Sulejman Mato

"Mes të tjerave, Bilali nuk e quajti veprën (Dasma) roman, sepse edhe kjo, siç thashë, qe një nga çështjet që diskutohej: ishte apo jo roman kjo vepër; dhe a ishte ajo një vepër e realizmit socialist. Edhe për këtë Bilali thoshte: Jo."

Lila Plasari

"E quajtën me pa të drejtë shkrimtar disident dhe shkrimtar të madh. I konfonduan ngjarjet, ai pasi u arratis ishte disident politik, jo shkrimtar disident."

Gjon Podja

"Në fakt, ai ka nuk letërsi disidente, por e kanë ngritur në piedestalin e pamerituar të disidencës. Pasi Bilalit iu hoq e drejta e botimit, kishte shenja disidence, por kjo disidencë nuk është shfaqur, sepse nuk botohej."

Namik Mane

"Bilal Xhaferi aty ka dalë kundër vetes, kundër natyrës së tij, një gabim që mendoj se ka ardhur nga ndjenja për të pasur një rivalitet."

Bashkim Kuçuku

"Bilal Xhaferi kaloi kufirin në vendin e quajtur "Përroi i Gjergjicës", piramida 53, sektor që ruhej nga posta kufitare Vulistër... Por çuditërisht, komandanti i postës, oficeri S. X. Pa vënë në dijeni komandantin e pikës Vulistër, largoi patrullën dhe e spostoi atë rreth 500 metra nga "Përroi i Gjergjicës". Kjo ndodhi në orën 23.00 – 00.00, kohë që përkon me orën e kalimit të kufirit nga Bilal Xhaferi dhe dy shoqëruesit e tij."

Meto Kondi, ish – komandant i kufirit Sarandë

"Pas 25 vitesh, befas çështja ringjallet. Komunizmi ka rënë, gjithçka po rivlerësohet. Ngjarja te Klubi i Shkrimtarëve, gjithashtu. Madje me shumë mallëngjim. Dafinat që iu mohuan fajësuesit, i jepen tani të shumëfishuara. Cilësohet kolos, gati – gati hero i mendimit. Jo për veprën, në radhë të parë, për ngjarjen te Klubi i Shkrimtarëve. Atje ku e fajësoi kolegun e vet për dekadentizëm. Me një fjalë, disa minuta sharje kundër kolegut, i vlejnë më shumë se 30 vjet krijimtari."

Ismail Kadare

Mbi autoren

Aida Tuci la lindur në vitin 1976 në qytetin e Rrëshenit. Në vitin 2000 u diplomua për gazetari në Universitetin e Tiranës. Në vitet 1998 – 2000 ka punuar si gazetare kulture në gazetën "Shekulli". Më pas bëhet pjesë e stafit të gazetës "Sporti Shqiptar".

Ka bashkëpunuar gjithashtu edhe me revista të ndryshme. Aktualisht punon si gazetare e faqeve kulturore në Media MAPO, që nga themelimi i saj. Ka fituar Çmimin Kombëtar të Gazetarisë Kulturore "Teodor Keko" për vitin 2012. Ky është libri i saj i parë.

Detajet e librit
Onufri
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Rreth dosjes Bilal Xhaferi, Aida Tuci

Rreth dosjes Bilal Xhaferi, Aida Tuci

Për herë të parë, me këtë libër, gazetarja Aida Tuci arrin të shpjegojë shterueshëm se çfarë ka ndodhur atë pasdite prilli të vitit 1968, në Klubin e Lidhjes së Shkrimtarëve gjatë diskutimit të romanit "Dasma". Nëpërmjet dëshmive nga bashkëkohësit, dokumenteve arkivore, si dhe një bisede me Ismail Kadarenë, lexuesit i zbulohen të panjohurat e kësaj enigme.

Write your review
Ndoshta mund të pëlqejë edhe

Referenca: SKU001555

Botuesi: Princi

Vepra letrare e Martin Camajt, Anton Nike Berisha

Përshtypje(t): 0

Vepra letrare e Martin Camajt hyn në rrethin më të ngushtë të krijimeve më artistike të letërsisë sonë. Ajo është fryt i një imagjinate të pasur dhe i një pune krijuese e të bërë me përkushtim, krijuar në vazhdimësi në një periudhë mbi dyzetvjeçare në kushte e në rrethana të veçanta dhe në vende të ndryshme.

Çmimi 600,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU001959

Botuesi: Naimi

Njerezit e krisur te Dritero Agollit, Shaban Sinani

Përshtypje(t): 0

Shaban Sinani shtron jehonën e censurës dhe autocensurës krijuese në kushtet e diktaturës, kur në fakt është shkruar romani. Në këtë studim, më i thelli dhe më gjithëpërfshirësi, ku shtrohen dhe piketohen çështje zhanrore dhe të poetikave narrative, autori, në mbështetje të rebelimeve kanonike.

Çmimi 800,00 Lekë
More
Ne gjendje
16 other products in the same category:

Reference: SKU001973

Brand: Naimi

Tradita gojore si etnotekst, Shaban Sinani

Review(s): 0

Title: Tradita gojore si etnotekst, studime për etno - folkloristikën krahasimtareOriginal: Tradita gojore si etnotekst, studime për etno - folkloristikën krahasimtareCategory: StudyAuthor: Shaban SinaniPublisher: NaimiYear: 2012Pgs. 372Weight: 0. 467 kgISBN: 978-9928-109-22-4

Price €8.90
More
There are not enough products in stock

Reference: 2942

Brand: Onufri

Korbi korbit nuk ia nxjerr syte, Mihal Luarasi

Review(s): 0

Title: Korbi korbit nuk ia nxjerr sytë, shënime mbi librin e Todi Lubonjës "Nën peshën e dhunës" (hard cover)Original: Korbi korbit nuk ia nxjerr sytë, shënime mbi librin e Todi Lubonjës "Nën peshën e dhunës"Category: Literature criticsAuthor: Mihal LuarasiPublisher: OnufriYear: 2013Pgs. 232Weight: 0.431 kgISBN: 978-9928-164-33-9

Price €8.00
More
In Stock