Kategoritë

Botuesit

Autorët

Kerkime per Shqiptaret dhe per Gjuhen Shqipe, Martin-Leake Shihe të plotë

Kerkime per Shqiptaret dhe per Gjuhen Shqipe, Martin-Leake

Koloneli anglez William Martin – Leake është ndër të parët veprimtarë shtetërorë, historianë dhe gjuhëtarë europianë, që është marrë gjerësisht me vendin, popullin dhe gjuhën tonë.

Info shtesë

SKU000807

Disponueshëria: Ne gjendje

$11.26

Me ulje çmimi!

-20%

$14.08

Klientët që blenë këtë libër, blenë edhe...

 • Mosmarreveshja, Ismail Kadare

  Mosmarrevesh...


  Si veteran i gjymtuar pas prerjes, që u përmend...

 • Uliksi, James Joyce

  Uliksi,...


  Megjithë përthyerjet që pëson gjatë përkthimeve...

 • Clirimi i Serbise prej Kosoves, Ismail Kadare

  Clirimi i...


  Një nga më të mëdhenjtë shkrimtarë europianë,...

Titulli: Kërkime për shqiptarët dhe për gjuhën shqipe
Origjinali: Researches in Greece
Gjinia: Studime, gjuhësi
Autori: William Martin – Leake
Shqipëroi: Xhevat Lloshi
Shtëpia botuese: Bota Shqiptare
Viti: 2006
Fq. 384
Pesha: 0.402 kg
ISBN: 978-99943-901-6-3

Mbi autorin

Koloneli anglez William Martin – Leake është ndër të parët veprimtarë shtetërorë, historianë dhe gjuhëtarë europianë, që është marrë gjerësisht me vendin, popullin dhe gjuhën tonë. Se cila ka qenë pesha e tij në kohën kur ishte pjesmarrës i drejtpërdrejtë në marrëdhëniet e Perandorisë Britanike me viset shqiptare, e tregon edhe fakti domethënës se ka qenë ai që ka paraqitur te Ali pashë Tepelena poetin e dëgjuar romantik anglez Xhorxh Gordon Bajronin.