Referenca: 2804

Gruaja e fotografit, Enkelejd Lamaj (ebook falas)

Përshtypje(t): 0

"Historia e gruas së fotografit” është emri me të cilin e njohin të gjithë, ato pak herë që e përdorin, por, në të vërtetë, ajo është edhe historia e vetë fotografit, ose më saktë, është historia e teorisë së tij mbi rëndësinë e gjërave të vogla.

Çmimi 0,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000001

Botuesi: Mitrush Kuteli

Tregime të moçme shqiptare, Mitrush Kuteli

Përshtypje(t): 0

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU001740

Botuesi: UET Press

Enver Hoxha, Blendi Fevziu

Përshtypje(t): 0

Për shumë vite me radhë Enver Hoxha i imponoi historisë versionin e tij. Ai rezulton i paturpshëm për t'i transformuar ngjarjet, për t'i fshirë ose zhdukur personazhet dhe për të ngritur në histori një protagonist të vetëm: atë vetë.

Çmimi 1 050,00 Lekë
More
Ne gjendje

Referenca: SKU000783

Botuesi: Onufri

Darka e gabuar, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë.

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje

Referenca: SKU000660

Botuesi: Onufri

Prilli i thyer, Ismail Kadare

Përshtypje(t): 0

Duke lexuar "Prillin e thyer" kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. "Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë."

Çmimi 700,00 Lekë
More
Në gjendje
Më të shiturat
  • Banner

Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca
  • Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca

Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca

Vlerësimi 
700,00 Lekë
Sasia
Në gjendje

Përshkrimi

Titulli: Pikëpamje fetare, doket dhe zakonet e Malcisë së Madhe
Gjinia: Albanologji
Autori: Franc Nopça
Shqipëroi: Mihal Zallari
Shtëpia botuese: Eneas
Viti: 2012
Fq. 226
Pesha: 0.273 kg.
ISBN: 978-9928-110-29-9

Përmbajtja e librit

I. Pikëpamje fetare – qenie metafizike dhe mbinjerëzore, perëndimtë dhe gjysmëperënditë
• Luçiferi
• Shën Verbd (Rmoria)
• Perëndesha të sëmundjeve
• Kuçedra – dragoi
• Ora
• Vitore
• Xhindet
• Lugati – Vampiri
• Shtrigat
• Bushtra
• Hijet
• Katallanët
• Plaka e Kroit
• Xhulliu – Gogu
• Kambëziu – Faqeziu
• Syri i keq
A. Fabula (përralla kafshësh)
B. Tregime, përralla e të tjera të këtij lloji
• Djothi dhe Mritha
• Dashu me lëkurën e artë
• I vdekuri mirënjohës
• I pasuri dhe i vobekti
• Mbretëresha e Helmit
• Bashkëshortët koprracë
• Gojëdhëna e Duklanit (Dioklecian)
• Të tre klerikët dhe katallani
• Nasras (Nastradini) dhe pashai
• Plaka e Kroit
II. Veprime fetare
1. Festat
A. Krishtlindja (Kërshëndellat)
B. Veprime kulti
2. Profeti (parashikim)
3. Mënyra e mjekimeve
A. Ushqimi
B. Zbavitjet
C. Zakone të tjera
III. Zakone në raste të veçanta
A. Lindja
1. Emra shqip, sllavisht edhe mundësisht paganë
2. Emra të krishterë
3. Emra muhamedanë
B. Zakone dasme
1. Zakone dasme në Shkodër
2. Dasma në Zadrimë
3. Martesa në Malci
C. Zakone në rast vdekje
1. Varrimet në Shkodër
IV. Përmbledhje

Detajet e librit
Te tjere
Bashkëngjitje
Shkarkime
KATËR HAPA PER TE POROSITUR

Udhëzues i shkurtër mbi procesin e porositjes së librave nëpërmjet faqes tonë.

Shkarkime (292.13k)
Përshtypjet

Write your review

Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca

Pikepamje fetare, doket dhe zakonet e Malcise se Madhe, Franc Nopca

Write your review
16 other products in the same category:

Reference: SKU001032

Brand: Dituria

Fonetika historike e gjuhes shqipe, Kolec Topalli

Review(s): 0

Title: Fonetika historike e gjuhës shqipeOriginal: Fonetika historike e gjuhës shqipeCategory: LinguisticsAuthor: Kolec TopalliPublisher: DituriaYear: 2007Pgs. 712Weight: 1.171 kgISBN: 978-99943-46-08-3

Price ALL1,800.00
More
There are not enough products in stock

Reference: SKU001849

Brand: Te tjere

Midis Drinit dhe Vjoses, Maximilian Lambertz

Review(s): 0

Title: Midis Drinit dhe VjosësOriginal: Midis Drinit dhe VjosësCategory: FairytalesAuthor: Maximilian LambertzAlbanian translator: Sokol MiciPublisher: BotartYear: 2011Pgs. 126Weight: 0.164 kgISBN: 978-9928-116-06-2

Price ALL500.00
More
In Stock

Reference: SKU000425

Brand: Cabej

Shtate vjet prolog, Ledi Shamku - Shkreli

Review(s): 0

Title: Shtatë vjet prolog, rravgime sociolinguistike në lëmë të shqipesOriginal: Shtatë vjet prolog, rravgime sociolinguistike në lëmë të shqipesCategory: LinguisticsAuthor: Ledi Shamku – ShkreliPublisher: ÇabejYear: 2005Pgs. 170Weight: 0.214 kgISBN: 978-99927-33-62-4

Price ALL600.00
More
In Stock

Reference: 2585

Brand: Naimi

Kodiket e Shqiperise ne Kujtesen e Botes, Shaban Sinani

Review(s): 0

Title: Kodikët e Shqipërisë në "Kujtesën e Botës"Original: Kodikët e Shqipërisë në "Kujtesën e Botës"Category: Cultural study, albanian heritageAuthor: Shaban SinaniPublisher: NaimiYear: 2011Pgs. 692Weight: 1.074 kgISBN: 978-9928-109-03-3

Price ALL2,000.00
More
There are not enough products in stock

Reference: 2184

Brand: Te tjere

Fjalori katergjuhesh i Daniil Voskopojarit, Niko Stylos

Review(s): 0

Title: Fjalori katërgjuhësh i Daniil VoskopojaritOriginal: Fjalori katërgjuhësh i Daniil VoskopojaritCategory: History, linguisticsAuthor: Niko StylosAlbanian translator: Llambro RuciPublisher: KristalYear: 2011Pgs. 552Weight: 0.847 kgISBN: 978-9928-4014-6-5

Price ALL2,000.00
More
In Stock